Zauważyłeś pędraki w swoim trawniku? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, żeby dowiedzieć się, jak zwalczać te szkodniki. Sprawdź, jakie są przyczyny występowania larw chrabąszcza majowego i w jaki sposób zapobiec ich obecności!
Pędraki to larwy chrabąszcza majowego. Są to jedne z najgroźniejszych szkodników, które żyją w glebie i niszczą między innymi korzenie traw. Są one białe, dość grube i mają około 3–4 cm długości. Szkodniki glebowe, takie jak pędraki są utrapieniem dla wielu właścicieli ogródków. Dlatego warto przyjrzeć się im bliżej i poznać metody skutecznego pozbywania się tych uciążliwych larw. Czytaj dalej!
Pędraki – charakterystyka
Pędraki posiadają trzy pary odnóży, brązową głowę oraz czarne zakończenie odwłoka. Te larwy nie należą do ruchliwych szkodników. Żerują na różnych głębokościach ziemi. Z początku pojawiają się w warstwie próchniczej, gdzie pożerają resztki, następnie migrują i atakują bulwy oraz korzenie roślin. Najintensywniej działają od maja do czerwca. Po upływie 3 lat larwy ulegają przepoczwarzeniu się w chrabąszcze.
Skąd się biorą larwy chrabąszcza majowego w trawniku?
Zastanawiasz się, skąd się biorą larwy chrabąszcza majowego w twoim trawniku? Najczęściej przynoszone są przez dorosłe osobniki. Samice składają swoje jaja w glebie, z których po upływie kilku tygodni wylęgają się małe pędraki. Larwy żyją pod powierzchnią do czasu przemiany w dorosłego szkodnika, po czym wydobywają się z ziemi. Po pewnym czasie wracają one do gleby, aby złożyć jaja. Jeśli więc zauważysz w swoim ogródku aktywność chrabąszczy majowych, to niestety możesz liczyć się z tym, że w kolejnych latach w twoim trawniku pojawią się nielubiane i szkodliwe pędraki.
Typowe objawy żerowania pędraków
Obecność pędraków w trawniku może doprowadzić do całkowitego zniszczenia murawy. Dlatego warto wiedzieć, czym się ona objawia! Na początku można zaobserwować suche, brunatne lub żółte placki w różnych miejscach. Z czasem pojedyncze źdźbła trawy zamierają, przez co cała murawa wygląda mniej atrakcyjnie. Warto dodać, że te plamy pojawiają się zazwyczaj latem, ale można je dostrzec także wczesną jesienią. Pędraki mogą żerować w glebie nawet 3 lata, przez ten czas mogą znacząco uszkodzić trawnik, który oprócz tego, że zwiędnie, to będzie miał też słabsze wschody – będzie przerzedzony i pożółkły.
W jaki sposób wykryć pędraki w trawniku?
W jaki sposób upewnić się, że trawnik został zaatakowany przez pędraki? Wystarczy lekko oderwać kępkę trawy, na której pojawiła się brązowa lub żółta plama. Jeśli wierzchnią warstwę murawy można z łatwością oddzielić od ziemi, to można być pewnym, że jest to wina larw. Pod uszkodzoną darnią zapewne nie będą już one widocznie, bo po zniszczeniu danego odcinka trawy, przeniosły się dalej w kierunku zdrowych korzeni. W takiej sytuacji warto zdjąć darń z powierzchni otaczającej uszkodzoną kępkę i jeśli znajdzie się tam kilka pędraków, to konieczne będzie zwalczanie chemiczne tych szkodników.
W jaki sposób zapobiegać pędrakom?
Istnieje kilka metod na uniknięcie pędraków. Dzięki ich zastosowaniu można skutecznie zmniejszyć ryzyko plagi tych szkodników:
- zamontowanie automatycznego systemu nawadniania – chłodna i nawodniona gleba nie jest atrakcyjna dla samic pędraków;
- grabienie trawnika, wybieranie z niego dorosłych chrabąszczy majowych – należy to wykonywać zwłaszcza wiosną;
- rozłożenie na murawie siatki o drobnych oczkach – uniemożliwi składanie jaj w ziemi;
- stosowanie aeratorów sandałowych (kolczaste nakładki na buty) – w celu napowietrzenia trawy;
- utrzymywanie murawy w dobrej kondycji – nawożenie, nawadnianie i koszenie.
Skuteczne zwalczanie pędraków przy pomocy czarnej folii
Czy istnieje idealny moment na przeprowadzenie procesu zwalczania pędraków w trawie? Najlepiej przystąpić do tego zadania latem. W tym czasie pędraki powinny żerować dość płytko w glebie, na głębokości około 10–15 centymetrów. Jednym ze skutecznych naturalnych sposobów na pozbycie się tych szkodników jest rozłożenie czarnej folii na powierzchni trawnika i pozostawienie jej na całą noc. Zdezorientowane pędraki powinny wyjść spod ziemi. Następnego dnia należy zwinąć folię lub wyzbierać larwy szpatułką. Szkodniki można po prostu wyrzucić do kosza lub wrzucić do budki dla szpaków.
Mechaniczne i chemiczne sposoby zwalczania pędraków
Zwalczanie pędraków może odbywać się na wiele sposobów. Można je podzielić na mechaniczne i chemiczne. Do pierwszej grupy zaliczamy takie czynności jak:
- przekopanie całego trawnika, pozostawienie ziemi na kilka dni, aby głodne ptaki pożywiły się pędrakami – na koniec należy ponownie przekopać ziemię i zasiać trawę na nowo;
- ręczne usuwanie szkodników podczas sadzenia roślin bądź wykonywania różnych zabiegów pielęgnacyjnych (na przykład wertykulacji, aeracji).
Jeśli wcześniejsze metody nie przyniosą rezultatów, to warto skorzystać z preparatów chemicznych, które są dostępne w sklepach.
Czego nie lubią larwy chrabąszcza majowego?
Ciekawi cię, czy pędraki czegoś nie lubią, czy coś im szkodzi? Larwy chrabąszcza majowego nie przepadają za niektórymi roślinami, a mianowicie za:
- cebulą;
- gryką;
- gorczycą.
Jeśli chcesz ograniczyć szkody, jakie mogą wyrządzić te szkodniki, to posadź te rośliny w swoim ogrodzie lub przygotuj z nich gnojówkę do oprysku trawnika. Nawóz z gryki zawiera taniny, które są szkodliwe dla pędraków – dlatego charakteryzuje się wysoką skutecznością działania. Stosując go, nie tylko odstraszysz larwy, ale i bezpośrednio im zaszkodzisz.
Jaką rolę pełni wrotycz w walce z pędrakami w trawie?
Kolejnym skutecznym sposobem na zwalczanie pędraków w trawniku jest zastosowanie wrotyczu. Jest to roślina, która występuje na łąkach i polach. Można przygotować z niej gnojówkę: pociąć około 1 kg liści, zalać je 10 litrami wody i odstawić na 3 tygodnie do fermentacji – roztwór trzeba codziennie mieszać, aż do momentu, w którym piana przestanie się wytwarzać. Uzyskaną gnojówkę należy rozcieńczać z wodą i obficie podlewać nią przekopaną wcześniej glebę. Larwy chrabąszcza majowego nie cierpią wrotyczu, więc zaczną uciekać spod powierzchni ziemi, a następnie zostaną pożarte przez ptaki.
Nicienie i drutowce – inne szkodniki glebowe
Larwy chrabąszcza majowego można bardzo łatwo pomylić z innymi szkodnikami glebowymi, takimi jak na przykład nicienie lub drutowce.
Nicienie
Są one niewidoczne gołym okiem, ich długość to około 0,3 mm. Jeśli uszkodzenia trawy są wyraźne, a nie widać obecności pędraków, to prawdopodobnie murawa została zaatakowana przez nicienie.
Drutowce
Są to larwy sprężynki, które rozwijają się podobnie jak pędraki. Uszkadzają bulwy i korzenie drzew, warzyw, krzewów, kwiatów, a także ich liście. Jedyną rzeczą, jaka ich odróżnia od pędraków, jest to, że są skłonne do wyjadania wysianych nasion.
Wiesz już, jak zwalczać pędraki. Walka z tymi szkodnikami wcale nie musi być trudna. Jeśli zastosujesz którąś z polecanych metod usuwania pędraków z trawnika, to na pewno zakończy się ona sukcesem. W szybkim czasie zauważysz, jak twój trawnik zacznie zdrowo rosnąć.