Celozja (Celosia) to ogólny opis rodzaju roślin z rodziny szarłatowatych. Jakie są jej najważniejsze odmiany i wymagania? Czy potrzebuje intensywnej pielęgnacji? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Chcesz mieć kwiaty, które przetrwają nawet miesiąc w oszałamiających kolorach i efektownych kształtach? Dowiedz się, jak uprawiać celozję (Celosia argentea). Ta delikatna roślina wieloletnia nie zraża się letnim słońcem i wytwarza mnóstwo kwiatów, którymi możesz cieszyć się w ogrodzie i w pojemniku. Można ją także wysuszyć i trzymać w domu, jako przypomnienie ciepłych letnich dni, kiedy już nadejdzie zima.
Celozja – opis rośliny
Celozja to jednoroczna roślina, która pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki i Azji. Może być z powodzeniem uprawiana zarówno w donicach, jak i na ogrodowych rabatach. W tym rodzaju występuje wiele gatunków, najbardziej typowym jest natomiast celozja srebrzysta. Wysokość tej rośliny rzadko przekracza 30 cm. Najbardziej charakterystyczne są jednak jej kwiatostany, które mogą dorastać nawet do 50 cm wysokości.
Liście są całobrzegie i lancetowate w kształcie. Mają zaostrzone końce i zazwyczaj są zielone, chociaż mogą przybierać czerwoną barwę. Kwiaty są pierzaste i mają formę wysokich kłosów i występują w bardzo różnych kolorach od intensywnie czerwonych po białe i fioletowe.
Celosia – wymagania i uprawa w ogrodzie
Celosia to roślina ozdobna, która może być zasadzona z powodzeniem zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie, czy w przydomowym ogrodzie. Wybór stanowiska nie powinien przysporzyć ci szczególnych problemów. Miejsce stałe może być zarówno słoneczne, jak i umiarkowanie zacienione. Ważne jest jednak to, aby celozje były osłonięte od wiatru.
Celozję wysiewa się z nasion, które są szeroko dostępne w większości sklepów ogrodniczych. Do doniczek z ziemią do kwiatów zmieszaną z piaskiem trzeba umieścić nasionka i lekko przysypać je ziemią. Następnie odstawić na okres około trzech tygodni do spokojnego miejsca o temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Ważne jest to, aby podłoże było zawsze wilgotne. Kiedy sadzonki będą miały około 5 cm wysokości można zanieść je na miejsce stałe. Okres kwitnienia powinien rozpocząć się około 12 tygodni umieszczeniu rozsady w gruncie.
Ważnym elementem pielęgnacji tej rośliny jest przycinanie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu celosia może kwitnąć nawet do jesieni. Najlepiej będzie czuła się w żyznej, lekkiej i przepuszczalnej glebie. Oczywiście konieczne jest również jej odpowiednie podlewanie. Roślina tego gatunku lubi, kiedy jej podłoże jest stale wilgotne, trzeba jednak z całych sił unikać przelewania. Celosia znosi suszę, jednak wydłużający się nadmiar wody szybko doprowadzi do degradacji rośliny.
Zastosowanie celozji w ogrodzie
Uprawa i pielęgnacja celozji to doskonały sposób na wprowadzenie egzotycznego charakteru do swojego ogrodu lub tarasu. Piękne, kolorowe i podłużne kwiaty przy odpowiednim przycinaniu będą zdobiły przestrzeń nawet do późnej jesieni. To roślina jednoroczna, dlatego możesz z powodzeniem wykorzystać ją w roli kwiatów ciętych.
Celosia będzie również świetnym dodatkiem do bukietu z suszonych kwiatów. Możesz z powodzeniem je zebrać i ususzyć, ponieważ kwiaty w tej formie tylko nieznacznie tracą swój intensywny kolor.
Oczywiście kwiaty celozji mogą być również ozdobą balkonu jedynie przez swój okres kwitnienia. Siewki można kupić w niemal każdym sklepie, dlatego są to rośliny, które cieszą się coraz większą popularnością.
Czy uprawa celozji jest trudna?
Celosia, niezależnie od gatunku, jest rośliną, która spore wymagania. Osoby, które mają już pewne doświadczenie w opiece nad roślinami doniczkowymi nie powinny mieć szczególnego problemu z ich wysiewem, czy utrzymaniem w dobrej kondycji. Niedoświadczeni miłośnicy roślin mogą jednak napotkać na pewnego rodzaju problemy.
Największą komplikacją może okazać się nie tylko sadzenie, co odpowiednie podlewanie celozji. Osadzone na szczytach pędów kłosowe kwiatostany będą wyglądały wspaniale tylko wtedy, kiedy warunki uprawy pozwolą na utrzymanie podłoża w określonym poziomie wilgotności. Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z hydrożelu, który pozwoli sukcesywnie dozować nawilżenie gleby bez ryzyka jej przelania.
Ta piękna jednoroczna roślina nie należy do szczególnie prostych w uprawie, jednak zdecydowanie warto podjąć się tego zadania.
Celosia jako surowiec zielarski
Celozja pochodzi z krajów tropikalnych i w tamtych rejonach jest często wykorzystywana w roli rośliny leczniczej. Jest szczególnie popularna w medycynie ludowej Afryki. Ma tam bardzo szerokie zastosowanie. Co ciekawe jeden z gatunków z rodzaju celozji, dokładnie celosia grzebieniasta wykorzystywana jest również w kuchni. Jej liście dodaje się do sałatek, zup, czy sosów.
Podsumowanie
Celosia to rodzaj roślin, w którego skład wchodzi bardzo wiele gatunków o ciekawych kolorystycznie odmianach. Te pochodzące z ciepłych krajów kolorowe kwiaty uprawiane są w domach i na balkonach na całym świecie. Nasiona są u nas szeroko dostępne, dlatego możesz z powodzeniem spróbować jej uprawy. Pamiętaj jednak, że ta roślina wymaga dosyć intensywnej pielęgnacji. W odpowiednich warunkach będzie jednak kwitła długo i ozdabiała domy, czy ogrody nawet do późnej jesieni.