Przydomowy ogród może być idealnym miejscem na wypoczynek po dniu pełnym pracy, jak również przestrzenią do spędzania czasu wolnego z dziećmi. Zobacz jak dopasować projekt ogrodu, aby trafiał w Twoje potrzeby!
Powierzchnię wokół domu można zagospodarować na różne sposoby – niektórzy zadowalają się różnorodnymi gatunkami traw i bylin, które nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji, podczas gdy inni wybierają bardziej rozbudowane aranżacje. Nie ma lepszej i gorszej kompozycji – najważniejsze jest, aby projekt ogrodu trafiał w twoje potrzeby.
Projektowanie ogrodu – wyzwanie, któremu możesz sprostać
Chociaż projektowanie ogrodu może wydawać się sporym wyzwaniem i praktycznie każdy szczegół ma wpływ na uzyskany efekt końcowy, to tworzenie projektu jest bardzo satysfakcjonującym zadaniem. W końcu masz możliwość nadać swojemu otoczeniu indywidualny charakter, dzięki czemu będzie wyglądać dokładnie tak, jak sobie tego życzysz – z elementami małej architektury, ozdobami, roślinami i wydzielonymi strefami na różne aktywności pod gołym niebem. Niezależnie od posiadanego doświadczenia czeka cię mnóstwo przyjemnej pracy!
Projekt ogrodu – od czego zacząć?
W praktycznie każdym projekcie absolutną podstawą, zanim można przejść do kolejnych etapów, jest wykonanie porządnego szkicu. Pozwoli on na dokładną ocenę przestrzeni zielonej, którą chcesz wykorzystać. Dokładny szkic służy lepszemu planowaniu i wyobrażeniu sobie w przestrzeni poszczególnych elementów ogródka. W takim planie powinna być uwzględniona elewacja budynku, ogrodzenia, drzewa, słupy i inne stałe elementy ogrodu (np. przydomowy taras). Mając już taki szkic, można przechodzić do planowania. Oczywiście, zanim weźmiesz ołówek w rękę (albo mysz komputerową), to musisz jeszcze zastanowić się nad kilkoma zagadnieniami.
Projekt ogrodu – zastanów się nad jego funkcją
Zanim zaczniesz kreślić po swoim planie ogrodu, musisz zastanowić się nad jego funkcją. Ogród rekreacyjny czy ozdobny? Warzywniak czy plac zabaw dla dzieci? Zapewne byłoby dobrze, gdyby zmieścił się również grill, prawda? Warto zatem wziąć pod uwagę swoje priorytety i to właśnie od nich rozpocząć projekt ogrodu. Jeśli chcesz wykorzystywać go rekreacyjnie, to przyda się go osłonić od sąsiadów oraz odizolować od hałasów ulicy. Dzięki temu łatwiej będzie się zrelaksować i cieszyć prywatnością. Jeśli jednak nie lubisz zbytnio spędzać czasu na ogrodzie i chcesz, aby pełnił on głównie rolę ozdobną, to warto skupić się na rabatach, krzewach i małej architekturze.
Jak zaprojektować ogród przed domem? Wydziel strefy!
Jeśli już wiesz, jaka ma być główna funkcja twojego ogrodu, to warto przejść do ustalenia, w którym miejscu znajdą się jego najważniejsze segmenty. Projekt ogrodu powinien uwzględniać także nasłonecznienie działki oraz rodzaj gleby (można ją sprawdzić powszechnie dostępnymi miernikami). Uwzględniając zebrane informacje, można zlokalizować przyszłą szklarnię, altanę, skalniaki, ogród warzywny czy miejsce na grilla i plac zabaw. Zazwyczaj na miejsca, w których spędzamy więcej czasu, warto wybierać te bardziej zacienione, natomiast rośliny uprawne czy ozdobne preferują swobodny dostęp do światła słonecznego.
Znajdź miejsce dla nasadzeń
Oczywiście nie istnieje ogród miejski bez roślin! Dlatego rozplanowanie roślinności jest jednym z najważniejszych etapów, które projektant musi uwzględnić. Wybór roślin powinien być dopasowany do koncepcji, ale również do budżetu, czasu na ich pielęgnację oraz wiedzy. Wiele osób zadowoli się po prostu trawnikiem i niewielką liczbą nasadzeń – jest to kompozycja schludna i funkcjonalna i jednocześnie nie wymaga dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Inni kochają różnorodność i wybiorą więcej gatunków roślin, obficie kwitnących i pięknie pachnących. Określ swoje preferencje i dopasuj miejsca oraz ilość nasadzeń.
Jak zaprojektować ogród przed domem? Nie zapomnij o wykończeniu!
Ostatnim elementem będzie dobór mebli ogrodowych, dekoracji, a także wykończenia ścieżek i przejść. Nie zapomnij o oświetleniu – jeśli będzie konieczne wykonanie instalacji elektrycznej do lampionów czy słupków oświetleniowych – bo późniejsze poprawki będą oznaczały konieczność przekopywania ogrodu. Do tego miejsca siedzące, grill, plac zabaw dla dzieci – i gotowe!
Zakres i realizacja prac w ogrodzie
Zabierając się za projekt ogrodu, warto mieć na uwadze również koszty związane z jego realizacją. Nawet najpiękniejszy plan może okazać się niemożliwy do zrealizowania, jeśli zabraknie ci na niego pieniędzy. Dlatego już na etapie projektu dowiedz się, ile kosztują poszczególne czynności oraz czy wszystko będziesz musiał wykonywać na raz, czy może będzie można prace rozłożyć na raty. Uprzednie uwzględnienie kosztów pozwoli uniknąć późniejszych rozczarowań.
Przydomowy ogród – projektować samodzielnie?
Samodzielne projektowanie ogrodu oznacza mnóstwo ciekawej i przyjemnej pracy. Daje ci pewność, że będzie on w każdym calu dopasowany do twoich oczekiwań i marzeń. Kilka prostych zasad omówionych w tekście powinno ci pomóc podjąć się tego zadania. Jeśli jednak nadal nie wiesz jak zaprojektować ogród przed domem albo się obawiasz takiego przedsięwzięcia, to projekt ogrodu wykonany wspólnie z profesjonalistą również będzie świetnym rozwiązaniem!
Projektowanie ogrodu jest bardzo satysfakcjonującym zajęciem. Dobrze wykonany i zrealizowany projekt pozwoli przez lata cieszyć się wymarzonym i pięknym ogrodem, który będzie cieszył oko i zapewniał wymarzony odpoczynek.