Kostki drożdży zawierają cały szereg substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na wzrost roślin doniczkowych, ale i ogrodowych czy sadowniczych. Łatwy do przygotowania nawóz z drożdży chroni przed chorobami grzybowymi, wzmacnia kwitnienie i dostarcza wielu pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Co ważne, taki środek możesz podawać wielu rodzajom roślin i to w różnych formach. Najczęściej stosowaną jest płynna postać roztworu z drożdży aplikowana bezpośrednio do ziemi lub specjalny oprysk, którym należy potraktować naziemnie części rośliny. To skuteczna alternatywa dla wszelkich chemicznych środków nawożących. Sprawdź, jak podlewać i opryskiwać rośliny drożdżami, by takie nawożenie przyniosło szybkie efekty.
Jak stworzyć nawóz z drożdży?
Niesfermentowany nawóz na bazie drożdży to najszybsza wersja, jaką można przygotować z tym składnikiem. Będziesz potrzebować ok. 100 g drożdży, które zalejesz 10 litrami wody. Odczekaj 1 godzinę i od razu wykorzystaj roztwór do podlewania roślin. Taki środek można aplikować średnio co dwa tygodnie w całym sezonie wegetacyjnym. Największą skuteczność wykazuje jednak wiosną (w marcu) i latem. Jaką wodę warto stosować do przygotowania drożdżowego nawozu? Doskonale sprawdza się w tym wypadku deszczówka, która nie zawiera chloru. Również woda po gotowaniu warzyw albo owoców wzmocni działanie drożdży.
Inną opcją jest preparat sfermentowany. Tutaj także wykorzystaj:
- 100 g drożdży;
- 1 szklankę cukru;
- 10 l wody.
Zmieszane w wiadrze drożdże i cukier odstaw na nie dłużej niż dwie godziny. Później zalej mieszankę wodą. Przed samą aplikacją rozcieńcz miksturę w wodzie.
Oprysk z drożdży. Jakie rodzaje roślin można wspierać w ten sposób?
Zastosowanie drożdży w ogrodnictwie dotyczy w zasadzie wszystkich rodzajów i gatunków roślin zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Możemy stosować taki nawóz do:
- warzyw;
- drzew owocowych;
- ozdobnych krzewów, np. róż.
Co ważne, do nawozu z drożdży można wykorzystać przeterminowany produkt. Z pewnością nie zaszkodzi to roślinom. Warto też dodać świeże drożdże do kompostownika, by wzmocnić jego działanie. Jeśli chodzi o spryskiwanie roślin drożdżami, szczególną uwagę zwróć pod tym względem na spodnią część liści.
Drożdże jako środek ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami
Taka ochrona będzie naprawdę skuteczna, jeśli przygotujesz nawóz w formie oprysku. Takie profilaktyczne działanie skutecznie chroni przed działaniem szkodników, a także rozwojem chorób, np. grzybowych. Jak stworzyć taki środek do pielęgnacji roślin? Przygotuj:
- 100 g świeżych drożdży;
- 10 l wody;
- 0,5 litra tłustego mleka.
Dodatkowo możesz wykorzystać odrobinę mydła ogrodniczego albo innego mydła w płynie. Dzięki temu rośliny lepiej przyjmą naturalny nawóz. Taki preparat można aplikować raz w tygodniu za pomocą opryskiwacza. Ogrodnicy najczęściej korzystają z oprysku w przypadku ogórków, pomidorów czy truskawek, a więc gatunków, które szczególnie narażone są na szarą pleśń, mączniaka czy zarazę ziemniaczaną.
Istnieje kilka zasad, które warto stosować, by jeszcze bardziej zintensyfikować działanie tych korzystnych grzybów. Drożdże warto wymieszać z popiołem, który w procesie fermentacji dostarczy dodatkowych pokładów wapnia i potasu. Ponadto drożdże jeszcze lepiej działają w glebie o podwyższonej temperaturze, dlatego najlepiej zaaplikować je wieczorem.
Poza opryskiem i płynem podawanym do ziemi drożdże można wykorzystywać w postaci pokruszonej kostki, którą należy umieścić tuż pod bryłą korzeniową rośliny, np. tuż po zakupie albo w trakcie przesadzania.
Dlaczego drożdże piekarskie są tak cenne w ogrodnictwie?
Drożdże to bogate źródło całego szeregu witamin i minerałów, które efektywnie chronią przed szkodnikami roślin, a także groźnymi grzybami chorobotwórczymi. Do najważniejszych należą:
- witaminy z grupy B;
- potas;
- magnez;
- wapń;
- fosfor;
- chrom;
- sód;
- cynk;
- selen;
- żelazo;
- białka;
- aminokwasy.
Oprysk z drożdży na ogórki i pomidory. Dlaczego warto stosować?
Uprawa tych warzyw przynosi ogrodnikom wiele satysfakcji, ale jednocześnie problemów z utrzymaniem roślin w pełnym zdrowiu. Ogórki i pomidory bardzo często atakowane są przez choroby grzybowe. Bez nawozu z drożdży w formie oprysku bardzo trudno jest wyhodować te warzywa. Co ciekawe, drożdże chronią nie tylko samą uprawę, ale również już zebrane plony znajdujące się w specjalnych przechowalniach. Wyjątkowo pozytywne efekty można uzyskać w zwalczaniu szarej pleśni i innych szkodliwych mikroorganizmów. Skąd taka skuteczność?
Należy pamiętać, że drożdże to także grzyby, jednak są zupełnie nieszkodliwe dla roślin uprawnych. Zwiększają odporność roślin, dzięki czemu szkodliwe substancje nie mają przestrzeni do rozwoju. Zajmują ją właśnie pozytywne drożdże. Brak możliwości namnażania się ustrojów chorobotwórczych sprawia, że warzywa rozwijają się prawidłowo. Możesz wykorzystywać drożdże zapobiegawczo, ale także wtedy, gdy zauważysz pierwsze oznaki choroby.
Pamiętaj, że ograniczanie patogenów nie ma trwałego charakteru i nie dotyczy wszystkich organizmów. Z tego powodu nawóz z drożdży jest konieczny co jakiś czas. Należy sukcesywnie podawać go gatunkom narażonym na choroby.
Jak wygląda zaraza ziemniaczana?
Drożdże wprowadź do uprawy, jeśli tylko dostrzeżesz na liściach plamy w kolorze szarym i zielonym. Niestety rozprzestrzeniają się one bardzo szybko na całej roślinie.
Alternatywa dla drożdży o podobnym działaniu
Zdarza się, że hodowcy do roślin ogrodowych stosują zamiast drożdży chleb. Przepis na stworzenie takiego wzmocnienia jest bardzo prosty. Wystarczy ok. 500 g chleba lub bułki wymoczyć w wodzie, dodać trawę i jeszcze dodatkowo zalać wodą. Po 48 godzinach środek jest gotowy do użycia i wykazuje takie samo działanie, jak oprysk czy płynny nawóz z drożdży.
Nawóz z drożdży to powszechnie znany w ogrodnictwie i skuteczny sposób wzmocnienia roślin zielonych, warzywnych czy owocowych. Można go przygotować na różne sposoby, w zależności od twoich preferencji i możliwości, ale także konkretnego gatunku rośliny. Do wyboru masz płyn, oprysk, ale też opcję dodawania pokruszonych drożdży bezpośrednio do ziemi, wokół systemu korzeniowego. Jeśli chcesz stworzyć skuteczny roztwór na bazie drożdży świeżych lub suszonych, pamiętaj o odpowiednich proporcjach. Tak naprawdę potrzebujesz tylko kilku składników dostępnych zawsze w kuchni, a więc poza drożdżami cukier, mleko czy i ciepłą wodę.