Wierzba biała jest interesującą rośliną z rodziny wierzbowatych. Wyróżnia się efektownymi kwiatami, a jej kora ma wartościowe właściwości. Sprawdź, w jaki sposób należy o nią dbać, aby skorzystać z jej walorów ozdobnych i praktycznych.
Najczęściej spotykane odmiany różnią się zarówno wielkością, jak i kształtem, a często także liśćmi. Zazwyczaj od pędów wyrastają lancetowate liście, lecz można spotkać także odmiany o liściach eliptycznych lub okrągłych. Wierzba biała uprawiana jest zwykle w celach dekoracyjnych, ponieważ to efektowna roślina o pięknych liściach i barwnej korze. W okresie wiosennym można podziwiać wiele ciekawych odmian. O jakich mowa? W jaki sposób uprawiać tę wierzbę? Jakie inne wierzby są godne uwagi? Sprawdź już teraz!
Jak wyglądają popularne gatunki wierzb?
Drzewa te są dwupienne i mogą mieć kwiaty męskie lub żeńskie. Walory dekoracyjne wykazują jedynie kwiatostany męskie. Wierzby są uznawane za rośliny miododajne (zwłaszcza odmiany kwitnące wczesną wiosną), a otrzymany miód jest jasny i łagodny, o delikatnym aromacie.
Gatunki spotykane w parkach i starych ogrodach to najczęściej:
- wierzba biała;
- wierzba krucha;
- wierzba płacząca.
Można spotkać je powszechnie na terenie całego kraju, zwłaszcza na Mazowszu. Mogą rosnąć nawet przy drodze i na łąkach. Dziko rosnące okazy są jednak corocznie odzieranych z kory, przez co stają się bardzo podatne na wszelkiego rodzaju choroby oraz drobnoustroje.
W jaki sposób uprawiać wierzbę białą?
Obserwując dziko rosnące drzewa, można zauważyć, że ich charakterystyczny wygląd wynika z regularnego ogławiania. Wierzby białe mają zwykle kulistą koronę. Jak uzyskać podobny efekt w swoim ogrodzie? Należy przez kilka lat nie ingerować w kształt drzewa, a następnie kilkukrotnie wczesną wiosną przyciąć wszystkie pędy na długość około 5 cm.
Sadzonki nie są zbyt kosztowne, a gleba, do której będą wkładane, może być praktycznie dowolna. Drzewo świetnie poradzi sobie zarówno na terenach podmokłych, jak i piaskowych.
Wyzwania w pielęgnacji wierzby białej
Jeśli masz Salix alba w ogrodzie, warto zapewnić jej odpowiednią ilość światła. Warto także zadbać o odpowiednie oddalenie drzewa od zabudowań i parkingów. Wynika to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Korona wierzby białej po latach staje się bardzo rozłożysta. Podczas silnych wiatrów może uszkodzić zarówno ściany okolicznych budynków, jak i znajdujących się pod nią samochodów.
Duże zainteresowanie pędami i korą, drzewa, traci ono swoją naturalną ochronę przed szkodnikami. Roślinę mogą atakować także liczne choroby prowadzące do trwałych uszkodzeń.
Wierzba biała, wierzba płacząca czy wierzba krucha?
Popularne i najbardziej znane warianty prawdopodobnie nie sprawdzą się w bardzo małych ogrodach. Wierzba biała osiąga wysokość aż 30 metrów, a wierzba krucha – 20 m wysokości, więc drzewa te uprawiane są zazwyczaj w parkach i dużych ogrodach. Jeśli jednak dobierzesz odpowiednią odmianę, można będzie z powodzeniem umieścić ją nawet w niewielkim ogrodzie.
Nie tylko wierzba biała, czyli gatunki do małego ogrodu
Doskonale w niewielkim ogrodzie sprawdzi się zwłaszcza wierzba purpurowa. Ma cienkie i wyjątkowo giętkie pędy w intensywnym, karminowym kolorze. Kwitnie bardzo efektownie w miesiącach wiosennych. To wierzba miniaturowa, o ozdobnych gałęziach. Najlepiej rośnie w bardzo wilgotnej glebie.
Natomiast jej odmiana „Gracilis” charakteryzuje się wyjątkowymi, lancetowatymi liśćmi. Osiąga niewielkie rozmiary, zwykle nie jest wyższa niż około 2 m. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja i przypomina żółte kotki ułożone cylindrycznie.
Wierzba wiciowa jest wyższym drzewem, lecz również polecanym do niewielkich ogrodów. Rośnie szybciej niż odmiany karłowate i osiąga nawet 10 metrów wysokości. Jej gałązki są dość wiotkie, a wąskie liście mają owłosioną powierzchnię.
Jakie wymagania ma Salix alba?
Pielęgnacja tej rośliny nie jest wymagająca, więc nic dziwnego, że można ją powszechnie spotkać nie tylko w zadbanych ogrodach, lecz także przy drodze. Występuje zarówno w Europie, jak i Azji oraz Ameryce. Wierzba biała doskonale radzi sobie z bardzo wilgotnym podłożem, dlatego rośnie także nad brzegami rzek i w okolicy zbiorników wodnych.
Nie przeszkadza jej bliskie towarzystwo topoli i olch. Jej system korzeniowy jest odporny na zalewanie, co sprawia, że niektóre odmiany bywają wykorzystywane do zadrzewiania wydm w celu ich umocnienia i zabezpieczenia. Rośnie także w wysokich górach, nawet na wysokości 800 m n.p.m.
Kora wierzby pospolitej – bardzo istotny surowiec
Drzewa te uprawiane są nie tylko ze względu na okazały wygląd i jedwabiście owłosione, efektowne liście. W wielu przypadkach sadzenie konkretnych odmian ma na celu ochronę nasypów i wydm.
Wierzba wiciowa i purpurowa jest także powszechnie wykorzystywana w wikliniarstwie, a od pewnego czasu drewno wierzby stało się również surowcem energetycznym.
W przeszłości wykorzystywano korę wierzby białej również do leczenia. Z kory pozyskuje się taninę i kwas salicylowy. Mają one właściwości:
- przeciwzapalne;
- przeciwgorączkowe i ściągające;
- napotne.
Salicyna znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie, wykazując podobne działanie do aspiryny. Doskonale łagodzi dolegliwości reumatyczne.
Wierzba biała jest wyjątkowo efektownym drzewem, którego kora wykazuje cenne właściwości. To drzewo dość mało wymagające, jednak mogą je trapić szkodniki, więc miej to na uwadze, zanim zdecydujesz się na posadzenie rośliny.