Nawóz do tui na wiosnę – jaki preparat wybrać? Wielu ogrodników staje teraz przed tym niełatwym wyborem. Jaki preparat wybrać, żeby cieszyć się pięknym żywopłotem przez cały rok? Nawóz organiczny, w płynie czy w granulacie?
Tuje i cyprysy to cały czas najpopularniejszy wybór w naszych ogrodach. Te z pozoru łatwe w uprawie rośliny, jednak wymagają pielęgnacji. I nie chodzi tylko o podlewanie i podcinanie. Żywotniki (to ich druga nazwa) wymagają regularnego nawożenia.
Czym nawozić tuje?
W sklepach możemy znaleźć kilka rodzajów nawozów. Zarówno na wiosnę, jak i jesienne preparaty. Ale to właśnie po zimie rośliny potrzebują makro- i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego wzrostu rośliny. Składniki pokarmowe potrzebne iglakom do wzrostu to:
- azot;
- potas;
- magnez;
- fosfor;
- żelazo.
Do zasilania iglaków można używać nawozów jednoskładnikowych, jednak ich dawkowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego znacznie popularniejszym wyborem są nawozy wieloskładnikowe, które w prosty sposób dostarczają kompletu składników odżywczych do szybkiego wzrostu krzewów. Nawożenie roślin należy zacząć wczesną wiosną tak, aby zawczasu wzmocnić system korzeniowy.
Nawóz przeciw brązowieniu igieł
To specjalny nawóz, który pomaga z konkretnym problemem. Brązowienie końcówek żywotników zazwyczaj jest całkowicie naturalnym procesem, jednak nie zawsze. Dlatego jeżeli chcesz cieszyć się bujną i zieloną korną, zastosuj odpowiednio wcześnie nawóz do iglaków przeciw brązowieniu igieł. Preparat działa zapobiegawczo i interwencyjnie. Wspomaga roślinę w wytwarzaniu zielonego barwnika (chlorofilu).
Kompost do iglaków
Stosowanie nawozów mineralnych sprzyja zasoleniu gleby, co jednak szkodzi roślinie. Dlatego warto przynajmniej raz w sezonie zasilić glebę naturalnym, w pełni ekologicznym nawozem (kompostem lub obornikiem), który pozwala poprawić strukturę gleby i utrzymać jej prawidłowe pH.
Jesienny nawóz do tui
Zakup nawozu do tui na wiosnę to okazja, by przypomnieć sobie, do kiedy można go stosować, ponieważ po zakończeniu okresu wegetacji trzeba przygotować roślinę na zimę. Nie wystarczy podlać i przyciąć tuje. Aby pędy były zdrowe i nie żółkły, zastosować nawóz jesienny do iglaków.
Sadzenie żywotników w Polsce nie wychodzi z ogrodniczych trendów, ale żeby krzewy zachwycały bujną zielenią, nie zapominaj o regularnym nawożeniu. Rośliny iglaste, tak jak inne, potrzebują ciągłej pielęgnacji – tylko to gwarantuje zdrowy i intensywny wzrost.