Wybierając kwiaty na skalniak, powinieneś zastanowić się nad smagliczką skalną. To długowieczna bylina, która w sposób ekspansywny porasta ogród. Roślina może zakwitnąć ponownie w tym samym roku. Przeczytaj o niej!
Charakterystyka smagliczki skalnej
Smagliczka skalna (Alyssum saxatile) to niska roślina okrywowa należąca co rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Naturalnie występuje w Pieninach. Jest rośliną klimatu górskiego. Doskonale pasuje do ogrodów skalnych, między skały, sprawdza się także na niskich rabatach
Jej wzniesione pędy osiągają maksymalnie 30 cm wysokości. Z czasem pędy u podstawy zaczynają drewnieć oraz pokładać. Łopatkowe liście pojawiają się w dolnej części, tworzą gęste rozety. Liście pokryte są kutnerem. Na szczycie gęsto kwitnie żółtymi kwiatami. Luźne kwiatostany zbierają się w baldachogrona. Zakwita w kwietniu i maju. Przy odpowiednich warunkach pogodowych roślina kwitnie ponownie we wrześniu. Intensywnie żółty kolor kwiatów ożywi twój ogród i dobrze komponuje się z innymi roślinami.
Roślina wytwarza owoce, są nimi łuszczynki. To dwa wąsko oskrzydlone nasiona w pojedynczej łupce. Tak jak cała roślina, owoce są gwiazdkowato owłosione. Nie są one zbyt dekoracyjne, całe piękno zamknięte jest w kwiatach.
Wiosenna piątka skalna
Smagliczkę zaliczą się do tzw. wiosennej piątki skalnej. Czyli jest jedną z pięciu podstawowych bylin kwitnących wiosną w naszych ogrodach skalnych, najcenniejsze gatunki. Wśród nich są także: gęsiówka kaukaska, floks szydlasty, ubiorek wiecznie zielony oraz żagwin ogrodowy.
Odmiany smagliczki
Smagliczka dzieli się na 3 rodzaje: smagliczka skalna, górska oraz nadmorska. Wszystkie rodzaje posiadają swoje odmiany. Najpopularniejsze 3 odmiany smagliczki skalnej to:
- smagliczka skalna „Compactum” – ma bardziej zwięzły pokrój i jest niższa, dorasta do 10-15 cm. Jej kwiaty to złocistożółte, gęste wiechowate grona;
- smagliczka skalna „Plenum” – kwiaty są pełne, intensywnie żółte. Grona są gęste i wypukłe;
- smagliczka skalna „Summit” – jako jeden z nielicznych wyróżnia się wczesnym kwitnieniem. Ma zwarty pokrój.
Uprawa złocistej rośliny
Uprawa smagliczki należy do prostych, roślina nie ma zbyt wielu wymagań uprawnych i pielęgnacyjnych. Jest rośliną odporną na mróz i suszę. Nie musisz martwić się, że kwiat nie dożyje następnego sezonu w gruncie lub uschnie z niedoboru wody.
Sadzonki możesz zasadzić na jesień lub wiosnę. Sadząc je jesienią, roślina zakwitnie dopiero w następnym sezonie. Jeśli będziesz uprawiał ją z nasion, wysiej je wiosną do inspektu, a dopiero po kilku tygodniach przesadź wprost do gruntu.
Preferuje podłoże suche, przepuszczalne, kamieniste i wapienne. Niemniej jednak smagliczka przystosuje się do danej gleby i na każdym rodzaju będzie zakwitać.
Wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. W mocno nasłonecznionym miejscu najmocniej kwitnie. W cieniu lub półcieniu wydaje mniej kwiatów.
Pielęgnacja
Nie musisz poświęcać dużo czasu na pielęgnację smagliczki. Roślina nie potrzebuje zbyt dużo opieki, aby pięknie zakwitła.
Nawożenie
Nie trzeba jej nawozić. Możesz zastosować niewielką ilość rozcieńczonego nawozu do roślin kwitnących zaraz po przekwitnięciu i przycięciu. Zabieg sprawi, że roślina zostanie pobudzona i pięknie zakwitnie drugi raz w ciągu roku.
Podlewanie
Smagliczka dobrze znosi susze, nie toleruje, gdy jest przelana. Nawadniaj ją sporadycznie i oszczędnie, aby wodna nie zastała się w ziemi oraz korzeniach.
Podcinanie
Podcinanie kwiatów należy zrobić po kwitnięciu. Usunięcie starych i przekwitłych kwiatostanów sprawi, że roślina zostanie pobudzona do następnego zakwitnięcia. Kwiaty będą zebrane w gęstsze grona, a powtórne kwitnienie późnym latem stanie się atrakcyjniejsze.
Głębsze cięcie zaowocuje rozgałęzieniem i zagęszczeniem. Dzięki cięciu nadasz kształt i będziesz kontrolował stan inwazyjności.
Rozmnażanie
Smagliczkę możesz rozmnażać na 2 sposoby, poprzez siew nasion oraz z nasionek.
Rozmnażanie smagliczki z siewu nasion
W kwietniu nasiona wysiej od razu do gruntu na stałe miejsce. Niestety, taki wysiew nasion sprawi, że roślina nie zdąży ponownie zakwitnąć na jesień.
Odpowiednia odległość w rzędzie to 15 cm. Po wzejściu nasion pozostaw rośliny w 5-centymentrowych odstępach. Po tygodniu nasiona zaczynają kiełkować, a po 2 miesiącach od siewu roślina zakwita.
Najlepszym sposobem na wysiew nasion jest przygotowanie rozsady do zimnego inspektu. Zrób to w marcu, aby w kwietniu wysadzić sadzonki na stałe miejsce.
Rozmnażanie z sadzonek pędowych
Sadzonki z rośliny matecznej pobierzesz z jednorocznych bocznych pędów. Należy zrobić to po przekwitnięciu rośliny, czyli na przełomie września i października. Pobierz 10-centymetrowe sadzonki. Umieść je w doniczce z wymieszanym podłożem (torf z piaskiem) oraz przechowuj w zacienionym i chłodnym miejscu. Wiosną ukorzenione sadzonki zasadź na stałe miejsce.
Smagliczka to roślina mocno rozrastająca się. Nie wymaga dużej uwagi od ciebie, abyś mógł cieszyć się nią w swoim ogrodzie.