Czym wyróżnia się należąca do rodziny morwowatych morwa biała? Uprawa tego drzewa zaczęła być prowadzona przede wszystkim w trakcie hodowli jedwabników morwowych. To z tych gąsienic, które żywią się liśćmi morwy, pobierany jest oprzęd kokonu, następnie przerabiany na nitki jedwabiu. Warto jednak wiedzieć, że morwa biała uprawiana jest również jako gatunek dekoracyjny. Dowiedz się o niej więcej!
Morwa biała – charakterystyka
Morwa biała (Morus alba) to gatunek niewielkiego drzewa, rzadziej uprawianego w formie krzewu. Dorasta maksymalnie do 15 m wysokości. Wyróżnia się przede wszystkim obecnością tak zwanych przewodów mlecznych, którymi płynie sok mleczny. Kora gatunku jest brunatna z czerwonym odcieniem albo zielono-szara, zwykle sękata, popękana wzdłuż pnia.
Gatunek ten wytwarza kwiaty rozdzielnopłciowe, które jednak rosną razem na jednym drzewie, bo morwa jest jednopienna. Kwiatostany są bardzo niepozorne, przy czym męskie mają formę kotków w żółtym kolorze. Żeńskie są główkowate. Liście morwy mają jajowaty, czasem sercowaty kształt, ale mogą przyjmować różne formy. Dorastają nawet do 18 cm długości. Są bardzo cienkie.
Co jeszcze warto wiedzieć o morwie białej? Uprawa często prowadzona jest dla owoców, które mogą mieć kolory od białego do fioletowoczarnego. Mają one słodki, mdły smak, ale są cenione ze względu na walory odżywcze.
Morwa biała – uprawa w ogrodzie
Jakie wymaga ma morwa biała? Uprawa powinna być prowadzona przede wszystkim na odpowiednim stanowisku. Dowiedz się, jakie powinno ono być.
Stanowisko i gleba
Aby cieszyć się dekoracyjnym wyglądem morwy białej, uprawa powinna być prowadzona na lekkiej, piaszczystej glebie. Dopuszczalny domieszek ziemi gliniastej. Podłoże musi być średnio żyzne, ale za to mieć odczyn obojętny. Bierz pod uwagę, że gatunek ten posiada bardzo rozbudowany system korzeniowy, co przekłada się na rozrost pod ziemią. Stanowisko powinno być raczej słoneczne.
Nawożenie, podlewanie
Młode sadzonki warto podlewać co tydzień, potem nie jest to konieczne. Jeśli jednak panuje susza, drzewko może wymagać dodatkowego wsparcia w tym zakresie. Nawożenie można wykonywać raz w roku. Doskonale sprawdzi się do tego naturalny nawóz.
Mrozoodporność
Jeśli chodzi o morwę białą, uprawa w polskim klimacie nie jest skomplikowana. Z zasady drzewo jest mrozoodporne, jednak młode czy osłabione okazy warto osłonić, aby nie przemarzały.
Szkodniki, choroby
Z czego bierze się łatwość w utrzymaniu morwy białej? Uprawa polecana jest dla osób, które nie mają dużego doświadczenia, bo morwa jest drzewem odpornym na choroby i szkodniki. Rzadko choruje. Aby się to zdarzyło, roślina musi rosnąć w złych warunkach.
Cięcie morwy białej
Warto regularnie przeprowadzać cięcie, zwłaszcza jeśli chcesz, aby morwa biała uprawiana była raczej jako krzew niż wysokie drzewo. Cięcie przeprowadza się pod koniec zimy albo w sierpniu, czyli późnym latem. Stosuje się kilka technik.
Przycinanie sadzonek
Po sadzeniu młode okazy powinno się przycinać w sezonie letnim. W tym okresie skraca się nie tylko słabsze pędy, ale i przewodnik, dzięki czemu drzewo nie rośnie w górę. Słabe, łamliwe i położone najniżej pędy należy całkowicie wyciąć.
Przycinanie młodych drzew
W kolejnych latach warto dbać przede wszystkim o skracanie gałązek, które rosną zbyt długie. W innym przypadku mogą się łamać. W przypadku nadmiernego zagęszczenia również warto wyciąć słabsze pędy, dzięki czemu uprawa morwy białej będzie mniej zagrożona chorobami grzybowymi. Cięcie przeprowadza się w połowie pędów czy gałązek.
Konsekwencje cięcia
Warto pamiętać, że zbyt mocne cięcie wpłynie na kwitnienie i owocowanie. Jeśli zdecydujesz się posadzić morwę na żywopłot i będziesz ją nie tylko obniżać, ale również ciąć po bokach, to prawdopodobnie nie będzie ona kwitła. A co za tym idzie – nie wyda również jadalnych owoców.
Rozmnażanie morwy białej
Chcesz rozmnożyć morwę białą? Uprawa i samodzielne rozmnażanie w przypadku tego gatunku nie sprawiają kłopotów. Możesz to zrobić poprzez:
- nasiona samodzielnie zebrane i poddane dwumiesięcznej stratyfikacji;
- sadzonki z odrostów korzeniowych;
- szczepienie – wyłącznie w przypadku odmian, np. zwisającej „Pendula”.
Zastosowanie morwy białej
Morwę białą można uprawiać z kilku przyczyn.
Roślina dekoracyjna
Morwa biała może rosnąć jako soliter – zwłaszcza odmiany morwy zwisającej. Nadaje się jednak również np. na żywopłot.
Uprawa dla liści
W Chinach z innych przyczyn utrzymywana jest morwa biała. Uprawa często ma związek z pozyskiwaniem liści. Są one uznawane za zioła, które obniżają poziom cukru i zwalczają wolne rodniki, bo zawierają flawonoidy. Przygotowuje się z nich również napar, który ma sprzyjać zwiększeniu tempa wzrostu u dzieci.
Uprawa dla owoców
Owoce morwy białej są bogate w składniki odżywcze. W formie świeżej zawierają dużo witaminy C. Suszone owoce zawierają m.in. żelazo, chrom, pektyny, antyoksydanty i flawonoidy. Wspierają odchudzanie, nadają się dla osób z cukrzycą. Z jeżyn można przygotowywać przetwory – syropy, dżemy.
Uprawa dla drewna
W Polsce zdarza się bardzo rzadko pozyskiwanie drewna z morwy białej. Uprawa taka jest jednak prowadzona w Chinach. Drzewo morwy służy do tworzenia mebli.
Przypadła ci do gustu morwa biała? Uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana. Nie jest to drzewo podatne na choroby, dlatego dobrze dojrzewa w różnych regionach Polski. Jej słodkie owoce przypominają jeżyny i mają wiele korzyści zdrowotnych. Warto zainteresować się tym gatunkiem.