W Polsce od jakiegoś czasu uprawia się strelicję jako roślinę doniczkową. Jakich warunków potrzebuje? Co należy jej zapewnić?
Strelicja królewska w pigułce
- Strelicja królewska w naturalnych warunkach rośnie na południowych obszarach Afryki. Osiąga tam imponującą wysokość, bo dorasta nawet do 1,5 metra.
- Zyskała ogromną popularność dzięki pięknemu kwiatostanu, który przypomina rajskiego ptaka.
- Obecnie hoduje się ją na całym świecie w szklarniach, więc nic dziwnego, każdy chce się napatrzeć na przepiękny roślinny okaz. ️
- Strelicja królewska jest dosyć droga.
- Jest bardzo delikatna, ale poza tym łatwa w uprawie
Strelicja królewska – uprawa w domu
Przede wszystkim warto znaleźć dla rośliny odpowiednie miejsce. Jej stanowisko powinno być przestronne. Strelicja królewska potężnie rozrasta się na szerokość. Jest to roślina, która nie lubi tłumu, więc nie sadzaj jej w towarzystwie innych kwiatów. Jej liście są bardzo delikatne, dlatego szkoda byłoby je zniszczyć. W uprawie strelicji królewskiej ważne jest, żeby zapewnić tej egzotycznej piękności widne miejsce. Jasne, ale nieostre światło – takie są wymagania! Oznacza to, że południowe okno jest zakazane (spaliłoby ono delikatne liście strelicji).
Jakie podłoże dla strelicji królewskiej wybrać?
Strelicje królewskie najlepiej się czują w ciężkiej i żyznej ziemi. Darniowa gleba zmieszana z gliniastą ziemią ogrodową będzie idealna. Poza tym należy koniecznie pamiętać o jej nawożeniu.
Strelicja w czasie wzrostu potrzebuje solidnej dawki substancji odżywczych. Dobrze jest ją wtedy co 2 tygodnie dokarmiać nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących i zaprzestać tego na czas hibernacji. Ten specyfik powinien charakteryzować się niskim stężeniem azotu. Jest to bardzo ważne, ponieważ ten pierwiastek osłabia kwitnienie.
W jakiej temperaturze strelicja królewska czuje się najlepiej?
Uprawa strelicji królewskiej w domu to wyzwanie! W okresie wegetacyjnym roślina uwielbia ciepłe temperatury, najlepiej od 20 do 25 stopni Celsjusza. W okresie spoczynku należy temperaturę nieco obniżyć, do około 15 do 18 stopni Celsjusza. Dzięki takim warunkom strelicja może się przygotować do kwitnienia.
W ciepłe dni można strelicji królewskiej zapewnić wakacje na balkonie, ale tylko w miejscu nienarażonym na bezpośrednie oddziaływanie słoneczne. Ponadto należy roślinę osłonić od wiatru, który może połamać jej delikatne liście!
Strelicja królewska – jak podlewać roślinę?
Strelicja królewska nie cierpi stania w wodzie i z tej przyczyny jej doniczka musi mieć odpływ, a na dnie drenaż. Podczas upałów należy często podlewać roślinę , ale wtedy, kiedy podłoże jest nieco przeschnięte. Ważne jest także spryskiwanie, które zapewni większą wilgoć w powietrzu.
Nie ustawiaj rośliny w pobliżu grzejników, ponieważ powietrze obok kaloryferów jest zbyt suche do tego, żeby kwiat się dobrze rozwijał. Od października strelicja przechodzi do fazy spoczynku, co oznacza, że podlewanie musi być znacznie rzadsze. Jesienno-zimowa hibernacja jest kluczowym elementem, żeby mogło nastąpić kwitnienie. Zimą najlepiej umieścić ją w pobliżu nawilżacza powietrza, który uchroni roślinę od suchości grzanego powietrza.
Rajski ptak kwiat – cena. Za ile można ją kupić?
Do niedawna Strelitzia reginae była dostępna jedynie jako ścięty kwiat w kwiaciarniach, a w doniczce rosła w szklarniach. Obecnie jednak coraz popularniejsze staje się kupowanie sadzonki strelicji królewskiej. Dzięki temu można ją hodować w domu jako doniczkową roślinę już od kilkudziesięciu złotych.
Wielu Polaków upodobało sobie strelicję w okresie pandemii. Nawet gwiazdy się z nią zaprzyjaźniły!
Jeśli ktoś pragnie mieć już dojrzałą i kwitnącą roślinę, to jest to jednak kosztowne przedsięwzięcie. Warto przemyśleć, czy jest się w stanie zapewnić kwiatu rajskiego ptaka odpowiednie warunki, żeby nie stracić pieniędzy. Koszt strelicji królewskiej czasem dochodzi nawet do 1000 złotych!
Strelicja królewska – rajski ptak
Strelicja królewska wygląda niezwykle egzotycznie dzięki swoim zielonym, sztywnym i długim liściom, których ogonki mogą osiągnąć nawet metr długości. Natomiast to pomarańczowe kwiaty, które wyglądają tak, jakby zdobił je przepiękny pióropusz, są największą ozdobą rośliny.
Aby doszło do kwitnienia, należy w lutym zacząć wybudzać strelicję królewską z hibernacji. Trzeba stopniowo podnosić temperaturę i zwiększać częstotliwość i obfitość podlewania. Rośliny te zakwitają, wtedy, gdy dni stają się dłuższe i przyroda się budzi do życia.
Ciekawostka ✨
Strelicja królewska jest oficjalnym kwiatem Los Angeles, w Kalifornii.
Jak wyglądają kwiaty strelicji królewskiej?
Bajecznych kwiatów można spodziewać się do końca wiosny. W sprzyjających warunkach cały proces kwitnienia może się rozciągnąć od września do końca kwietnia.
Kwiaty strelicji przypominają główkę rajskiego ptaka wraz z dziobem i są zabarwione przepięknym kontrastem. Ich większa część pokryta jest intensywnym pomarańczowym kolorem, natomiast można też dostrzec niebieskie pasiaste fragmenty. Wygląda to zupełnie inaczej niż kwiat Strelitzii nicolai, czyli odmiennego gatunku strelicji. Kwiat Strelitzia nicolai zachwyca za to białym minimalizmem.
Kiedy należy przesadzić strelicję królewską?
Zazwyczaj wykonuje się ten zabieg co kilka lat. Należy to robić wtedy, gdy korzenie przerosną doniczkę, a nowy pojemnik powinien być znacznie większy od poprzedniego. Strelicje królewskie są znane z tego, że mają solidnie rozbudowane korzenie. Jeśli doniczka będzie tylko trochę większa, to za chwilę znowu pojawiłaby się potrzeba przesadzenia.
Strelicja królewska – jak rozmnożyć rajski kwiat?
Strelicję królewską można rozmnożyć poprzez podział bryły korzeniowej i najlepiej zrobić to podczas przesadzania. Odpowiednim okresem na to jest czas wegetacji – najbardziej polecany jest początek wiosny. Po podziale nowe rośliny po roku uzyskają możliwość kwitnienia. Poza tym możliwe jest wysianie strelicji z nasion, ale trwa to oczywiście znacznie dłużej. Strelicje królewskie uzyskane z nasion kwitną po około 4 latach.
Strelicja królewska – choroby i problemy w pielęgnacji
Prawidłowa pielęgnacja strelicji królewskiej powinna uchronić ją przed większością problemów. Jeśli warunki bytowe nie będą odpowiednie, to nasza rajski ptak może paść ofiarą grzyba. Sprzyja temu niska temperatura i używanie złych nawozów. Poza tym przydarza się to też roślinom trzymanym w zbyt chłodnej temperaturze, dlatego jeśli latem wystawiasz strelicję na balkon lub taras, to sprawdzaj, czy noce nie są za chłodne!
W naturalnych warunkach ziemia w nocy ociepla roślinę, natomiast doniczka nie jest w stanie tego zapewnić z przyczyn technicznych. Obłożenie doniczki styropianem powinno zapewnić roślinie warstwę ochronną. Ewentualnie zawsze możesz wprowadzić strelicję z powrotem do domu.
Czym są wełnowce pędowe?
Są to owady, które żerują na strelicji. Ich nazwa pochodzi od tego, że wyglądem przypominają kłębki waty. W szklarniach zwalcza się je, napuszczając na nie potężną armię biedronek.
W warunkach domowych strelicja królewska zazwyczaj nie jest otoczona biedronkami, więc wełnowce pędowe przyniesione ze szklarni mają wówczas idealne warunki na rozwój! Przed zakupem warto bardzo uważnie obejrzeć wybrany okaz. Profilaktycznie można stosować środki przeciwko wełnowcom i innym szkodnikom.
Strelicja królewska – o czym należy pamiętać?
Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej temperatury. Strelicja królewska jest ciepłolubna. Lubi wilgoć i ucieszy się ze zraszania. Należy wprowadzać ją w stan hibernacji – jest to kluczowy element, jeśli zależy nam na kwitnieniu. Kiedy jej listki się zakurzą, przemyj je mokrą szmatką. Jeśli spełnisz jej wszystkie wymagania, to będziesz mógł się cieszyć przepięknymi kwiatami, przypominającymi z wyglądu rajskie ptaki!
Strelicja królewska: plusy i minusy
+ | – |
zachwycający wygląd | spory koszt |
łatwe rozmnażanie | wymagająca pielęgnacja |
jest tylko lekko trująca | delikatna i kapryśna |