Zimowanie roślin na balkonie jest możliwe, jeśli w odpowiedni sposób zabezpieczysz bryłę korzeniową. To właśnie ona jest najbardziej narażona na działanie niskich temperatur. Sprawdź, jak możesz to samodzielnie zrobić.
Osoby mieszkające w blokach mają dylemat, w jaki sposób przeprowadzić zimowanie roślin na balkonie. Dla wielu wydaje się to niemożliwe. Okazuje się, że można samodzielnie zabezpieczyć kwiaty przed chłodem. Nie potrzeba w tym celu wielkich nakładów finansowych, a każdy poradzi sobie z zabezpieczeniem doniczek samodzielnie. Oto sprawdzone sposoby na ochronę roślin zimą.
Zimowanie roślin na balkonie – rośliny, które mogą zostać na zewnątrz
Zimowanie roślin na balkonie jest możliwe, jednak w dużej mierze zależy od gatunku. Nie wszystkie rodzaje kwiatów, które w letnie dni zdobią nasze balkony, mogą bowiem pozostać na zewnątrz w mroźne dni. Do roślin balkonowych, które można przezimować na zewnątrz należą:
Zimowanie na balkonie dobrze znoszą również rośliny zimozielone, oraz rośliny iglaste np. ostrokrzew, turzyce, cis czy świerk pospolity. Te rośliny wieloletnie często hodowane są w dużej wielkości donicach na balkonach i tarasach, co uniemożliwia ich przeniesienie, ze względu na spore rozmiary.
Rośliny, które nie tolerują niskich temperatur
Nie wszystkie balkonowe rośliny są odporne na działanie mrozu. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, koniecznie do domu musisz wnieść następujące kwiaty balkonowe uprawiane w donicach:
- bugenwille;
- datury;
- oleandry;
- surfinie;
- zaślazy;
- pelargonie.
Te rośliny doniczkowe potrzebują określonych warunków. Sporym błędem jest przenoszenie ich do mieszkania, gdzie panuje zbyt wysoka temperatura. Najlepiej jest znaleźć dla nich miejsce, w którym będzie panowała temperatura w granicach 5-10 stopni. Może to być garaż, strych lub piwnica. Ważne jednak, by zapewnić roślinom stały dostęp do światła. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie. Nawożenie również pozostawiamy na okres wegetacji. Zimowanie roślin doniczkowych w pomieszczeniu należy rozpocząć od przycięcia pędów i usunięcia uszkodzonych gałązek. W ten sposób ułatwimy roślinom wegetację wiosną.
Zimowanie roślin na balkonie – jak zabezpieczyć rośliny?
Zimowanie roślin na balkonie sprawdzi się także w blokach, gdzie nie ma możliwości przeniesienia kwiatów doniczkowych do chłodniejszego pomieszczenia. Jeśli odpowiednio zabezpieczysz rośliny, bez problemu przetrwają zimę na balkonie. W jaki sposób przezimować rośliny na balkonie? Na chłód najbardziej narażony jest system korzeniowy, który może przemarzać. Przed nadejściem przymrozków należy zapewnić roślinom odpowiednie okrycie.
Zimowanie roślin na balkonie – pudło ze styropianem
Pierwszym krokiem jest odizolowanie korzeni od podłoża. Można to zrobić, ustawiając donice na podkładkach ze styropianu. Innym sposobem jest umieszczenie donicy we wcześniej przygotowanym pojemniku lub kartonie. Zanim jednak umieścić w środku donicę z rośliną, zadbaj o odpowiednie wypełnienie. Mogą to być trociny lub styropianowe kulki. W ten sposób można w pudle zabezpieczyć kilka mniejszych roślin. Warto także od góry obsypać je gałązkami iglaków, korą, lub suchymi liśćmi.
Zimowanie roślin na balkonie – ocieplenie donicy
Innym sposobem na zimowanie roślin na balkonie jest okrywanie roślin przez owinięcie donicy. W tym celu dobrze sprawdzą się dostępne w sklepach ogrodniczych agrowłóknina czy słoma. Jeśli nie masz dostępu do takich materiałów, może to być również gazeta czy tektura falista. Korzystając z tego sposobu, nie zapomnij o dodatkowej izolacji od podłoża. Najlepiej sprawdza nie w tym celu styropianowa podkładka.
Zimowanie roślin balkonowych – zabezpieczenie całej rośliny
Niskie rośliny balkonowe można zabezpieczyć w całości. Aby to zrobić, całą roślinę, razem z donicą musisz okryć przy pomocy agrowłókniny. Tworzy się w ten sposób pewnego rodzaju kaptur z komorą powietrzną wewnątrz. Całość należy obwiązać przy pomocy sznurka lub drutu. Również w tym przypadku trzeba pamiętać o odpowiedniej izolacji donicy od podłoża.
Zimowanie roślin balkonowych – wewnętrzna izolacja
Ostatnim sposobem na zabezpieczenie roślin balkonowych jest umieszczenie styropianowej izolacji bezpośrednio w doniczce. Dobrze jest wybrać nieco większy rozmiar doniczki, aby roślina miała miejsce na rozwój systemu korzeniowego. Styropian należy umieścić wewnątrz przed wsypaniem ziemi i włożeniem rośliny. Ten sposób zabezpiecza roślinę przed mrozem na całe lata.
Rośliny balkonowe i tarasowe potrzebują dodatkowego zabezpieczenia na zimę. Istnieje kilka sposobów, aby uprawa balkonowa mogła przetrwać ten czas. Najważniejsze jest zabezpieczenie systemu korzeniowego, gdyż to właśnie on jest najbardziej podatny na uszkodzenia w wyniku niskich temperatur. Ważną kwestią jest odpowiednia izolacja doniczki od podłoża przy pomocy styropianowej podkładki. Mniejsze rośliny można przezimować w kartonie wypełnionym korą lub trocinami. Większe warto zabezpieczyć w całości przy pomocy folii ogrodowej lub agrowłókniny. Pamiętaj jednak, by nie owijać roślin zbyt ciasno.