Poznaj niezwykle ciekawą roślinę doniczkową z tej samej rodziny co imbir. Dlaczego warto uprawiać kurkumę? Kwiat, który jest efektowny, to tylko jeden z powodów. Jak ją pielęgnować? Czy możliwa jest uprawa kurkumy na rabacie, czy tylko w donicy? Sprawdź!
Kurkuma to bardzo aromatyczna przyprawa, która jest podstawą kuchni azjatyckiej. Coraz większą popularnością cieszy się także w wersji rośliny doniczkowej, która zdobi parapety oraz balkony i tarasy. Jak w takiej postaci wygląda kurkuma? Kwiat jest wyjątkowo spektakularny i będzie wpisywać się w ogrody nowoczesne. Choć roślina kojarzy się z kulinariami, kłącza nie nadają się do bezpośredniego spożycia – głównie ze względu na preparaty antygrzybiczne, którymi zostały pokryte. Przekonaj się, co jeszcze warto wiedzieć na temat kwiatu o lancetowatych liściach.
Kurkuma – kwiat egzotyczny o niezwykłych kwiatostanach
Curcuma, zwana także ostryżem, to roślina z rodziny imbirowatych, która pochodzi z Indochin. W zależności od gatunku może być mała lub duża. Charakteryzuje się także innym kolorem kwiatów. Z dokładnie z takich samych kłączy, jakie ma imbir, wyrastają wysokie ulistnione pędy, które po kilku latach zakwitają. Kwiaty kurkumy przypominają buławy, które są złożone z łuskowatych, ostro zakończonych liści, a pomiędzy nimi pojawiają się pojedyncze kwiaty w niebieskawym odcieniu o dość długim okresem kwitnienia (od czerwca aż do połowy września). Odmiany ozdobne mogą występować także w kolorze różowym, czerwonym i białym.
W Polsce kurkuma jest jedynie kwiatem, który można uprawiać w doniczkach, ponieważ nie zimuje w gruncie. Jeśli zostanie pozostawiona na ogrodowych rabatach, zaczyna gnić. Jako roślina ozdobna wpisuje się przede wszystkim w charakter ogrodów nowoczesnych, choć znakomicie współgra także z innymi kwiatami doniczkowymi, które lubią podobne warunki.
Ozdobne odmiany kurkumy. Kwiaty, które są ozdobą parapetów
Kurkumę dzieli się na dwa gatunki – wąskolistną (Curcuma alismatifolia) oraz długolistną (Curcuma longa). W przypadku pierwszego z gatunków kurkumy kwiaty są niebieskie lub fioletowe, a drugi z nich jest nieco bardziej ozdobny. Kwiatostan występuje w kolorze białym i różowym. Kurkuma wąskolistna jest małą rośliną, dorastającą zaledwie do 40 cm wysokości, podczas gdy kurkuma długolistna może osiągać od 70 do 100 cm wysokości.
Na rynku w sprzedaży można znaleźć kilka odmian kurkumy, które różnią się od siebie przede wszystkim kolorem kwiatów:
- „Splash Pink” – z różowymi kwiatami;
- „Noviteit” – z kwiatami jasnoróżowymi;
- „Siam Suzy” – z kwiatami jasnoróżowymi;
- „Siam Sunrise” – z kwiatami ciemnoróżowymi;
- „Chiangma Pink” – z różowymi kwiatami;
- „Chiangma Red” – z wyjątkowymi, czerwono-różowymi kwiatami;
- „Chocolate” – z kwiatami o lekko brązowym ubarwieniu;
- „Siam Silver” – z białymi kwiatami.
Choć to odmiany ozdobne, botaniczne, wszystkie są kwiatami doniczkowymi i nie nadają się do zimowania w gruncie.
Kurkuma – kwiat, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji
Kurkuma w doniczce jest bardzo wymagającą egzotyczną rośliną.
- Stanowisko powinno być jasne, ale nie słoneczne, dlatego najlepiej sprawdzi się na wystawie wschodniej lub zachodniej.
- Kurkuma potrzebuje dużo wody, dlatego należy ją regularnie podlewać.
- Trzeba ją także zraszać, gdyż jest to roślina wymagająca dużej wilgotności powietrza. Warto obok niej postawić miskę wypełnioną wodą i keramzytem, ponieważ parowanie zapewni roślinie optymalne warunki. Przesuszenie rośliny prowadzi do zżółknięcia i zamierania liści, dlatego zabieg ten należy przeprowadzać regularnie, zapewniając kurkumie wysoką wilgotność powietrza.
Uprawa i pielęgnacja ostryżu, bo tak nazywana jest także ta roślina, nie ogranicza się do regularnego podlewania. Jak jeszcze pielęgnować kurkumę? Kwiat wymaga również nawożenia – warto stosować nawozy mineralne, które wzmocnią roślinę podczas kwitnienia.
Jak przezimować kurkumę?
Mimo że kurkuma jest wymagająca, odpowiednio zadbana odwdzięczy się wspaniałymi kwiatami już po kilku latach od posadzenia. Warto pamiętać, że to kwiat, który w pewnym momencie po prostu zasycha – pierwsze oznaki tego stanu pojawiają się w drugiej połowie września.
Kiedy liście zaczną zamierać, należy zaprzestać nawożenia i zmniejszyć poziom podlewania, a także obciąć kwiatostan. Zimującej kurkumie należy zapewnić właściwe warunki – pomieszczenie musi być jasne, o temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Kłącza ostryżu mogą zaschnąć, dlatego zimą należy je delikatnie podlewać i pamiętać o regularności w tej kwestii. Wzmożone podlewanie i nawożenie rozpoczyna się natomiast w marcu, dzięki czemu kłącze kurkumy wypuszcza pierwsze liście i szykuje się do obfitego kwitnienia.
Kurkuma – warunki glebowe dla rośliny i jej przesadzanie
Kurkuma doniczkowa wymaga odpowiedniego podłoża. Musi być żyzne, bogate w składniki pokarmowe, o lekko kwaśnym odczynie. Należy zadbać, by było umiarkowanie wilgotne, ale nie podmokłe, ponieważ nadmiar wody może prowadzić do gnicia kłączy. Warto kupić gotową mieszankę dedykowaną skrzydłokwiatom lub przygotować ją samodzielnie. Aby to zrobić, należy wymieszać we właściwych proporcjach ziemię uniwersalną oraz keramzyt. Czego jeszcze potrzebuje kurkuma? Kwiat wymaga gleby wilgotnej, warto więc glebę uzupełnić także płatkami kokosowymi lub perlitem. Będą pochłaniać wodę i oddawać ją stopniowo, nie doprowadzając do wysuszania kłączy kurkumy.
Kłącze wsadza się do doniczki w marcu na głębokość około 10 cm. Rozsadę ostryżu można przeprowadzić poprzez podział kłącza samodzielnie lub zaopatrzyć się w gotowe sadzonki (koszt około 20 złotych w sklepach ogrodniczych).
Ostryż to wyjątkowo ozdobna roślina, która charakteryzuje się egzotycznymi kwiatami. Znana jest przede wszystkim jako aromatyczna przyprawa w kuchni azjatyckiej, choć coraz częściej króluje na polskich parapetach. Najbardziej istotne jest zapewnienie jej odpowiedniej wilgotności. Roślina lubi także nawożenie oraz jasne stanowisko. Uprawiać kurkumę można przede wszystkim w domach, ponieważ na zimę roślina zamiera. Należy też zmniejszyć poziom podlewania i umieścić ją w nieco chłodniejszym, lecz jasnym miejscu, by w kolejnym sezonie odwdzięczyła się obfitymi kwiatami.