Pluskwica groniasta jest wysoką byliną o ozdobnych kwiatach. Może być dodatkiem do cienistych ogródków. Jest ceniona za swoje właściwości lecznicze. Jak ją uprawiać? Sprawdź
Pluskwica groniasta jest łatwą w uprawie byliną. Preparaty z pluskwicą wykorzystuje się w leczeniu objawów menopauzy u pacjentek w okresie przekwitania. Dowiedz się więcej!
Pluskwica groniasta – wygląd
Pluskwica groniasta jest jedną z największych rosnących bylin w ogrodzie. Wygląda nieco dziko i osiąga około 2 m wysokości. Swój wygląd zawdzięcza liściom, które są dwu- lub trójdzielne. Ciekawie się prezentują. Kwiatostan jest najbardziej interesującym elementem rośliny. Składa się z mniejszych kwiatków, które posiadają drobne i cienkie płatki. Zbierają się w kłos. Barwa kwiatostanów to biel lub fiolet, kwitną na przestrzeni sierpnia i września. Nie rozkwitają jednoczenie. Gdy pędy mocno się rozwiną i rozgałęzią, pluskwica wygląda oszałamiająco.
Korzeń rośliny jest kłączem w brunatnym kolorze. Rośnie płytko pod ziemią.
Inna nazwa pluskwicy
Pluskwica groniasta jest osobliwą nazwą dla tej rośliny. To polski odpowiednik łacińskiego Cimicifuga, co oznacza pchły bądź pluskwy. Pomimo takiego nazewnictwa, roślina nie jest związana z tymi owadami. Jej zapach nie jest szczególnie przyjemny. Możesz ją spotkać także jako świecznicę. Rozwijanie się kwiatków można porównać do płonącej świecy, stąd wzięła się inna nazwa – świecznica groniasta.
Uprawa
Roślina jest łatwa w uprawie. Sprzyja jej stanowisko cieniste oraz półcieniste. Unikaj sadzenia jej w pełnym słońcu, ponieważ szybko doprowadzi to do uschnięcia i zamierania pluskwicy. Jeśli chcesz posadzić ją na słonecznym miejscu, powinieneś posadzić wokół niej rośliny okrywowe, aby przykryć dolną część pluskwicy.
Podłoże powinno być przewiewne i żyzne, najlepiej sprawdzi się świeża gleba z kruszoną gliną. Dzięki temu roślina będzie miała stale wilgotne podłoże. Nadmierna susza nie służy pluskwicy. Brak wody w okresie zawiązywania pąków prowadzi do zamierania rośliny. Świecznicę uprawia się z sadzonek, najlepiej zakup kilka z nich, aby stworzyć fajną kompozycję.
Pielęgnacja
Pielęgnacja świecznicy to prosta sprawa. Najważniejsze jest nawadnianie rośliny. Najlepiej robić to często, ale małymi porcjami. Wilgotność podłoża powinna być na stałym poziomie. W upalne dni podlewaj ją codziennie. Musisz także plewić wokół rośliny, by chwasty nie konkurowały o wodę. Nie musisz jej nawozić, choć sporadycznie niewielka ilość nawozu wieloskładnikowego nie zaszkodzi. Rozmnożysz ją za pomocą kłączy
Pomimo iż gatunek jest wytrzymały na mróz, osłoń jej pędy na zimę.
Zastosowanie
Pluskwica ma działanie prozdrowotne w medycynie jako lek i suplement diety, gdzie wykazała szereg pozytywnych skutków na różne dolegliwości. W jej składzie znajdują się m.in. glikozydy triterpenowe, substancje estrogenne, fitoestrogeny, żywice, izoflawony. Preparat z wyciągiem z pluskwicy znalazła zastosowanie w łagodzeniu kobiecych nieprzyjemnych objawów dolegliwości takich jak: zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bólów menstruacyjnych, czy menopauzy. W tym okresie doskwierają uderzenia gorąca, pobudliwość, kołatanie serca, pocenie się, wahania nastroju.
Preparaty z ekstraktem korzenia pluskwicy groniastej wspomagają leczenie osteoporozy, która pojawia się w okresie przekwitania. Niektórzy lekarza uważają, że świecznica nie tylko pomaga unormować gospodarkę hormonalną u kobiet. Stosuje się ją także jako lek przeciwbólowy przy bólach reumatycznych, stawów i mięśni.
Przeciwwskazania
Badania nad rośliną wykazały, że nie każdy może ją stosować. Należy zachować ostrożność w momencie przyjmowania leków hormonalnych, ponieważ wyciąg z rośliny może wchodzić w interakcję. Nie powinny zażywać go również osoby z nadciśnieniem oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
Stosowanie preparatu na własną rękę, dłużej niż 6 miesięcy prowadzi do uszkodzenia wątroby. Przestrzegaj odpowiednich dawek, nadmierne spożycie grozi przedawkowaniem.
Jeśli zauważysz działania niepożądane, odstaw preparat. Przy nietolerancji na pluskwicę pojawia się zmęczenie i słaby apetyt.
Pluskwica należy do rodziny jaskrowatych i poza interesujących wyglądem, znalazła zastosowanie w medycynie.