Ogrodnica niszczylistka (Phyllopertha horticola) to niewielki chrząszcz z rodziny poświętnikowatych, który występuje prawie w całej Europie. Możesz spotkać ją zarówno w sadzie, jak i w ogrodzie. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym szkodniku.
Ogrodnicę spotyka się dosyć licznie w okresie letnim. Te niewielkie chrząszcze pojawiają się od czerwca do września i mogą wyrządzić duże szkody twoim roślinom. Niebezpieczne są zarówno dorosłe owady, jak i ich larwy. Ogrodnicy i sadownicy znają skuteczne metody na pozbycie się tego szkodnika. Na szczęście można z powodzeniem stosować zarówno te chemiczne, jak i ekologiczne. Sprawdź, jak wygląda ogrodnica niszczylistka i jakie szkody może wyrządzić.
Ogrodnica niszczylistka – jak wygląda?
Ogrodnica niszczylistka z wyglądu nieco przypomina chrabąszcza majowego, jest jednak od niego znacznie mniejsza i drobniejsza. Długość ciała tego żuka wynosi od 10 do 12 mm. Jego głowa i przedplecze są zielonkawe z charakterystycznym metalicznym połyskiem. Pierwsza para skrzydeł ma natomiast brązowe ubarwienie. Na tułowiu dostrzec można charakterystyczne malutkie włoski.
Phyllopertha horticola – jakich szkód dokonuje?
Jak sama nazwa wskazuje ogrodnica niszczylistka żeruje przede wszystkim na liściach. Te owady upodobały sobie najbardziej rośliny ozdobne i sadownicze, ale nie tylko. Możesz spotkać je na:
- malinach;
- borówkach;
- porzeczkach;
- jaśminowcach,
- owocach laskowych,
- jabłoniach,
- różach.
Niszczylistka zjada przede wszystkim liście. Atakuje środek blaszki liściowej, wgryzając się w niego. W ten sposób uszkadza jego strukturę. O bytowaniu tego szkodnika świadczą charakterystyczne dziury w liściach. Ogrodnice niszczylistki mogą zjadać też płatki kwiatów i młode owoce.
Ogrodnica niszczylistka – larwy
Niestety, w przypadku tego gatunku bardzo szkodliwe są nie tylko dorosłe osobniki, ale także pędraki. Larwy wykluwają się w okresie od lipca do sierpnia, ale żerują aż do października. Zakopane w ziemi żywią się przede wszystkim korzeniami traw i chwastów, ale także roślin sadzonych w ogródkach i na działkach. Zimę pędraki przesypiają głęboko w glebie.
Jak zwalczać ogrodnicę niszczylistkę?
Ekologiczne zwalczanie ogrodnicy niszczylistki
W przydomowych ogródkach najlepiej zastosować ekologiczne metody ochrony roślin przed chrząszczami. Na rynku dostępne są różne rodzaju pułapki z wabikami, które pozwalają wyłapywać dorosłe osobniki. Skuteczność takiej metody jest jednak dosyć niska. Złapanie wszystkich żuków jest praktycznie niemożliwe. Wabik może jednak pomóc w zdiagnozowaniu problemu. Najłatwiej jest zwalczać larwy ogrodnicy niszczylistki. Dobrym sposobem będzie spulchnianie i przekopywanie ziemi motyką. Wybierz do tego słoneczny dzień. Wykopane w ten sposób pędraki wyschną lub zostaną zjedzone przez owady. Jako nawozu zielonego możesz użyć gryki, która zawiera nielubiane przez chrząszcze taniny.
W sklepach ogrodniczych specjalne preparaty, które zawierają nicienie całkowicie nieszkodliwe dla roślin, ale zabójcze dla larw ogrodnic. Żuki latają popołudniami. Są najbardziej aktywne w ciepłe i słoneczne dni. To właśnie wtedy staraj się na bieżąco monitorować ich ilość.
Chemiczne zwalczanie ogrodnicy
Istnieją także skuteczne chemiczne preparaty przeciwko chrząszczom. Nie zalecamy jednak stosowania ich w prywatnych ogrodach przez niedoświadczone osoby. Są to preparaty bardzo szkodliwe dla środowiska. Mogą być zabójcze także dla innych, pożytecznych, owadów. Przede wszystkim dla pszczół, dlatego nie wolno wykonywać oprysków w momencie ich oblotów. Jeżeli zdecydujesz się jednak na taką metodę, to oprysków możesz dokonać w czerwcu, kiedy żuki są najaktywniejsze. Nigdy nie pryskaj środkiem chemicznym na drzewa i krzewy, na których znajdują się dojrzewające owoce.
Ogrodnica niszczylistka to niewielkich rozmiarów chrząszcz, który może dokonać w twoim ogrodzie spustoszenia. Niebezpieczne dla liści i korzeni roślin są zarówno dorosłe owady, jak i larwy. Od końca maja obserwuj swój ogród. Jeżeli zauważysz latające żuki, które odpowiadają wyglądem ogrodnicy, to znak, że warto rozważyć ekologiczne metody walki z tym szkodnikiem.