Nie ulega wątpliwości, że nornice w ogrodzie potrafią w wielu przypadkach wyrządzić spore szkody. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak można z nimi walczyć. Sprawdź przydatne informacje i dowiedz się, co robić, gdy masz nornice na swojej działce!
Posiadacze przydomowych ogródków niejednokrotnie borykają się z problemami w postaci szkodników, które wkraczają na ich teren zielony. Jest to dosyć częste zjawisko, dlatego też warto być świadomym tego, jak z nim walczyć. Jeżeli masz nornice w ogrodzie, możesz wykorzystać różnorodne sposoby na pozbycie się ich ze swojej przestrzeni. Dobór metod jest tutaj indywidualną kwestią, dlatego też zastanów się dobrze nad tym, co chcesz zrobić i w jaki sposób planujesz przeprowadzić całościową operację. Dowiedz się, jakie działania możesz podjąć, aby zlikwidować swój problem ze wskazanymi szkodnikami!
Nornice w ogrodzie – czemu się z nimi walczy i jakie szkody potrafią wyrządzić?
Nornice w ogrodzie mogą mieć negatywny wpływ na hodowlę roślin, a także na estetykę przestrzeni zielonej, dlatego też uważa się, że są one szkodliwe. Zwierzęta te odżywiają się:
- korą drzew;
- owocami;
- korzeniami;
- pędami;
- owadami.
Nornice to gryzonie, które drążą podziemne korytarze i robią nory, kopce oraz tunele. Przekopują trawniki i rabaty, niszcząc ich wygląd. Zjadając korę, negatywnie wpływają na estetykę pni. Obgryzają też kłącza. Są to niepożądani goście w sadzie, czy na przydomowym terenie zielonym, dlatego wiele osób chce je odstraszać. Istnieje tutaj wiele metod, które można wykorzystać.
Jakie istnieją rodzaje nornic i jak rozpoznać te zwierzęta?
Są różne gatunki nornic, które mogą zawitać do twojego ogrodu. Jednym z popularnych rodzajów tego zwierzęcia jest nornica ruda. Istnieje jednak również nornica:
- tienszańska;
- rudogrzbieta;
- kalifornijska.
Można spotkać też górczaka wielkouchego. Swoim wyglądem nornice mogą przypominać myszy. Ich rozpoznanie może okazać się dosyć trudne. Nornica ma długość około 15 cm razem z ogonem. Jej ciało zajmuje tutaj mniej więcej 10 cm. To, że zwierzę pojawiło się w ogrodzie, sygnalizują kopce, które wychodzą ponad powierzchnię ziemi, a także obgryziona kora i pozjadane cebule tulipanów, czy też krokusów.
Sposoby na walkę z nornicami – co można wykorzystać w tym celu?
Do dyspozycji w walce z nornicami masz różnorodne sposoby. Możesz wykorzystać tutaj odstraszacz dźwiękowy, który irytuje te zwierzęta i może sprawić, że opuszczą teren. Ciekawym pomysłem może okazać się również sadzenie roślin, których nornice nie lubią. Wśród nich wymienić można:
- nostrzyk;
- rącznik pospolity;
- wilczomlecz;
- miętę;
- czarną porzeczkę;
- czosnek.
Rośliny te wydzielają intensywne zapachy, które są nieprzyjemne dla wskazanych zwierząt, dlatego też mogą się okazać przydatne w ich odstraszaniu. Istnieją także trutki na nornice, choć jest to metoda dosyć drastyczna.
Jakie metody można wykorzystać do zwalczania nornic w ogrodzie?
Kolejne propozycje dla osób, które chcą się pozbyć nornic ze swojego ogrodu, to wkładanie do wydrążonych przez nie otworów:
- liści orzecha włoskiego;
- czosnku;
- wysuszonych gałązek czarnego bzu.
Schemat działania jest tutaj podobny, jak w przypadku sadzenia roślin nielubianych przez te zwierzęta. Praktyczną opcją może być również ochrona cebul kwiatów poprzez ich osłonięcie za pomocą specjalnych koszyczków wykonanych z drutu lub też plastiku.
Szkodniki w ogrodzie i ich rodzaje – o czym trzeba wiedzieć?
Przedsięwzięcia ogrodnicze wymagają dużej świadomości, co do ewentualnych problemów, które mogą się pojawić podczas uprawy roślin. Szkodliwe zwierzęta są z pewnością jednym z nich. Możesz borykać się z nornicami, a także z:
- kretami;
- myszami;
- nornikami;
- karczownikami.
Dodatkowo w twoim ogrodzie mogą wyrosnąć chwasty, które zabierają innym roślinom wodę oraz składniki obecne w ziemi, aby same mogły się rozwijać. Bardzo istotną kwestią jest tutaj niewątpliwie monitorowanie stanu swojego terenu zielonego, a także reagowanie w razie potrzeby. Trzeba działać w sposób przemyślany i opracowywać strategię.
Dlaczego walka ze szkodnikami w ogrodzie ma znaczenie?
Posiadając własny ogród, musisz wiedzieć, jak chronić swoje drzewka owocowe, rośliny ozdobne, a także inne okazy, które hodujesz. Dlatego właśnie bardzo ważne jest to, aby rozwijać swoją wiedzę w tym obszarze tematycznym oraz umiejętnie dobierać podejmowane działania do istniejących okoliczności. Szkody w starannie zaplanowanym ogrodzie mogą być nieraz dotkliwe. Poza tym chyba nikt nie chce, aby włożona w organizację przestrzeni zielonej i dbanie o nią praca została zmarnowana. Pamiętaj o tym, aby mieć na uwadze problemy, które mogą się pojawiać i wiedzieć, jak na nie odpowiednio reagować.
Wiesz już, jak zwalczać nornice w ogrodzie. Z hodowlą roślin w przydomowym ogródku wiążą się niejednokrotnie rozmaite wyzwania, na które trzeba być przygotowanym. Uprawa drzew, krzewów, czy też kwiatów wymaga dużej odpowiedzialności, a także poświęcania czasu posiadanym okazom. Należy umiejętnie organizować swój czas pod kątem prac, które są do wykonania na terenie zielonym. Zakładając ogród, warto się z tym liczyć. Ważna jest tutaj z pewnością wiedza oraz sumienność.