W ogrodach często wykorzystywane są gatunki traw ozdobnych, w tym między innymi turzyca morrowa. Turzyce mają 109 gatunków i 5500 odmian, jest więc w czym wybierać. Najbardziej popularna z nich to odmiana Ice Dance – wyjątkowa i zimozielona bylina.
Turzyca morrowa (Carex morrowii) a szczególnie Ice Dance charakteryzuje się ciekawym ubarwieniem oraz interesującym pokrojem. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak ją uprawiać, przeczytaj ten artykuł.
Turzyca morrowa – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Turzyca morrowa inaczej zwana japońską tworzy gęste i bardzo atrakcyjne kępy. Ice Dance osiąga od 30 do 40 cm wysokości oraz od 35 cm do 45 cm szerokości. Preferuje stanowiska spokojne, osłonięte od wiatru, cieniste lub półcieniste. W miejscu mocniej nasłonecznionym także będzie dobrze rosła, niemniej trzeba jej wtedy zapewnić odpowiednią wilgotność. Jeśli chcesz, aby miała dobrą glebę, najlepiej wybrać żyzną ziemię, umiarkowanie wilgotną, przepuszczalną, próchniczą i zdrenowaną jak należy. Gleba powinna być bogata w tlen, a odczyn gleby kwaśny do zasadowego. Turzyca rośnie od kwietnia do czerwca, kwitnąc tak, że nad łukowo przewieszającymi się liśćmi pojawiają się kłosy w kolorze brązowym z bardzo długimi i żółtymi pręcikami, ładnie się przebarwia. To bardzo odporna roślina nie tylko na szkodniki, ale także na różne choroby typowe dla roślin. Ze względu na to, że lubi wilgotną glebę, często widziana jest w okolicach oczek wodnych, gdzie rośnie i wygląda na piękną i zdrową.
Zabezpieczenie zimą
Mając do czynienia z takim gatunkiem, który jest wrażliwy na suszę, silne wiatry oraz mróz, zimą koniecznie zabezpiecz ją choćby przez osłonięcie gałązkami jodłowymi lub stosując kopczykowanie. Kiedy przyjdzie wiosna, usuń wyschnięte i przemarznięte liście. Wiosną należy krótko przyciąć trawę, bez obawy – niebawem znów będą to dekoracyjne i gęste kępy
Jak wygląda turzyca morrowa odmiana Ice Dance?
Jej niewysokie kępy mają wąskie i długie jasnozielone liście, które są ostro zakończone, przewieszające się, w środku z zielonym zabarwieniem, natomiast po zewnętrznej stronie dwa białe pasy. Szerokość liści to około 2 cm, niewiele, aczkolwiek w kępie potrafi zrobić pozytywne wrażenie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że turzycę można formować także w krzewy.
Gdzie posadzić turzycę japońską?
Turzyca morrowa rośnie i znakomicie wygląda posadzona samotnie, niemniej otrzymuje i daje sporo uroku, jeśli zasadzi się ją w nasadzeniach grupowych. Mogą być to skalniaki, kompozycje z kamieniami typu na przykład biała Marianna, będąc rośliną akcentującą, czy w ogrodach naturalistycznych, jako roślina okrywowa. Upalnym latem nie zapominaj o jej podlewaniu, ponieważ źle znosi przesuszenie, pamiętając, że rosnąca w doniczkach szybciej traci wodę. Jeśli chcesz turzycę zestawiać z innymi roślinami, pamiętaj, że szybko się rozrasta, zatem zostaw obok niej więcej wolnego miejsca.
Jak rozmnażać turzyce?
Turzyce najlepiej kupić w sadzonkach, ale kiedy już wyrosną najprostszym sposobem na to, by tanim kosztem mieć więcej traw, jest ich dzielenie. To prosty zabieg polegający na:
- odkopaniu bryły korzeniowej;
- usunięciu ziemi wokół rośliny poprzez energiczne potrząsanie lub polewanie wodą z węża;
- dzielenie rośliny rozpocznij z boku, nie z góry, dzięki temu nie zniszczysz turzycy;
- jeśli widzisz martwe korzenie, usuń je także oraz wszystkie martwe ze środka kępy;
- wykonuj czynności szpadlem, a jeśli nie dajesz rady, użyj piłki do drewna.
Takie dzielenie możesz wykonać na wszystkich gatunkach traw, a sadzonki nie powinny być mniejsze niż o średnicy 15 cm, jeśli nie chcesz czekać zbyt długo na ich spektakularny wygląd. Podzielone trawy możesz wsadzić od razu do gruntu lub do doniczek. W dzielonej roślinie przed jej posadzeniem użyj sporej ilości kompostu, tak by szybko znów się zazieleniła. Najlepszym okresem do podziału traw jest wiosna i to zanim jeszcze roślina zacznie wypuszczać nowe źdźbła.
Turzyca morrowa wypełni każdą przestrzeń, zarówno w ogrodzie, na tarasie będąc posadzoną w pojemnikach ogrodowych, jak i w parku w okolicach ścieżek. Dając jej odpowiednie warunki, nawożąc, oraz uprawiając tak, by zasilić roślinę należytą ilością wody, możesz mieć pewność, że odwdzięczy się z nawiązką.