Mały ogród przy szeregowcu wymaga starannego planowania. W tym przypadku nie można sięgać jedynie po popularne rośliny, bez sprawdzenia, do jakiej wielkości urosną. Sprawdź nasze rady jak urządzić przydomowy ogród!
Mały ogród przy szeregowcu to ogromne wyzwanie, zarówno dla właściciela, jak i profesjonalnego projektanta. Niemniej jednak można bardzo skutecznie zagospodarować nawet niewielki teren tak, aby w pełni odpowiadał właścicielom. W tym przypadku nie ma miejsca na niepotrzebne przedmioty, rośliny czy sprzęty. Sztuka wyboru, kompromisu oraz minimalizm pozwolą cieszyć się modny, komfortowym oraz ponadczasowym ogrodem nawet w zabudowie szeregowej.
Co jest kluczowe podczas projektowania małego ogrodu?
Planowanie jest kluczem do każdego sukcesu. Podobnie wygląda kwestia projektowania ogrodu, zwłaszcza małego i specyficznie usytuowanego, jak ma to miejsce w przypadku zabudowy szeregowej.
Projekt warto rozrysować oraz dokładnie wymierzyć, tak aby podczas realizacji bazować na szczegółowym planie.
Niezależnie od wielkości ogrodu, jeśli właściciel decyduje się na meble ogrodowe, takie jak stół, krzesła czy sofa, powinny być one zlokalizowane w miejscu osłoniętym od wiatru i słońca.
W wielu sytuacjach świetnym wyborem jest wygospodarowanie miejsca na taras. To doskonałe rozwiązanie, pozwalające przedłużyć salon, a także umożliwiające komfortowe korzystanie z ogrodu nawet w chłodniejsze miesiące.
Na co zwrócić uwagę przed planowaniem małego ogrodu?
Mały ogród przy szeregowcu może być równie estetyczny i funkcjonalny, jak w przypadku domów wolnostojących na sporych działkach. Kluczowe jest jednak staranne planowanie.
Przed rozpoczęciem projektowania takiej przestrzeni należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim metraż oraz kształt ogrodu. Od tego zależeć będzie zarówno ustawienie wszelkich sprzętów, jak i ich ilość oraz wielkość.
Niektóre aranżacje potrafią optycznie poszerzyć lub wydłużyć niewielki ogród.
Warto wziąć pod uwagę także ilość oraz natężenie nasłonecznienia. Wpłynie to na gatunki roślin, które będzie można zastosować.
Co powinien zawierać każdy ogród przy szeregowcu?
Mały ogród przy szeregowcu może być wyzwaniem organizacyjnym, lecz po odrobinie zastanowienia z pewnością każdy właściciel zaprojektuje go wygodnie i estetycznie.
Planując każdy ogród, należy uwzględnić kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim koniecznie trzeba wziąć pod uwagę sąsiedztwo innych budynków i osób. Następnie wysokość ogrodzenia oraz lokalizację, a także ustawienie ogrodu względem północy.
W następnej kolejności można planować rodzaj oraz ustawienie mebli ogrodowych, odpowiedniej nawierzchni oraz roślin. Zarówno tych sadzonych w glebie, jak i doniczkowych.
Planując ogród, warto zawsze zadbać o jak największą ilość szczegółów. Przeniesie się to nie tylko na większy sukces, jak i oszacowanie budżetu.
Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w ogródku przy szeregowcu?
Projektując mały ogród, warto dokładnie przemyśleć, jakie rośliny będą odpowiednim wyborem. Choć zwykle wielu właścicieli znaczną część działki pokrywa trawnikiem, w przypadku zabudowy szeregowej warto rozważyć zminimalizowanie.
Nadmierna ilość trawy może zagłuszyć inne gatunki, zarówno dosłownie jak i optycznie.
W tym przypadku świetnie sprawdzą się krzewy, drzewa miniaturowe oraz szereg niewielkich roślin, pozwalających na odpowiednie wyeksponowanie. Lepiej unikać odmian silnie ekspansyjnych, ponieważ po kilku latach mogą w pełni zdominować niewielki ogród.
Czym powinien różnic się taki ogródek od ogrodu przydomowego?
Mały ogród przy szeregowcu pod względem funkcjonalnym nie musi bardzo odbiegać od dużych ogrodów. Niemniej jednak warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, dzięki którym ogród pozostanie estetyczny, lecz nie będzie przytłaczający.
Prywatność
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie ogrodzenie. Sąsiedzi w zabudowie szeregowej nie są niczym oddzieleni. Bezpośrednio graniczą zarówno z domem, jak i ogrodem. Z tego względu odpowiednie ogrodzenie pozwoli na zachowanie jakiejkolwiek prywatności.
Świetnie sprawdzają się ogrodzenia panelowe oraz ciekawe żywopłoty. Im bardziej komuś zależy na intymności, tym szczelniej zabezpieczy swój ogród. Wybierając jasne i naturalne materiały, można uniknąć wrażenia przytłoczenia.
Oświetlenie
W przypadku małych ogrodów oświetlenie pełni kluczową rolę w budowaniu klimatu oraz wygody. Przede wszystkim musi być zarazem skuteczne, jak i nieagresywne. Należy pamiętać, że tuż obok mieszkają sąsiedzi, którym lampy w nadmiernej ilości mogą przeszkadzać.
Warto podkreślić ciekawie zagospodarowane rabaty czy oświetlić ścieżki. Dobrym rozwiązaniem są także lampy w pobliżu tarasu, dzięki którym posiłki czy spotkania można komfortowo organizować także po zmroku.
Jaka mała architektura zmieści się przy szeregowcu?
Mała architektura w ogrodzie pozwala estetycznie i użytecznie zagospodarować przestrzeń. W przypadku zabudowy szeregowej warto dokładnie wymierzyć oraz przemyśleć, co się przyda, a co jedynie zabierze przestrzeń.
Świetnym wyborem są różnego rodzaju zadaszenia tarasowe, dzięki którym można z łatwością wygospodarować strefę relaksu.
Przydatne są także różnego rodzaju schowki, dzięki którym niewielka przestrzeń ogrodu staje się bardziej uporządkowana. W małym ogrodzie prawdopodobnie nie będzie miejsca na oczko wodne czy fontannę, lecz wiele osób postara się o przestrzeń dla grilla.
W przypadku niewielkich możliwości trzeba iść na kompromisy, lecz nie ma konieczności rezygnowania ze wszystkiego.
Jakie meble wybrać do małego ogrodu w zabudowie szeregowej?
Jeśli posiadany fragment ogrodu w zabudowie szeregowej nie jest bardzo duży, każdy element należy dokładnie przemyśleć. Zarówno aspekty aranżacji stałej, jak mała architektura, krzewy oraz drzewa, ale także meble.
W tym przypadku warto wybrać mniejsze modele, nie tak masywne jak te dedykowane dużym ogrodom. Świetnym wyborem są także jasne, naturalne kolory. Posiadając mały ogród, warto nie pomniejszać go optycznie, zastawiając ciemnymi, ciężkimi przedmiotami.
Warto także pamiętać, że front działki powinien stanowić przedłużenie domu. Można skorzystać z podobnych surowców oraz kolorów co we wnętrzu.
Czy można samodzielnie zaplanować aranżację małego ogrodu?
Mały ogród przy szeregowcu jest trudniejszy do zaplanowania oraz zrealizowania niż te duże przy domach wolnostojących. Zarówno wielkość, jak i niewielka szerokość oraz specyficzne usytuowanie względem sąsiadów i kierunków świata komplikuje projekt.
Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego architekta. Po przedstawieniu swoich oczekiwań oraz planu ogrodu można otrzymać ciekawe, pomysłowe propozycje.
Nie oznacza to jednak, że samodzielne zaprojektowanie ogrodu tego rodzaju jest niemożliwe. Szukając inspiracji, mając odrobinę wyobraźni przestrzennej czy korzystając z darmowych programów, można zaprojektować całkowicie dopasowany do własnych potrzeb ogród.
Jak urządzić taras w szeregowcu?
Taras jest bardzo wygodnym i efektownym rozwiązaniem. Pozwala nie tylko ciekawie zagospodarować teren, lecz także wyodrębnić strefę np. do spożywania posiłków. Z łatwością można osłonic taras zarówno od wiatru, jak i słońca. Dzięki temu można z niego korzystać również w sytuacjach, gdy przebywanie na otwartym terenie jest niekomfortowe.
Taras w szeregowcu warto zaprojektować tak, aby stanowił przedłużenie domu. Wybierając podobne kolory, dodatki oraz kształty, całość będzie estetyczna i spójna. Aranżacja ogrodu w zabudowie szeregowej wygląda znacznie korzystniej w sytaucji gdy stanowi jedną całość z domem.
Lepiej wybrać rośliny sadzone w ziemie, czy w donicach?
Mały ogród przy szeregowcu może zawierać zarówno rośliny sadzone bezpośrednio w podłożu, jak i te umieszczane w donicach. W dużej mierze jest kwestia indywidualnego gustu oraz podejścia do zmian. Chcąc mieć możliwość testowania, gdzie dane rośliny będą wyglądały lub rosły lepiej, donice są świetnym wyborem. Jeśli jednak komuś zależy na jednorazowej, pełnej aranżacji małego ogrodu, dobrze rozplanowane rośliny sadzone w ziemi będą lepszym rozwiązaniem.
Mały ogród przy szeregowcu może być doskonałym miejscem zarówno do odpoczynku, jak i uprawy roślin. W zależności od potrzeb można wybrać miejsce do grilla, taras z wygodnym stołem lub efektowną rabatę. Każdy ogród, niezależnie od wielkości powinien odpowiadać na potrzeby właściciela.