Pelargonia pasiasta (Pelargonium × hortorum) jest wyhodowanym przez ogrodników połączeniem gatunków Pelargonium zonale i Pelargonium inquinans. Uprawia się ją przede wszystkim na parapetach i balkonach, zwłaszcza tych południowych. Tym, co wyróżnia pelargonię pasiastą na tle innych przedstawicielek swojego rodzaju, jest jej szybki wzrost i ciekawy wygląd liści. Jeśli chcesz mieć taką roślinę, dowiedz się o niej więcej. Zapraszamy do lektury!
Pelargonia pasiasta – opis wyglądu
Pelargonia pasiasta jest wysoką byliną, która dorasta aż do 80 cm wysokości. Jej łodyga jest gruba i silnie rozgałęziona. Wyrastają z niej naprzemianlegle liście na długich ogonkach o nerkowatym kształcie. Ich cechą charakterystyczną jest ozdobny ciemniejszy pasek, który je okala. A jak wyglądają kwiaty? Ich barwa zależy od odmiany, ale zawsze rosną na nieco wyniesionych pędach, gromadząc się w kulistych baldachach.
Pelargonia pasiasta – odmiany
Najłatwiej rozróżniać odmiany pelargonii pasiastej według barwy jej kwiatów. Teraz będziesz mógł je rozpoznać:
- pelargonia pasiasta ‘Pico’ – różowe kwiaty;
- pelargonia pasiasta ‘Weiss’ – białe kwiaty;
- pelargonia pasiasta ‘Rubin’ – czerwone kwiaty;
- pelargonia pasiasta ‘Ania’ – łososiowe kwiaty.
W sklepach dostępne są często miksy nasion z różnymi odmianami, więc mieszanki kolorystyczne kwiatów mogą być ciekawe. Cena to kilka złotych za opakowanie z kilkunastoma nasionami.
Pelargonia pasiasta – uprawa i pielęgnacja
Ta roślina jest dość łatwa w uprawie. Ma jednak pewne wymagania, które każdy ogrodnik musi spełnić. Trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza na odpowiednie stanowisko do jej uprawy.
Stanowisko i wymagania pelargonii pasiastej
Pelargonia pasiasta potrzebuje do rozwoju dużo światła słonecznego. Tylko na takim stanowisku będzie się wzrastać szybko i pięknie. Oto kolejne wskazówki.
- Odpowiednie miejsce dla tej rośliny to południowy parapet lub dobrze oświetlony balkon.
- Musi być on jednak osłonięty od wiatru, ponieważ łodyga pelargonii pasiastej jest dość łamliwa.
- Roślina dobrze rozwija się na różnych typach podłoża, ale preferuje przede wszystkim przepuszczalną ziemię gliniastą lub torfową. Jej odczyn powinien być obojętny. Możesz kupić już gotowe, specjalistyczne mieszanki gleby dla pelargonii.
Pielęgnacja pelargonii pasiastej
Pelargonia pasiasta źle znosi braki wody, dlatego trzeba ją regularnie podlewać. Najlepsza jest do tego przegotowana, odstana woda. Pamiętaj o nawożeniu rośliny, by odpowiednio kwitła. Możesz użyć wieloskładnikowego nawozu do roślin lub specjalnych preparatów do pelargonii. Powinieneś nawozić przynajmniej raz na dwa tygodnie, a najlepiej – co tydzień.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla pelargonii pasiastej jest też usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co wzmocni ją i wydłuży czas kwitnienia. Wystarczy tylko oderwać je od rośliny.
Pelargonia pasiasta – rozmnażanie
Pelargonia pasiasta to roślina wieloletnia, którą na czas zimy warto przenosić do chłodniejszego pomieszczenia, a przedtem przyciąć. W kolejnych latach kwiaty nie prezentują już tak efektownie, więc niektórzy zostawiają roślinę na balkonie aż do czasu przymrozków i pozwalają jej obumrzeć.
Jak rozmnażać pelargonię pasiastą?
Warto jednak zająć się jej rozmnażaniem, by zamieszkała w twoim domu na stałe.
- Aby to zrobić, możesz ukorzenić sadzonki pędowe.
- Pobierz je latem, odcinając górne pędy za pomocą ostrego noża.
- Dół sadzonki musisz następnie zanurzyć w ukorzeniaczu typu A lub AB.
- Następnie przenieś sadzonki do przepuszczalnego podłoża o obojętnym odczynie.
- Rośliny powinny się przyjąć w ciągu miesiąca.
Pelargonia pasiasta jest piękną i niezbyt wymagającą rośliną. Jej charakterystyczne kwiaty i liście mogą nadać charakteru każdemu wnętrzu i balkonowi. Można ją posadzić również do gruntu, na letnie rabaty, aby dłużej cieszyć się jej wyglądem.