Podmokły teren stanowi ogromne wyzwanie nie tylko dla ogrodników. Mierzą się z nim również budowlańcy. Dobra wiadomość jest taka, że poziom wód gruntowych można wcześniej zbadać. Istnieją też sposoby, by poradzić sobie z nadmiarem wody w glebie.
Gdy planujemy zakup działki, powinniśmy koniecznie sprawdzić jakość gruntu. Podmokły teren może dość mocno zakłócić przebieg prac nad budową domu i zmusić nas do zmian w konstrukcji budynku, a w ekstremalnych przepadkach nawet uniemożliwić realizację inwestycji. Jeśli zaś chodzi o ogród, tutaj również prawdopodobnie pojawią się problemy. Z powodu nadmiaru wody może zamierać większość roślin. Dlatego podstawową kwestią jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych i przepuszczalności podłoża, najlepiej jeszcze przed zakupem terenu, a już z pewnością przed budową domu i zakładaniem ogrodu. Istnieje kilka sposobów, by poradzić sobie z tym problemem i w tym poradniku szczegółowo je omówimy.
Podmokły teren a budowa domu
Budowa domu na terenie podmokłym wiąże się z dużym ryzykiem. Budynek może osiadać nierównomiernie, co może powodować uszkodzenia konstrukcji. Konsekwencją są często bardzo kosztowne naprawy, dlatego lepiej przeprowadzić zawczasu badania geotechniczne. Dzięki nim inwestorzy mogą wprowadzić pewne zmiany w projekcie budowlanym i uchronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami. Często w przypadku gruntów podmokłych stosuje się fundament z płyty zamiast tradycyjnych ław fundamentowych. Są też inne rozwiązania trudnych sytuacji związanych z jakością gruntu budowlanego, a decyzję zawsze podejmuje doświadczony architekt.
Rośliny do wilgotnego ogrodu
Nieprzepuszczalne podłoże gliniaste nie tylko utrudnia prace ogrodowe, ale też sprawia, że rośliny często niemal stoją w wodzie przez kilka dni po deszczu. Aby tego uniknąć, można spróbować rozluźnić glebę za pomocą piasku.Jednak jeśli działka znajduje się w pobliżu zbiorników wodnych lub rzeki, obfite opady deszczu mogą prowadzić do zalewania ogrodu i w konsekwencji zamierania wrażliwych roślin. Wówczas rozwiązaniem okazuje się obsadzenie rabat takimi roślinami, które pokochają te wilgotne warunki.
Drzewa i krzewy
Mokry teren to idealne miejsce dla wysokich drzew, takich jak olcha szara, topola osika, wierzba biała, wierzba płacząca, brzoza nadrzeczna, klon czerwony, klon zwyczajny, klon srebrzysty, skrzydłorzech, dąb błotny, wiąz szypułkowy i grab pospolity. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego ogrodu iglaki lubujące się w wysokiej wilgotności podłoża, wybierz cypryśnik błotny, tuję zachodnią, tuję olbrzymią lub metasekwoję chińską. Na niższe piętra ogrodu polecamy atrakcyjne krzewy ozdobne, takie jak dereń biały, kalina koralowa, dereń rozłogowy, bez czarny, trzmielina oskrzydlona i wierzba iwa.
Byliny, pnącza, trawy
Na podmokłym terenie bardzo dobrze poradzi sobie wiele gatunków bylin, takich jak liliowce, tawułki, kaczeńce, jaskry, mieczyki i kosaćce. Polecamy też trawy ozdobne: miskant chiński i rozplenicę. Oprócz tego świetnie sprawdzi się paproć (zachylnik błotny, nerecznica grzebieniasta) i bluszcz.
Podmokły teren może być bardzo problematyczny, szczególnie jeśli chcemy postawić na nim dom. Niestety zwarte, gliniaste i mokre podłoże nie oszczędza również ogrodników. Wówczas należy rozważyć podmianę warstw gleby na bardziej przepuszczalne lub posadzić rośliny osuszające teren. Posiadacze dużych, podmokłych działek mogą też rozważyć wykopanie oczka wodnego lub stawu, które gromadzić będą okresowy nadmiar wód.