Rośliny z rodzaju Mammillaria to dość częsty wybór wśród miłośników kwiatów. Wszystko za sprawą stosunkowo łatwej pielęgnacji i warunków uprawy. Zobacz, jak prawidłowo dbać o kaktusy, by zapewnić im wszystko, co niezbędne.
Zapamiętaj!
- Mammillaria charakteryzuje się podłużnym, owalnym kształtem, oraz kwiecistą aureolą w czasie kwitnienia
- Mammillarię lepiej podlać za rzadko niż za często – jest bardzo wrażliwa na wodę
- Wszystkie kaktusy trzeba regularnie nawozić
- Mammillaria jest podatna na bakterie i grzyby
Mammillaria – opis rośliny i najpopularniejsze gatunki
Mammillaria to niezwykle ciekawa grupa roślin, w skład której wchodzi wiele interesujących gatunków. Zobacz, czym charakteryzują się sukulenty z rodzaju Mammillaria!
Mammillaria – opis rośliny
Mammillaria to niezwykle popularny rodzaj kaktusów. Rodziny z tego rodzaju charakteryzują się kulistym bądź wydłużonym kształtem. W naturalnym środowisku można je znaleźć w Meksyku oraz w Ameryce Południowej. Charakterystyczne dla tego rodzaju są ozdobne ciernie, które mogą mieć różny charakter. W niektórych przypadkach są one ostre, jednak mogą być również delikatne i niekłujące.
Mammillaria – kwiaty
Kaktusy z rodzaju Mammillaria kwitną nawet w warunkach domowych. Ich kwiaty najczęściej występują w grupach i mogą przyjmować różne barwy, np. białą, żółtą, różową bądź fioletową. Pojawiają się one najczęściej wczesną wiosną oraz latem, gdyż pączki powstają zimą, podczas okresu wegetacji.
Mammillaria – odmiany, najczęściej uprawiane gatunki w warunkach domowych
Mammillaria posiada różne odmiany. Do najpopularniejszych rodzajów uprawianych w warunkach domowych zaliczyć można:
- Mammillaria Wilda,
- Mammillaria Prolifera,
- Mammillaria Zeilmanniana.
Czy Mammillaria jest bezpieczna w przypadku zwierząt domowych?
Ciernie, które posiada mamilaria mogą wyrządzić zwierzakowi krzywdę. Jeśli więc posiadasz psa bądź kota, lepiej umieścić roślinę w miejscu niedostępnym dla czworonoga lub postawić na inny rodzaj rośliny, bezpieczny dla zwierząt.
Ciekawostka ✨
Czy wiesz, że kolce kaktusa to tak naprawdę zmodyfikowane liście? Oczywiście, zmodyfikowane przez naturę 😉
Mammillaria – jak prawidłowo dbać o kaktusy?
Jak dbać o sukulenty by stanowiły ozdobę domu przez długi czas?
Odpowiednie podlewanie
Jeśli chodzi o podlewanie kaktusów, ilość dostarczanej wody powinna być uzależniona od pory roku. Latem podlewanie powinno być bardziej intensywne niż zimą, czyli podczas okresu wegetacji. Kaktusy należy podlewać za każdym razem, gdy ziemia jest już całkowicie sucha, jednak należy pamiętać, by nie była ona cały czas wilgotna, gdyż nie wpływa to pozytywnie na ich rozwój. Rośliny z rodzaju Mammillaria bardzo lubią miękką i lekko kwaśną wodę, dlatego przed przystąpieniem do podlewania warto odstawić ją na kilkanaście godzin i dopiero wówczas przystąpić do nawadniania.
Odpowiednie nasłonecznienie
Również w tym przypadku kaktusy potrzebują nieco odmiennych warunków w zależności od pory roku. Od wiosny do jesieni warto dostarczyć im dużą ilość słońca, dlatego można przetrzymywać je na balkonie czy tarasie. Pamiętaj jednak, że również w tym przypadku ważna jest równowaga, ponieważ zbyt duża ilość słońca może prowadzić do poparzeń rośliny. W zimie natomiast rośliny należy przetrzymywać w ciemnym miejscu – wiele osób poleca przeniesienie kaktusa na ten czas do piwnicy.
Odpowiedni rodzaj ziemi
W przypadku roślin z gatunku Mammillaria można spokojnie postawić na gotową mieszankę do kaktusów dostępną w wielu sklepach ogrodniczych, jednak warto wzbogacić ją o gruboziarnisty piasek. Dzięki temu przepływ wody będzie lepszy i kaktus będzie lepiej rósł. Należy pamiętać, że ziemię należy wymieniać co około 2–3 lata, najlepiej w okolicach lutego bądź marca.
Pamiętaj o nawożeniu
Nawożenie jest konieczne, aby kaktus mógł otrzymać wszelkie niezbędne składniki odżywcze, Rodzaj i częstotliwość nawożenia zależy przede wszystkim od podłoża, w którym rośnie Mammillaria. Jeśli podłoże jest ubogie, roślina musi być częściej nawożona tak, aby móc czerpać wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Jeśli posiadasz bogate podłoże, wystarczy nawozić kaktusy maksymalnie raz w miesiącu.
Mammillaria – jakie są najczęstsze choroby kaktusów?
Istnieją dwie przyczyny zachorowania kaktusów. Mogą być one spowodowane bakteriami bądź grzybami, lub wynikać z niewłaściwej pielęgnacji, np. z zastosowania zbyt dużej ilości wody bądź zbytniego nasłonecznienia rośliny. Czym objawia się choroba kaktusów?
Sztywne pędy
Jeśli Mammillaria posiada sztywne pędy, może to oznaczać, że w pomieszczeniu panuje zbyt niska temperatura. Zjawisko to częste jest wczesną wiosną bądź jesienią, gdy kaktusy wystawiane są na zewnątrz, jednak temperatura nie jest wystarczająco wysoka. Niestety w tym przypadku najczęściej rośliny nie da się już uratować.
Gnicie korzeni
Gnicie korzeni oznacza najczęściej, że podlewasz kaktusa zbyt często bądź intensywnie. Mammillaria jest niezwykle wrażliwa na wodę i w łatwy sposób można doprowadzić do jej uszkodzenia.
Żółte bądź ciemne plamy
Jeśli zaobserwujesz na roślinie żółte bądź ciemne plamy, może to wskazywać na infekcję, jaką jest bakteryjna, mokra zgnilizna kaktusów. W miejscu powstawania zmian często dochodzi do gnicia rośliny i wydzielany jest charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Problem najczęściej wywołany jest zbyt wilgotną glebą. W tym przypadku warto zastosować specjalne środki bakteriobójcze.
Ciemne plamy
Ciemne plamy pojawiające się na kaktusie mogą również oznaczać infekcję grzybiczą. Problem pojawia się zazwyczaj, gdy Mammillaria posiada zbyt wilgotne środowisko. We wczesnej fazie należy zastosować preparaty bakteriobójcze, gdyż jeśli choroba się rozwinie, roślina obumrze.
Mammillaria – w jaki sposób roślina się rozmnaża?
Istnieją dwie metody rozmnażania sukulentów z rodziny Mammillaria, poprzez wysiew nasion oraz sadzonki.
Rozmnażanie przez wysiew nasion
Kaktusy z rodzaju Mammillaria rozmnaża się najczęściej poprzez wysiew nasion. W jaki sposób pozyskać nasiona w domowych warunkach? W pierwszej kolejności należy wycisnąć na sitko miąższ z owoców i dokładnie opłukać letnią wodą. Następnie, w celu wysuszenia, należy pozostawić nasiona przez pewien czas na papierowym ręczniku. Kolejny krok to umieszczenie nasion w doniczce z ziemią i oczekiwanie, aż roślina wykiełkuje.
Rozmnażanie poprzez sadzonki
Istnieje również inny sposób na rozmnażanie kaktusów, a mianowicie poprzez sadzonki. Sposób ten jest mniej popularny, aczkolwiek również skuteczny. W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować roślinę poprzez stosowanie nawozu. Im więcej składników odżywczych dostarczysz kaktusowi, tym lepiej będzie się rozwijać nowa roślina. Rozmnażanie powinno odbywać się w okresie wzrostu Mamilarii, czyli najlepiej w okresie wiosenno- letnim. Zimą rozmnażanie poprzez sadzonki nie jest wskazane. Po odcięciu sadzonki z rośliny matecznej należy umieścić ją w doniczce z ziemią i podlać.
Przyczyny braku kwitnienia
Czasami może zdarzyć się, że kaktus nie chce kwitnąć, Zobacz, co może być przyczyną!
Zaburzenie okresu zimowania
Posiadasz kaktusa z rodzaju Mammillaria, jednak nie chce on kwitnąć? Przyczyn może być kilka. Przede wszystkim należy pamiętać, że kaktus przechodzi dwa główne okresy: okres wzrostu oraz okres zimowania. W tym czasie należy dbać o rośliny w odmienny sposób. Kaktus kwitnie najczęściej na wiosnę, więc przygotowuje się do tego procesu w zimie. Pamiętaj, że w tym czasie temperatura w pomieszczeniu powinna być niższa. Jeśli Mammillaria znajduje się np. blisko kaloryfera, nie przejdzie prawidłowo okresu zimowania i przez to wiosną nie zakwitnie.
Nieprawidłowa pielęgnacja
Kaktus nie zakwitnie jeśli jeśli nie zapewnisz mu odpowiednich warunków. Gdy trzymasz roślinę w zaciemnionym miejscu, nie ma ona możliwości prawidłowego rozwoju i z pewnością wówczas nie zakwitnie. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość słońca również nie wpływa na nią korzystnie. To samo dotyczy podlewania. Tylko optymalna ilość wody sprawia, że kaktus odwdzięczy się pięknymi kwiatami.
Pamiętaj, że ilość wody, której kaktus potrzebna, jest inna w okresie wzrostu i w okresie zimowania. Przyczyną braku kwitnienia może być również brak stosowania nawozów albo używanie ich złego rodzaju. Dzięki nawozowi Mammillaria jest w stanie czerpać niezbędne substancje odżywcze i składniki potrzebne do wzrostu i kwitnienia, więc to podstawowy warunek, który musisz zapewnić roślinie, aby kwitła.
Obecność szkodników
Przyczyną braku kwitnienia może być również obecność szkodników. Jeśli więc zaobserwowałeś, że coś jest nie tak i kaktus powinien już wypuścić kwiaty, wyklucz obecność szkodników czy wszelkiego rodzaju chorób. Jeśli kaktus choruje, z pewnością nie uda mu się zakwitnąć.
Najczęściej zadawane pytania
Czy kaktusy lubią słońce?
Tak, jak najbardziej. Niektóre są w stanie wytrzymać nawet nasze najgorsze polskie upały. Jednakże, kaktusy wystawione na słońce należy regularnie sprawdzać. Jeśli pojawią się na nich czerwone plamy, należy je przestawić w zacienione miejsce.
Jak często podlewać kaktusy w domu?
Rzadko. Kaktusy podlewa się tylko kiedy ich ziemia jest sucha. Aby to sprawdzić, włóż mały palec do końca paznokcia, do ziemi. Jeśli podłoże jest suche około centymetr pod powierzchnią, wtedy trzeba kaktusa podlać.
Ile lat może żyć kaktus?
Teoretycznie, kaktusy mogą żyć nawet do 300 lat! Prawidłowo zadbane kaktusy przeżyją w domach nawet kilkadziesiąt lat.
Ile kaktus może żyć bez wody?
Kilka miesięcy.