Z artykułu dowiesz się, dlaczego krety są tak bardzo tępione z ogrodów i działek. Poznasz także naturalnych wrogów kretów, dzięki którym łatwiej będzie ci się pozbyć szkodników. Sprawdź, jak mogą ci pomóc!
W jaki sposób żyje kret?
Jest to zwierzę bardzo aktywne, ale większość swojego życia spędza pod ziemią. Wykopuje tam sobie system tuneli, których łączna długość może osiągnąć nawet kilkaset metrów. Swoje podziemne ulice kopie na głębokości od 20 do 50 cm, ponieważ w tej warstwie najłatwiej mu znaleźć pożywienie.
Zwierzęta te wybierają głównie żyzne i wilgotne gleby, ponieważ to świadczy o obecności dżdżownic, czyli głównego pokarmu szkodnika. Dlaczego działkowicze wykorzystują naturalnego wroga kreta do pozbycia się intruza? Odpowiedź jest prosta. Szkodniki pożerają dżdżownice, które dbają o użyźnienie i spulchnienie gleby, a dodatkowo niszczą uprawy i trawniki. Na całej długości tuneli tworzą charakterystyczne kopce.
Wykopaną ziemią przysypują niższe rośliny i psują estetykę trawników. Tworząc kretowinę i tunele, uszkadzają korzenie roślin, a czasem całkowicie wyrzucają je na powierzchnię.
Kot – naturalny wróg kreta
Wielu naukowców nie zgodzi się z twierdzeniem, że kot to naturalny wróg kreta, ponieważ domowe zwierzę uznano za gatunek inwazyjny praktycznie na całym świecie. Kot domowy jest zwierzęciem wyhodowanym i ukształtowanym przez człowieka tak, aby mu towarzyszył w codziennym życiu. Nie ulega jednak wątpliwości, że wiele tych zwierząt, zwłaszcza na terenach wiejskich, funkcjonuje jako domowe, ale wychodzące.
Praktyka ta jest niebezpieczna zarówno dla samych kotów, jak i środowiska. Zwierzęta polują nie tylko na krety i myszy, ale także na chronione i rzadko występujące gatunki ptaków, jaszczurki inne małe gryzonie. Wypuszczanie kotów na zewnątrz powoduje, że co roku tysiące tych zwierząt ucieka, ginie pod kołami aut lub jest zagryzane przez psy i dzikie zwierzęta. Wymieniamy w tym miejscu kota jako naturalnego wroga kreta, ponieważ od lat panuje przekonanie, że się świetnie sprawdzają w tej roli.
Naturalny wróg kreta – jastrząb
Jastrząb to gatunek drapieżnego ptaka pospolicie zamieszkujący tereny Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki Północnej. Jest naturalnym wrogiem kreta i z łatwością na niego poluje. Krety mają przewagę, ponieważ poruszają się pod ziemią, dzięki czemu udaje im się uciec przed naziemnymi drapieżnikami. Jastrząb atakuje znienacka, z powietrza i jest w tym naprawdę skuteczny.
Jastrząb najchętniej poluje na gołębie, gryzonie, ale uznawany jest też za naturalnego wroga kreta. Występuję na terenie całej Polski, ale preferuje stare, luźne drzewostany iglaste w pobliżu łąk i terenów uprawnych.
Lis – skuteczny łowca
Lis, drapieżny ssak z rodziny psowatych to kolejny naturalny wróg kreta. Zwierzęta te są wszystkożerne, podczas badania sprzed lat naliczono ponad 300 gatunków roślin i zwierząt, które stanowiły ich pożywienie. Bardzo ważną rolę w diecie lisa odgrywają owoce, gryzonie, ryby i małe ssaki.
Jeśli chcesz w naturalny i humanitarny sposób pozbyć się kreta, możesz zastawić na niego pułapkę, lub zakupić specjalny emiter dźwięku przepłaszający te zwierzęta.