Skandynawia to rejon, z którego ciągle czerpiemy jakieś inspiracje. Nic dziwnego – w końcu urzeka nas ona swoją skromną elegancją. Dowiedz się, jak założyć ogród skandynawski, jakie rośliny w nim posadzić i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze dodatków.
Od ogródka wymaga się teraz nie tylko estetyki, która koi zmysły, ale także funkcjonalności i łatwości w utrzymaniu. Nie każdy ma bowiem czas i możliwości, żeby spędzać dużo czasu na pielęgnacji roślin. Surowa roślinność nadaje dodatkowo pewnej elegancji i nie sprawia wrażenia zbędnego przepychu. Czym jest taki ogród, co warto w nim posadzić i na co należy zwrócić uwagę podczas jego projektowania?
Ogród skandynawski – czym jest?
Większość osób zapewne kojarzy modny od wielu lat styl skandynawski we wnętrzach. Zakłada on dość skromny, aczkolwiek elegancki i nowoczesny wystrój, a przy tym tworzy wrażenie zwiększenia przestrzeni. Główną cechą ma być bowiem funkcjonalność i prostota, co ma odniesienie zarówno do wnętrz domów, jak i do ogródków.
Skandynawski ogród można stworzyć nawet na niewielkim podwórku czy też na jego części. Działka staje się przejrzysta i wygląda na bardzo uporządkowaną. Trudno tu o jakikolwiek bałagan. Istnieje kilka rzeczy, którymi wyróżnia się taki styl. Jedną z nich są proste linie, które zobaczyć można zwłaszcza w dodatkach, ale proste powinny być też ewentualne chodniki czy trawnik.
Brakuje w tym ogrodzie także wszelkich zdobień i wyrazistych dekoracji, które bywają istotne w innych stylach ogrodniczych. Dominuje raczej minimalizm, przy czym tyczy się to nie tylko mebli czy dodatków, ale też roślin – chodzi o to, żeby nie przesadzać z liczbą gatunków. Dzięki temu ogródek wydaje się być otwarty. Nie ma tu rzeczy, które nie spełniają żadnych funkcji poza dekoracyjną.
Rośliny, które się uprawia w tym przypadku, mają być niewymagające. W związku z tym nie musisz obawiać się, że nie poradzisz sobie z pielęgnacją przez brak czasu. Styl skandynawski w ogrodzie zakłada, że kolory kwiatów i dodatków są dość jednolite – stosuje się tu głównie biel, czerń, szarości, brązy i beże, podobnie jak we wnętrzach domów w tym stylu.
Jaka roślinność sprawdzi się w ogrodzie w stylu skandynawskim?
Ogród skandynawski ma oddawać estetykę natury. Nie ma tu więc równych odstępów między roślinami, skrupulatnego przycinania czy nadmiernej dbałości o szczegóły. Same rośliny nie wymagają zbyt wielkiego nakładu pracy. W zasadzie poradzi sobie on bez twojej ingerencji, co wiele ułatwia.
Sprawdzają się tu między innymi dzikie rośliny, takie jak brzozy, jałowce czy buki. Świetne będą też świerki i sosny, które dość mocno kojarzą się ze Skandynawią. Warto dodać do tego różnego rodzaju trawy, paprocie i wszelkie mchy, które dodadzą jeszcze więcej naturalności ogrodowi. Nie trzeba poświęcać im wiele uwagi, bo skoro mogą rosnąć dziko to znaczy, że w ogródku będą się rozwijać równie dobrze. Oprócz tego warto sięgnąć po drzewa owocowe, takie jak grusze czy jabłonie.
Decydując się na trawy, wybierz te o naturalnych barwach, a nie ozdobne. Pomiędzy roślinnością mogą też spokojnie rosnąć chwasty, a nawet będą one wartością dodaną, aczkolwiek pamiętaj, aby nie dopuścić do ich nadmiernego rozrostu. Jeśli chcesz wprowadzić nieco dekoracji, postaw na wrzosy, wrzośce, żurawinę czy brusznicę. Unikaj jednak pstrokatych, wielobarwnych kwiatów, które ze stylem skandynawskim mają niewiele wspólnego.
Dodatki ogrodowe i meble do ogrodu skandynawskiego
Podobnie jak we wnętrzach stylizowanych na Skandynawię, tak samo w ogrodach meble wydają się dość masywne. Nie spotkasz tu żadnych zdobień, rzucających się w oczy krzeseł czy wielobarwnych donic. Tematem przewodnim są geometryczne kształty, kanty i proste linie. Bez problemu możesz zaś łączyć dozwolone kolory: biały, czarny, szary, brązowy i beżowy.
Co do samych mebli to najlepiej, aby były one dość duże. Jeżeli pozwala ci na to rozmiar działki, wybierz spory stół i szerokie ławy. Z materiałów poleca się między innymi wiklinę i drewno, a także techno rattan, który przypomina naturalne tworzywa.
Donice powinny być jednokolorowe, nierzucające się w oczy. Warto dodać do tego oświetlenie w postaci lampionów, które rozświetlą ogród i nadadzą mu specyficznego charakteru. Poza tym poleca się wszelkie koce i pledy, które w klimacie skandynawskim mają za zadanie ogrzać, podobnie zresztą jak paleniska. Ważne, aby było funkcjonalnie! Na tym kończą się dodatki – niczego więcej nie potrzebujesz!
Projektowanie ogródka
Ogród skandynawski trzeba dość dobrze zaplanować, mimo że jest on stosunkowo prosty w wykonaniu. Na co więc zwrócić uwagę? Na pewno nie na symetrię – w tym przypadku nie będzie ona pożądana. Nie nasadzaj równo roślin, pozwól im przyjąć naturalną formę wzrostu.
Nie jest też konieczne duże nasłonecznienie, co jest dobrą wiadomością dla osób, których działka na co dzień jest dość zacieniona. Nie oznacza to jednak, że rośliny będą rosnąć w zupełnej ciemności. Postaraj się wybrać jak najbardziej widne miejsce na twoim podwórku. Pomyśl też o pasującej nawierzchni. Dobrym rozwiązaniem będzie jasny żwir, a na tarasie deski.
Ogród skandynawski to modny pomysł na aranżację zielonej przestrzeni wokół domu. Poznaj najważniejsze elementy, które powinny się w nim znaleźć i spróbuj swoich sił w tworzeniu ogrodu w tym stylu!