Ogród naturalistyczny to jedna z najpopularniejszych obecnie koncepcji kształtowania przydomowej przestrzeni. Ludzie coraz chętniej chcą otaczać się przyrodą w jej naturalnej formie. W takim ogrodzie znajdujemy rośliny swobodnie rosnące, charakterystyczne dla łąk, lasów, a także obszarów rzek i jezior. To ogrodnik decyduje, czy jego ogród ma być miniaturą lasu, czy też łąki kwietnej, a może jednego i drugiego. To sprawia, że przestrzeń może przybrać absolutnie dowolną formę. Poza tym ogród naturalistyczny może być tworzony zarówno przez posiadaczy ogromnych działek, jak i niewielkich ogródków. Jednak, aby osiągnąć sukces, potrzebny jest dobry plan i wiedza o tym, jakie gatunki roślin powinny znaleźć się w tym projekcie.
Ogród naturalistyczny to miejsce dla zwierząt
Jak wiadomo, łąki i lasy to dom dla wielu zwierząt. Dlatego też przenosząc taki krajobraz do swojego ogrodu, zaprosisz do niego wiele organizmów żywych. Oczywiście, nie chodzi tutaj o dziki czy lisy, a jeże, jaszczurki, ptaki i owady, jak na przykład pożyteczne pszczoły. Gęsta roślinność w ogrodach naturalistycznych stanowi naturalne schronienie dla zwierząt. To sprawia, że wybierając ten styl ogrodowy, siłą rzeczy pomagasz nawet najmniejszym stworzeniom.
Zaplanuj ogród naturalistyczny
Mimo że ogrody naturalistyczne wyróżniają się swobodą, warto zaplanować wcześniej przestrzeń. Rabaty powinny być rozmieszczone jak najbardziej naturalnie. Należy więc unikać przesadnej symetrii. W takim ogrodzie może znaleźć się trawnik lub też kamienista, niedbale zarysowana ścieżka. Możesz także podzielić ogród na obszary, na przykład część odzwierciedlająca łąkę kwietną poprowadzi w głąb miniatury lasu.
Naturalistyczne rabaty
W naturalistycznych ogrodach najczęściej występują nasadzenia piętrowe. Najwyższe piętro to drzewa i krzewy, później wysokie byliny, a niżej niskie byliny i rośliny cebulowe. Nie jest to jednak regułą, dlatego jeśli chcesz, by w twoim ogrodzie znalazły się wyłącznie niewysokie rośliny, możesz zrezygnować z piętrowania rabat. Polecamy jednak posadzić wyższe rośliny przy ogrodzeniu, aby zasłonić płot i stworzyć wrażenie, że ogród rzeczywiście jest częścią nietkniętego przez człowieka krajobrazu.
Jakie rośliny do ogrodu naturalistycznego?
Wybierając rośliny do ogrodu naturalistycznego, należy zrezygnować z egzotycznych gatunków i roślin szczepionych na pniu. Tutaj o wiele bardziej sprawdzą się rodzime drzewa, krzewy i byliny, a jest w czym wybierać. Można zauważyć, że w lesie i na łąkach rośliny pojawiają się całkowicie przypadkowo i o taki właśnie efekt chodzi w tworzeniu ogrodu naturalistycznego. Jest jednak coś, o czym należy pamiętać. Otóż sadząc rośliny w sposób przypadkowy, można niechcący zapewnić im nieodpowiednie warunki wzrostu. Z tego powodu, lepiej przygotować sobie listę gatunków, które będą dobrze czuły się w poszczególnych częściach ogrodu, uwzględniając nasłonecznienie i parametry gleby.
Polecane rośliny do ogrodów naturalistycznych to:
- drzewa i krzewy – brzozy, buki, dęby, lipy, dereń, kalina;
- kwiaty – maki, chabry, bodziszek korzeniasty, barwinek, lawenda, nawłoć, krwawnik, konwalie, dzwonki, jeżówki, wrzosy;
- trawy ozdobne – mech, trawnik, paprocie, bluszcze.
Meble ogrodowe ogrodzie naturalistycznym
Pewnie zastanawiasz się, czy w naturalnym ogrodzie powinny pojawić się meble ogrodowe. Oczywiście również w takiej przestrzeni można zaplanować strefy relaksu. Polecamy jednak unikać nowoczesnych mebli. Dużo lepiej sprawdzą się drewniane ławki, hamaki czy wykonane z naturalnych materiałów komplety wypoczynkowe. Jeśli w twoim ogrodzie znajdzie się niewielka polana, będzie to idealne miejsce na rodzinny piknik.
Naturalistyczny ogród – architektura i dodatki
Projektując ogród naturalistyczny, lepiej zrezygnować z budowania nowoczesnych altan. Takie elementy nie występują w krajobrazach przyrody i finalnie mogą zaburzyć efekt. Jeśli decydujesz się na małą architekturę w ogrodzie tego typu, wykorzystaj drewno. Podobnie jest z dodatkami. Donice, misy i inne dodatki charakterystyczne dla ogrodu w stylu wiejskim, raczej nie sprawdzą się w przestrzeni inspirowanej naturą. Tutaj ozdobę stanowią dziko rosnące rośliny w różnych odcieniach.
Kilka zasad tworzenia ogrodu naturalistycznego
- Naturalistyczny ogród jest idealny dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację roślin. Tutaj natura sama dba o swoje nasadzenia. Byliny rozrastają się, dzięki czemu przestrzeń staje się coraz dokładniejszym odwzorowaniem naturalnego krajobrazu. Polecamy jednak kontrolować rozrost roślin, aby gąszcz nie opanował całego twojego ogrodu.
- Nie należy formować roślin w ogrodzie naturalistycznym.
- Brak wyraźnych granic. Miłośnicy symetrii i uporządkowania raczej nie odnajdą się w naturalistycznej przestrzeni.
- Ogrodnicy najczęściej czerpią pomysły z natury, dlatego jeśli szukasz inspiracji do aranżowania przydomowej przestrzeni w stylu naturalistycznym, udaj się na spacer. Zobaczysz tam, jak wyglądają skupiska naturalnie rozrośniętych roślin.
Ogród naturalistyczny to ciekawe rozwiązanie, jeśli lubisz dzikie i nieposkromione otoczenie. Poznaj zasady planowania ogrodu naturalnego i stwórz wokół domu prawdziwie leśny klimat.