Margaretka (inne nazwy: złocień właściwy i jastrun) jest popularną rośliną należącą do rodziny roślin astrowatych. Jej kwiaty urzekają prostotą. Zwykle margaretki kojarzą się z delikatnymi kwiatkami rosnącymi bezpośrednio w gruncie. Margaretka na pniu z kolei przypomina niewielkie drzewko obsypane ślicznymi kwiatami. Jej pielęgnacja jest nieco trudniejsza od uprawy klasycznego złocienia właściwego. Rośliny na pniu są jednak warte nakładu pracy – wyglądają uroczo i nieco bajkowo. Margaretka na pniu zimowanie może przetrwać wyłącznie w odpowiednich warunkach. Dowiedz się, jak to zrobić!
Margaretka na pniu – zimowanie margaretki w doniczce
Klasyczne margaretki są roślinami wieloletnimi i mrozoodpornymi. Są często mylone ze stokrotkami. Jastrun właściwy jest niezawodną rośliną ogrodową o białych kwiatach. Niewielkie drzewko na pniu z rodziny astrowatych nieco różni się warunkami uprawnymi. Takie margaretki hodowane są w donicy na balkonach i tarasach. Są raczej roślinami jednorocznymi ze względu na brak odporności na niskie temperatury. Można jednak sprawić, że margaretka na pniu zimowanie przetrwa. Aby to zrobić, należy przenieść pojemnik do jasnego pomieszczenia o umiarkowanej temperaturze (np. garaż). Wiosną koniecznie zasil roślinę nawozem i wystaw na słoneczne stanowisko.
Uprawa i pielęgnacja margaretki na pniu
Margaretka na pniu dorasta do 1 m wysokości. Świetnie znosi formowanie, a białe kwiaty na tle ciemnozielonych liści krzewu nadają roślinie nietuzinkowego wyglądu. Pielęgnacja jastruna na pniu polega na regularnym podlewaniu (podłoże powinno być stale wilgotne, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni) oraz cotygodniowym nawożeniu nawozami wielkoskładnikowymi.
Margaretka na pniu zimowanie koniecznie powinna spędzić w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Takie działanie pozwoli przedłużyć trwałość rośliny i sprawi, że będzie ona zdobiła twój ogród lub balkon przez wiele lat.