Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Taki oprysk na mszyce przygotujesz w prosty i szybki sposób. Dzięki temu szkodniki znikną z twoich ulubionych gatunków. Czy soda pomoże na każdego niechcianego gościa? Sprawdź, jak dokładnie działa!
Tak naprawdę roztwór z sody oczyszczonej zadziała nie tylko na mszyce. Z liści i łodyg szybko znikną także mrówki i chwasty, mączliki i mączniaki. Soda na mszyce zadziała skutecznie, jeśli przygotujesz zawiesinę w odpowiedniej proporcji. Co ważne, substancja ta nie szkodzi w żaden sposób ludziom. Sprawdź, jak zastosowanie sody odmieni twoje uprawy.
Czym jest soda oczyszczona?
Soda to potoczne określenie wodorowęglanu sodu. Mowa tu o nieorganicznym związku chemicznym, który można znaleźć w naturze. Występuje również w organizmie człowieka. Związek pozyskuje się z sody śnieżnej na skutek rozmaitych procesów, takich jak wypłukiwanie, podgrzewanie czy gniecenie. Sodę można zastosować nie tylko w ogrodzie, choć wykazuje się tam bardzo wysoką skutecznością. Ma następujące właściwości:
- znacznie zmiękcza wodę, co korzystnie wpływa na rozwój wielu gatunków roślin domowych i ogrodowych;
- skutecznie oczyszcza i wybiela;
- spulchnia, dlatego często stanowi dodatek do ciast i deserów. W kuchni soda oczyszczone funkcjonuje pod nazwą E500b.
Tę substancję można bez problemu dostać w sklepach, a jedna saszetka kosztuje zaledwie kilka złotych.
Soda na mszyce a aktywność tych szkodników. Jak to działa?
Jak wyglądają mszyce?
Mszyce to uciążliwe owady żerujące na roślinach nie tylko ozdobnych, ale i uprawnych. Atak owadów zdarza się zarówno w domach, jak i na balkonach czy w ogrodach. Zawsze gromadzą się w kolonie, dlatego nietrudno dostrzec ich obecność. Jak wyglądają? Mogą być koloru czarnego, pomarańczowego lub żółtego i osiągać wielkość od 2 do 5 mm. Najpopularniejszą odmianą tych szkodników jest mączlik szklarniowy.
W zależności od fazy rozwoju owada, występują w formie uskrzydlone, co ułatwia im przemieszczanie się, lub bez skrzydeł.
Jak mszyce działają na rośliny?
Mszyce wysysają soki z młodych pędów roślin lub ich kwiatostanów. Przez ich działanie może dojść do zahamowania wzrostu poszczególnych okazów czy zniekształcenia roślin. W przypadku plonów owocowych czy warzywnych dostrzega się spadek ilości i jakości plonów. Właśnie dlatego tak ważne jest szybkie, działanie, kiedy tylko zdiagnozujesz ich obecność.
Owady zaczynają atakować swój cel, począwszy od wierzchołka. Następnie stopniowo schodzą na niższe partie rośliny. Nie tylko liście i łodygi są zagrożone. Niektóre odmiany mszyc szczególnie preferują bryłę korzeniową. Poza widokiem samych owadów, sygnałem ostrzegawczym dla ciebie powinien być charakterystyczny nalot na roślinie. Gdy zostaje zaatakowana, mszyce oblepiają ją swoimi odchodami. Taki lep nazywany jest fachowo spadzią lub rosą spadziową. Do mazi chętnie przylepiają się grzyby wywołujące choroby i szarą pleśń.
Nie zawsze masz dostęp do chemicznych środków ochrony, a poza tym bywają one bardzo kosztowne. Na szczęście soda na mszyce działa równie skutecznie jak takie preparaty.
Oprysk na mszyce – przygotowanie krok po kroku
Roztwór z sody to łatwy do przygotowania oprysk, który stworzysz ze składników zawsze dostępnych w domu lub w każdym sklepie spożywczym. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
- roztwór z sodą i olejem lub oliwą: 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej wykorzystaj na 1 litr ciepłej wody. Opcjonalnie dodaj 1/3 łyżeczki oleju. Zanim zastosujesz oprysk, wstrząsnij zawartością butelki, aby składniki dobrze się ze sobą połączyły;
- roztwór z sodą i płynem do mycia naczyń: 1/2 łyżeczkę sody wykorzystaj na 1 l ciepłej wody, a później dodaj parę kropli płynu do naczyń. Dobrze wymieszaj i wstrząśnij całością;
- roztwór z sodą i płynem z szarym mydłem: 1/2 łyżeczkę sody wykorzystaj na 1 l ciepłej wody oraz 2 ml szarego mydła. Tutaj także znaczenie ma dobre połączenie się ze sobą składników.
Jak wykonywać oprysk z sody oczyszczonej?
Najważniejsze jest, by takim roztworem potraktować wierzchnią stronę liści rośliny, ale można przecierać liście także od spodu. To właśnie w tamtych miejscach, a także w okolicy łodygi kryją się szkodniki. Środek powinien dostać się we wszystkie zakamarki.
Należy unikać pryskania sodą bezpośrednio kwiatów rośliny. Podobnie jak w przypadku środków chemicznych na mszyce. Grozi to ich uszkodzeniem. Zanim potraktujesz sodą rośliny lub całe uprawy, możesz wykonać oprysk próbny.
Jak często stosować sodę na mszycę? Najlepiej robić to co około 4 dni za pomocą ręcznego spryskiwacza. Nie zaszkodzi także za pomocą szmatki przetrzeć liście roślin w domu czy na balkonie.
Soda działa też na inne problemy z roślinami!
Soda na mszyce działa szybko i skuteczne. Już następnego dnia po oprysku dostrzeżesz na roślinie martwe owady. By je usunąć, wystarczy umyć roślinę czystą wodą. Dzięki tej niepozornej substancji skutecznie poradzisz sobie również z innymi problemami w uprawie.
Choroby grzybowe
Poważnie uszkodzić rośliny mogą nie tylko owady, ale także choroba grzybowa. Szczególnie sprawdza się przy zwalczaniu:
Jak przygotować roztwór sody na ten problem? Wykorzystaj pół łyżeczki sody oczyszczonej i 5 ml szarego mydła. Zmieszaj to z 1 l ciepłej wody i mocno wstrząśnij. Działanie naturalnego preparatu rozpoznasz po tym, że wcześniej jaśniejące plamy wyraźnie ściemnieją. Ten efekt powstanie już kolejnego dnia od zastosowania sody z mydłem.
Chwasty
Kiedy chcesz zapobiec rozmnażaniu się chwastów w ogrodzie, soda również będzie ci bardzo pomocna. Bezpośrednio po usunięciu niechcianych roślin, środkiem tym posypuje się pozostałe po nich miejsce w ziemi.
Jak działa soda oczyszczona na mrówki?
Soda na mszyce to jedno, ale równie wysoką skutecznością odznacza się, zastosowana do zwalczania mrówek w ogrodzie. Kopce tworzone przez te insekty mogą utrudniać rozwój posadzonych roślin, ale mrówki lubią także odwiedzać nasze domy. Dzięki sodzie można znacznie zmniejszyć ich populację. Zamiast stosować środki chemiczne, do posypania miejsc, które chcesz ochronić, wybierz właśnie sodę oczyszczoną.
Zamierzając zastosować sodę na mszycę lub inne problemy z roślinami, powinieneś pamiętać o jej dwóch cechach. Ma lekko żrące właściwości, więc należy ją zastosować w postaci roztworu, a nie czystego proszku. Ponadto soda jest zasadą, która neutralizująco wpływa na kwasy. W konsekwencji może zatem zmieniać odczyn ogrodowej ziemi. To ważny parametr w każdej uprawie, dlatego upewnij się, czego potrzebują rośliny w pobliżu i czy stosując oprysk z sody im nie zaszkodzisz.