Daphne mezereum należy do rodziny wawrzynkowatych. Rośnie dziko na terenie Europy i Azji, a w Polsce jest jedną z roślin chronionych. Krzew osiąga wysokość około 1-1,5 metra i charakteryzuje się rzadkim rozgałęzieniem. Wyrastają z niego lancetowate, intensywnie zielone liście, które pojawiają się w czasie kwitnienia lub tuż po nim. Wawrzynek wilczełyko ma niewielkie rozmiary, ciekawy pokrój i delikatne, różowe kwiaty. Czy jego uprawa w ogrodzie jest wymagająca? Czego potrzebuje ta roślina? Jak ją pielęgnować? Pytań jest jeszcze więcej, ale na wszystkie z nich odpowiadamy już teraz!
Wawrzynek wilczełyko – odmiany
Występują trzy odmiany roślin z gatunku wawrzynek wilczełyko. Są to:
- ’Alba’ – osiąga około metra wysokości, ma delikatne białe kwiaty;
- ’Rubra’ – wyróżnia się ciemnoróżowymi kwiatami, osiąga około 1,3 metra wysokości;
- ’Alba Plena’ – to odmiana o kulistym pokroju i białych lub kremowych kwiatach.
Wawrzynek wilczełyko – kwitnienie
Kwitnienie Daphne mezereum przypada na przełom marca i kwietnia. Czasem jednak wawrzynek może zakwitnąć już w lutym. Kwiaty tej rośliny pojawiają się na gałęziach, które jeszcze nie wytworzyły liści.
Wawrzynek wilczełyko – kwiaty i owoce
Wawrzynek wilczełyko wytwarza drobne i delikatne kwiaty o średnicy nieco ponad centymetra. Kolor kwiatów zależy od uprawianej odmiany. Wyróżnia je jednak, niezależnie od wariantu, piękny zapach.
Latem na krzewach pojawiają się czerwone owoce o średnicy 1 cm. Musisz pamiętać, że zawierają toksyczne substancje, dlatego absolutnie nie należy ich spożywać.
Wawrzynek wilczełyko – wymagania
Wawrzynek wilczełyko nie toleruje przesadzania, dlatego należy od razu znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w ogrodzie. Sprawdź naszą tabelkę, aby dowiedzieć się, jakie warunki powinieneś zapewnić temu krzewowi z rodziny wawrzynkowatych.
stanowisko | półcień |
podłoże | żyzne, próchnicze |
odczyn gleby | obojętny, zasadowy |
wytrzymałość | odporny na mrozy |
Wawrzynek wilczełyko – uprawa
Wawrzynek wilczełyko nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jako jeden z niewielu krzewów nie potrzebuje przycinania. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu na pielęgnację swoich roślin ogrodowych, warto zdecydować się na uprawę właśnie opisywanego przez nas gatunku.
Wawrzynek wilczełyko – podlewanie i nawożenie
Zapotrzebowanie tej rośliny na wodę jest dość wysokie, dlatego warto ściółkować. W czasie suszy należy regularnie nawadniać krzew, ale go nie przelewać.
Krzewy należy nawozić regularnie, jednak niezbyt często. Dobrze sprawdzi się kompost lub nawóz uniwersalny.
Wawrzynek wilczełyko – przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie
Wawrzynek wilczełyko nie lubi przycinania, dlatego lepiej go nie wykonywać. Oczywiście, czasem jest to nieodzowne, ponieważ chore lub martwe części rośliny należy usuwać.
Daphne mezereum nie lubi również przesadzania. Zanim posadzisz krzew w swoim ogrodzie, postaraj się znaleźć dla niego odpowiednie stanowisko.
Roślinę można rozmnażać przez nasiona lub samodzielnie pobrane sadzonki. Trzeba jednak pamiętać, że muszą mieć tzw. piętkę. Niestety, taki zabieg nie zawsze kończy się powodzeniem.
Wawrzynek wilczełyko – sadzonki i czas sadzenia
Jak wspomnieliśmy, rozmnażanie tej rośliny nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego lepiej kupić dobrze ukorzenione sadzonki w wysokości przynajmniej 50 cm. Czas sadzenia tego krzewu to wiosna i jesień.
Wawrzynek wilczełyko – choroby i szkodniki
Największym zagrożeniem dla wawrzynka jest choroba grzybowa, która objawia się żółknięciem liści i zamieraniem pędów. Infekcji grzybiczej sprzyja zaleganie wody w podłożu, dlatego tak ważne jest umiarkowane podlewanie rośliny. W przypadku wystąpienia choroby należy zastosować oprysk. Ta roślina jest jednak odporna na ataki szkodników.
Wawrzynek wilczełyko – gdzie się sprawdzi?
Wawrzynek wilczełyko może być sadzony pojedynczo lub w grupach. Ze względu na intensywny kolor kwitnienia świetnie prezentuje się na tle innych, większych roślin zielonych. Wawrzynek lubi zacienione stanowiska, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać ten krzew pod drzewami. Cena sadzonki to około 50 zł, choć dekoracyjne odmiany mogą kosztować nieco więcej.
Czy wawrzynek wilczełyko jest trujący?
Wawrzynek wilczełyko zawiera kilka substancji toksycznych, a szczególnie trujące są owoce rośliny. Jeśli w twoim ogrodzie bawią się zwierzęta domowe lub dzieci, zasadzenie tego krzewu musisz dobrze przemyśleć. W takich sytuacjach warto rozważyć wybór innej rośliny, która nie jest toksyczna.
Podstawą udanej uprawy opisanego krzewu jest zacienione stanowisko i żyzna gleba. Pielęgnacja rośliny nie będzie trudna, ponieważ ogranicza się tylko do regularnego podlewania i nawożenia rośliny. Aby uniknąć problemów w uprawie, lepiej nie przycinać krzewu. Niewielkie wymagania i wczesny czas kwitnienia rośliny sprawiają, że wawrzynek wilczełyko jest chętnie uprawiany przez ogrodników. Trzeba jednak pamiętać o jego właściwościach toksycznych i myśleć o bezpieczeństwie najmłodszych mieszkańców domu i pupili.