Z artykułu dowiesz się, dlaczego należy unikać dziko żyjących gryzoni. Poznasz także gatunek zwierząt będących naturalnym wrogiem szczura. Sprawdź, jaki przeciwnik najbardziej mu zagraża.
Szczury obwiniane są za wiele nieszczęść
Niechęć do tych gryzoni, które rozprzestrzeniły się na cały świat, jest uzasadniona. W Europie były najprawdopodobniej odpowiedzialne za epidemię dżumy. Gryzonie są żywicielami pcheł, które roznosiły wirusa. Od wieków też niszczyły żywność i zbiory. Walka z nimi jest bardzo trudna, ponieważ wykazują się niezwykłą inteligencją i świetnie adaptują do nowych warunków.
Szczur to gatunek ssaka z rodziny myszowatych, który obejmuje kilkadziesiąt gatunków. Występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Na statkach wraz z ludźmi zwierzęta te dotarły także na szereg mniejszych i większych wysp. Dziko żyjący z dala od człowieka, ma wielu naturalnych wrogów, jednak sprawa ma się zupełnie inaczej w aglomeracjach miejskich.
Czy kot to naturalny wróg szczura?
Koty od wieków uznawane są za naturalnego wroga szczura. Jednak badania prowadzone w USA i Australii jasno pokazują, że preferują mniejsze, a przy tym łatwiejsze do schwytania zwierzęta. Gryzonie świetnie przystosowują się do nowych warunków, w sąsiedztwie kotów więcej czasu spędzają w norach. Co więcej, często dorastają do imponujących rozmiarów i zdarza się, że to one wygrywają walkę.
Według przeprowadzonych badań, aby kot zapolował na szczura, musi być spełnionych kilka warunków. Kot musi być bardzo głodny, nie trafiło mu się żadne mniej ryzykowne źródło pożywienia i przytrafiła się bardzo dobra okazja z elementami zaskoczenia.
Sowa
Sowa jest naturalnym wrogiem szczura i innych gryzoni. Dysponuje doskonale rozwiniętym słuchem i wzrokiem ułatwiającym polowania. Ptaki te wybierają najczęściej dwie strategie polowania. Jedną z nich jest zasadzka i czekanie na ofiarę, druga natomiast to niski lot patrolowy. Niestety w aglomeracjach miejskich, gdzie szczurów jest najwięcej, sowy występują bardzo sporadycznie.
Pyton
Pyton jest naturalnym wrogiem szczura, niestety nie występuje on w Polsce. Żyją głównie w Afryce, Azji i Australii, gdzie polują na wiele mniejszych ssaków, ptaków i gryzoni. Są w tym bardzo skuteczne, jednak pożywiają się rzadko, przez co nie są dużym zagrożeniem dla ogromnych kolonii tych szkodników.
Psy to naturalni wrogowie szczurów
W niektórych krajach szkoli się czworonogi do łowienia szczurów i są w tym zdecydowanie skuteczniejsze niż koty. Dziko żyjące psy w Turcji, Bułgarii czy Maroku włączyły te gryzonie do swojej diety na stałe i chyba są jedynym naturalnym wrogiem szczura, ponieważ podobnie jak on, żyją blisko ludzi, dzięki czemu terytoria oby gatunków pokrywają się ze sobą i często wchodzą w interakcję.
Pozbyć się kolonii szczurów nie jest łatwo. Mało prawdopodobne, że adopcja kota w tym ci pomoże. Jeśli na terenie twojej posesji zagnieździły się te szkodniki, najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt ze specjalistą od ich usuwania.