Calathea makoyana należy do rodziny calathei, co oznacza, że jest to niezwykle imponująca roślina. Jej korzenie wywodzą się z dolnych pięter lasów deszczowych Brazylii. Tam właśnie kalatee wykorzystują swoje imponujące liście do walki o promienie słoneczne. Są one owalne, duże i wzniesione ku górze. Blaszka liściowa jest kremowa z widocznymi ciemnozielonymi plamami, które tworzą malownicze wzory. Od spodu liści pojawiają się takie same żłobienia, ale w kolorze czerwonofioletowym. Calathea makoyana osiąga około 60 cm wysokości.
Kalatea makoya – jakie stanowisko wybrać?
Calathea makoyana najlepiej rośnie na stanowisku, które jest jasne, ale z rozproszonym światłem, ewentualnie półcieniste. W celu osiągnięcia tych warunków najlepiej postawić ją na oknie po wschodniej stronie. Wtedy ilość światła będzie wystarczająco duża, ale nie krzywdząca. Roślina wspaniale wybarwi liście, ale nie będzie poparzona.
Kalatea makoya nie lubi przeciągów ani wahań temperatur. Zapewnij jej miejsce ciepłe (ok. 20–25 stopni Celsjusza) oraz wilgotne. Liście powinno się zraszać letnią, przegotowaną wodą.
Calathea makoyana – jaka gleba? Jak podlewać? Jak nawozić?
Calathea makoyana najlepiej rośnie na próchniczym, dobrze przepuszczalnym, zdrenowanym podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Spróbuj mieszanki podłoża do roślin wilgociolubnych z dodatkiem 20–40% keramzytu lub perlitu. Gleba, w której rośnie, nie może być mokra, za to powinna być stale wilgotna. Najlepiej, jeśli będziesz ją podlewać przegotowaną, odstaną wodą. W okresie wegetacji, czyli od wiosny do jesieni, dwa razy na miesiąc nawoź ją nawozem do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.
Calathea makoyana – czy nadaje się do domu pełnego dzieci i zwierząt?
Wszystkie kalatee należą do roślin uważanych za bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Calathea makoyana nie jest wyjątkiem. Obcowanie z nią nie powinno powodować podrażnień skóry, biegunek, wymiotów, bólów brzucha i innych objawów. Oczywiście nie oznacza to, że powinna znajdować się w miejscu bardzo łatwym dostępnym dzieciom i zwierzętom. Choć nie jest uważana za toksyczną, nie zaleca się jej spożywania.
Calathea makoyana – z jakich powodów najczęściej choruje?
Kalatee chorują najczęściej z powodu nieprawidłowej pielęgnacji. Zwijające się i więdnące liście mogą tak robić z powodu zimna, przeciągu lub zbyt małej wilgotności. Ta ostatnia może wywoływać także brązowienie i zasychanie brzegów liści. Z kolei zbyt mała ilość składników odżywczych będzie skutkować ich bladością, a ostre słońce może powodować plamy oparzeniowe.
Grzyby i insekty, które mogą się pojawić na twojej calathei
Zarówno pojawienie się grzybów, jak i insektów również będzie wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji. Grzybów możesz się spodziewać, gdy będziesz przelewać kalateę. Objawią się np. jako plamistość liści, czyli pojawianie się na liściach wodnistych, rdzawych i żółtych plam.
Jeśli chodzi o insekty, to na Calathei najczęściej spotyka się przędziorka. W przeciwieństwie do grzybów pojawia się on z powodu zbyt małej wilgotności. Żeruje na liściach i zostawia za sobą delikatną pajęczynkę. Zarówno z grzybami, jak i przędziorkiem walcz zmianą nawyków pielęgnacyjnych oraz korzystaj ze specjalnych środków.
Calathea makoyana – podsumowanie
Calathea makoyana nie jest tanim kwiatem, choć jest jedną z mniej kosztownych kalathei. Okazy w rozmiarze XS kupisz już za około 20–25 złotych, zaś standardowe rozmiary to koszt ok. 50 złotych. Dlatego też warto przed zakupem solidnie zastanowić się, czy jesteś w stanie sprostać wszystkim wymaganiom stawianym przez Calatheę makoyana. Upewnij się, czy masz w domu odpowiednie stanowisko. Choć uprawa tej kalatei nie jest prostą sprawą, przynosi zachwycające efekty. Powodzenia!