Obecnie około 30 gatunków widliczki uprawianych jest jako rośliny domowe. Stanowią dość popularny wybór miłośników roślin. Zobacz, co koniecznie musisz wiedzieć, kupując tę roślinę!
Widliczka – opis rośliny i popularne gatunki
Widliczka (Selaginella) to popularna roślina, którą można znaleźć na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy. Poszczególne gatunki różnią się od siebie i mogą rosnąć dosłownie wszędzie. Wiele z nich preferuje wilgotne tereny, niektóre z kolei rosną jedynie na obszarach pustynnych bądź w niezwykle zimnych klimatach. W Europie, w naturalnych warunkach spotkać można cztery gatunki widliczki.
Widliczka – opis rośliny
Ze względu na wiele występujących gatunków widliczki, poszczególne rośliny zdecydowanie różnią się wielkością. Mogą mierzyć kilka centymetrów wysokości, lecz znane są również gatunki przekraczające 20 metrów. W warunkach domowych spotkać można niewielkie okazy przypominające krzaczki, o drobnych, gęstych liściach. Rośliny te nie kwitną, najczęściej prezentują zielone liście, jednak można również spotkać gatunki z nieco bardziej żółte.
Widliczka – gatunki hodowane w warunkach domowych
W warunkach domowych hoduje się około 30 gatunków roślin. Do najpopularniejszych należą:
- widliczka Kraussa;
- widliczka Martensa;
- widliczka pustynna;
- widliczka ostrozębna.
Widliczka – właściwa pielęgnacja i uprawa
Do prawidłowego wzrostu widliczka potrzebuje odpowiednich warunków, m.in. ważna jest temperatura i nasłonecznienie.
Odpowiednia wilgotność powietrza
Widliczka jest dość trudna, jeśli chodzi o uprawę w warunkach domowych. Jako roślina ozdobna bardzo nie lubi suchego powietrza i to stanowi największe wyzwanie pielęgnacyjne. Najlepszym rozwiązaniem jest jej umieszczenie w szklanym pojemniku lub codzienne zraszanie jej listków. Optymalna wilgotność powietrza dla widliczek to aż 80%.
Temperatura
Odpowiednia temperatura dla widliczek to około 20–25 stopni. Jest ona stała przez cały rok, jednak należy pamiętać, by powietrze nie było zbyt suche.
Nasłonecznienie
Selaginella lubi jasne pomieszczenia, jednak niezbyt nasłonecznione, najlepiej, by światło było rozproszone. Jeśli zbyt duża ilość słońca będzie docierać do widliczki, może to powodować jej usychanie, natomiast zbyt małe nasłonecznienie poskutkuje wybarwieniem liści.
Podłoże
Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podłoże, jest zastosowanie torfu ogrodniczego z dodatkiem piasku gruboziarnistego. Należy pamiętać, że widliczka lubi dużą wilgotność powietrza, więc ziemia w doniczce powinna temu odpowiadać.
Podlewanie
Widliczka będzie prawidłowo rosła tylko wtedy, jeśli jej podłoże będzie odpowiednio wilgotne. Roślinę należy więc bardzo często podlewać tak, by ziemia nigdy nie była sucha. Co więcej, listki rośliny należy codziennie zraszać letnią wodą.
Widliczka – w jaki sposób następuje rozmnażanie rośliny?
Podobnie jak w przypadku pielęgnacji, również rozmnażanie widliczek nie jest prostym zadaniem. Rośliny te nie posiadają ani kwiatów, ani nasion, więc czynność jest nieco utrudniona. Jeśli jednak chcesz spróbować, cały proces powinien odbywać się wiosną. W pierwszej kolejności należy odciąć wierzchołkową część pędu, a następnie umieścić je w doniczce. Jeśli wytworzą korzenie, oznacza to, że cały proces przebiegł prawidłowo.
Widliczka – bezpieczeństwo w przypadku zwierząt domowych
Dobra wiadomość dla posiadaczy zwierząt domowych. Selaginella nie stanowi dla nich zagrożenia. Wiadomo, że psy czy koty lubią czasami podgryzać rośliny domowe, jednak widliczka nie stanowi dla nich zagrożenia. Oczywiście warto przetrzymywać ją w miejscach niedostępnych dla czworonogów, jednak w sytuacji gdy dojdzie do zjedzenia liści, zwierzakom nie powinno nic dolegać.
Widliczka – najczęściej spotykane choroby i zmiany
Jeśli widliczka choruje, najczęściej spowodowane jest to niewłaściwą pielęgnacją. Często zaobserwować można przesuszenie liści, co wskazywać może na nadmierną ekspozycję na słońce. Jeśli zaobserwujesz natomiast przebarwienia i opadanie liści, może to wskazywać na nadmierne podlewanie rośliny. Ze względu na to, że widliczka niezwykle lubi wilgotne środowisko, często atakują ją choroby grzybicze objawiające się powstawaniem ciemnych plam na liściach. Należy wówczas zastosować specjalne preparaty grzybobójcze.
Widliczka to roślina ozdobna dość trudna jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację. Stanowi jednak dość częstą ozdobę domu. Należy pamiętać, by zapewnić jej odpowiednio wilgotne środowisko oraz właściwe nasłonecznienie, ponieważ tylko wówczas będzie rosnąć i rozwijać się prawidłowo.