Zapamiętaj!
- Epiphyllum to rodzaj kaktusów. Jego różne gatunki i niezliczone mieszańce są hodowane jako rośliny doniczkowe
- Epifilum jest znane jako „kwiat jednej nocy” lub „królowa jednej nocy”, ponieważ kwitnie tylko jedną noc w roku
- Możesz je uprawiać w donicy z ziemią dla kaktusów, postawionej wysoko (roślina będzie zwisać)
- Postaw epiphyllum w miejscu, do którego dociera dużo rozproszonego światła i panuje temperatura 20–25 stopni (w okresie wegetacyjnym) ⛅
- Podlewaj obficie, zwłaszcza w okresie kwitnienia i w gorące dni. Używaj przy tym miękkiej wody i – co jakiś czas – nawozu dla kaktusów
- Epiphyllum można rozmnażać przez podział lub nasiona. Nie przycinaj 2- i 3-letnich pędów, aby nie odebrać im szansy na zakwitnięcie ✂️
Zawsze chciałeś posiadać roślinę z rodzaju Epiphyllum, jednak nie wiedziałeś, jakie warunki są dla niej odpowiednie? Jej hodowanie wcale nie jest trudne pod warunkiem, że będziesz się trzymać kilku zasad!
Epiphyllum – czym charakteryzuje się roślina z tego gatunku?
Epiphyllum (polska nazwa epifilum) to rośliny z rodziny kaktusowatych spotykane naturalnie w Meksyku oraz Ameryce Południowej. Wiele gatunków hodowanych jest obecnie również w warunkach domowych. Roślina ta posiada długie, zwisające pędy przypominające liście. Charakterystyczne są duże, niezwykle wonne kwiaty w kolorze białym, żółtym, różowym, liliowym, pomarańczowym bądź czerwonym. Kaktus epifilum popularnie nazywany jest „kwiatem jednej nocy”, gdyż zakwita w nocy i kwitnie jedynie kilka godzin. Kwitnący kaktus epifilum to naprawdę niesamowity widok.
Epiphyllum – najczęściej spotykane gatunki w uprawie domowej
Najczęściej spotykane gatunki w uprawie domowej to:
- Epiphyllum oxypetalum, charakteryzujący się kanciastymi pędami. Posiada niezwykle okazałe kwiaty w różnych kolorach, które często pachną. Jest to jeden z najczęściej uprawianych epiphyllum.
- Epiphyllum anguliger, który posiada charakterystyczne, zygzakowanie pędy. Gatunek ten posiada przepiękne, silnie pachnące kielichowate kwiaty.
- Epiphyllum ackermannii, posiadający długie i spłaszczone pędy. Charakterystyczne w tym przypadku są czerwone kwiaty.
Opinia Redakcji
Za najbardziej zjawiskową odmianę uważamy Epiphyllum „Over the Top”. Ma żywe, czerwono-różowe kwiaty, które mogą samodzielnie tworzyć wielobarwny bukiet! Uwielbiamy też Epiphyllum „Tele”, które da się czasem dostać w Polsce. Wypuszcza przepiękne, koralowe kwiaty z aksamitnymi płatkami.
Epiphyllum – wymagania oraz pielęgnacja
Jeśli chcesz, by twoja roślina prezentowała się zawsze dobrze, koniecznie musisz zapewnić jej odpowiednie warunki.
Epiphyllum – uprawa
Uprawa Epiphyllum jest prosta. Są to niewymagające rośliny, które w naturalnym środowisku znaleźć można m.in. na drzewach. Nie są jednak pasożytami, gdyż nie czerpią pożywienia z innych roślin. Do prawidłowego rozwoju najlepiej zastosować kwaśne i przepuszczalne podłoże. Idealnie sprawdzą się specjalnie przygotowane mieszanki do kaktusów.
Epiphyllum – nasłonecznienie
Rośliny z rodzaju Epiphyllum nie przepadają za mocnym nasłonecznieniem. Najlepiej jest więc znaleźć miejsce jasne, jednak światło powinno być rozproszone. W ten sposób stworzysz warunki podobne do tych, jakie kaktus ma w swoim naturalnym środowisku.
Epiphyllum – temperatura
Jaka jest optymalna temperatura w przypadku Epiphyllum? W okresie wiosenno-letnim jest to około 20–25 stopni, więc spokojnie można wystawić roślinę na balkon, pamiętając, by zabrać ją z powrotem do środka w przypadku upałów. W okresie jesienno-zimowym optymalna temperatura to 8–10 stopni.
Epiphyllum – podlewanie i nawożenie
Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o podlewanie kaktusów, jest używanie miękkiej wody. W okresie kwitnienia oraz wiosną, latem i jesienią Epiphyllum należy podlewać dość obficie, natomiast w okresie zimowym podlewanie powinno być zdecydowanie rzadsze. Gdy mocno nawadniamy roślinę, pamiętajmy, aby w tym okresie korzystać ze specjalnych nawozów do kaktusów.
Epiphyllum – rozmnażanie
Epiphyllum można rozmnażać na dwa sposoby, poprzez sadzonki pędowe oraz nasiona.
Rozmnażanie poprzez sadzonki pędowe
Rozmnażanie epifilum odbywa się poprzez sadzonkowanie członów. Powinno to się odbywać wiosną bądź latem. Jak przebiega cały proces? Pęd rośliny należy odciąć na wysokości około 3–5 cm powyżej zwężenia. Następnie pęd, po przeschnięciu, należy umieścić w doniczce, gdzie powinien wypuścić nowe korzenie. Trzeba pamiętać, by podłoże było lekko wilgotne, jednak niezbyt mokre.
Rozmnażanie poprzez nasiona
Istnieje również możliwość rozmnażania Epiphyllum poprzez nasiona. Wystarczy umieścić je w doniczce i przykryć cienką warstwą ziemi. Następnie, zapewniając im wilgotne podłoże, przetrzymuj je w temperaturze od 21 do 24 stopni.
Epiphyllum – przycinanie
Jeśli chcesz, by roślina wytwarzała nowe pędy, możesz ją przycinać. Pamiętaj jednak, że nie należy przycinać pędów 2–3-letnich, ponieważ tylko takie mogą zakwitnąć.
Epiphyllum – możliwe choroby i zmiany występujące na kaktusach
Epifilum jest dość odporne na choroby, jednak czasami zdarza się, że na kaktusie pojawią się niepokojące zmiany. Jakie są najczęstsze przypadłości dotykające kaktusy?
Opadające pączki
Jeśli na roślinie pojawiły się pączki, jednak zamiast wypuszczania kwiatów, zaczęły one opadać, może to oznaczać, że roślina nie otrzymała wystarczającej ilości wody w czasie, kiedy tego potrzebowała.
Więdnięcie kaktusa
Pamiętaj, że kaktus wymaga innej ilości wody w zależności od etapu, na którym się znajduje. Jeśli w okresie, gdy zapotrzebowanie na wodę jest większe, nie dostarczysz mu wystarczającej ilości, bardzo prawdopodobne, że szybko zwiędnie.
Szare plamy na kaktusie
Jeśli zauważysz na swoim kaktusie szare plamy, może to oznaczać chorobę bakteryjną, jaką jest zgnilizna kaktusów. W jej wyniku Epiphyllum szybko zaczyna gnić, a z miejsca przebarwień wydobywa się żółta maź. Leczenie polega na zastosowaniu specjalnych środków, jednak działają one tylko na wczesnym etapie choroby. W późnym stadium rośliny niestety nie da się już uratować.
Jasne i suche plamy
Jasne i suche plamy na kaktusie mogą wskazywać na chorobę grzybiczą. Przyczyną może być zbyt duża wilgotność i zbyt częste podlewanie rośliny. Leczenie polega na zastosowaniu specjalnych środków grzybobójczych.
Epiphyllum – bezpieczeństwo dla zwierząt domowych i orientacyjna cena rośliny
Wiele roślin stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt domowych. Jak jest w przypadku epiphyllum?
Bezpieczeństwo w przypadku psów i kotów
Ze względu na swoją specyfikę kaktusy to rośliny bezpieczne, jeśli chodzi o zwierzęta domowe, gdyż ze względu na kolce najczęściej unikają one kontaktu z rośliną. Z uwagi na bezpieczeństwo warto jednak przechowywać roślinę z dala od psów czy kotów.
Epiphyllum – orientacyjna cena i dostępność
Ceny roślin z rodzaju Epiphyllum nie są wysokie. Niewielkie kaktusy można znaleźć w sklepach ogrodniczych już za kilka złotych. Większe, bardziej okazałe rośliny kosztują najczęściej około kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Ze względu na dużą popularność dostępne są w wielu miejscach i nie ma problemu z ich zakupem.
Epiphyllum to popularna roślina, która nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o uprawę, dlatego każdy bez problemu sobie poradzi. Kaktus kwitnący na czerwono to coś, co możesz zaobserwować przy odpowiedniej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, że okres pielęgnacji dzieli się na dwa stadia, w których roślina wymaga m.in. innej ilości wody. Już dziś dokonaj zakupu i ciesz się niezwykłym kaktusem w swoim domu!
Najczęściej zadawane pytania
Jak wygląda kwiat jednej nocy?
Kwiat epiphyllum jest duży, z owalnymi płatkami w środku i wąskimi u podstawy. Pachnie oszałamiająco i zachwyca elegancją – większość odmian kwitnie na biało z żółtymi, pomarańczowymi lub różowymi akcentami.
Kiedy przesadzać epifilum?
Najlepiej na wiosnę, ale można to również zrobić po przekwitnięciu – na przełomie sierpnia i września. Niekoniecznie trzeba przesadzać epifilum co roku.
Jak się rozmnaża kaktusy?
Kaktusy, w tym epiphyllum, można rozmnożyć późną wiosną lub w lecie. Aby to zrobić, odetnij niezdrewniały fragment dojrzałego pędu, 3–5 cm nad zwężeniem. Pozwól sadzonce przeschnąć, po czym umieść ją w doniczce z lekko wilgotnym, luźnym podłożem. Zadbaj o dużą wilgotność powietrza, aby pomóc sadzonce przetrwać i wypuścić korzenie.
Czy można skrócić kaktusa?
Jeśli twój kaktus robi się za długi lub za ciężki, jak najbardziej – możesz odciąć nadmiar i pozostawić ranę do zabliźnienia. Jeśli boisz się, że kaktus obumrze, posmaruj miejsce cięcia maścią do bonsai lub środkiem przeciwgrzybiczym. Przed cięciem przetrzyj nóż środkiem odkażającym.
Jaki kwiat kwitnie tylko raz w życiu?
Niejeden! Jest sporo roślin, które kwitną tylko raz, w tym słynna agawa nitkowata. Epiphyllum do nich nie należy – kwitnie co roku, ale kwiat pozostaje otwarty tylko przez jedną noc. Dlatego trudno uchwycić go w pełnej okazałości.