W ogrodzie o dosyć niewielkiej powierzchni małe drzewka ozdobne mogą być świetnym rozwiązaniem. Takie rośliny mają charakter dekoracyjny i nieraz prezentują się bardzo efektownie. Poznaj ciekawe propozycje do wykorzystania podczas aranżacji terenu zielonego!
W wielu przypadkach małe drzewka ozdobne mogą być wspaniałym urozmaiceniem przydomowego ogródka. Miniaturowe rośliny to świetne rozwiązanie dla tych, którzy dysponują dość ograniczoną przestrzenią zieloną. Ciekawym pomysłem są zarówno iglaste, jak i liściaste propozycje. Osoby zainteresowane mogą wykorzystywać również różnego rodzaju krzewy ozdobne do ogrodu. Ważne jest, aby naprawdę starannie zaplanować całokształt kompozycji, a także wiedzieć, jak zajmować się poszczególnymi roślinami. Chodzi w końcu o to, aby móc się zachwycać rosnącymi wokół domu okazami. Dowiedz się więcej na ten temat!
Małe drzewka ozdobne – dlaczego mogą się okazać ciekawym rozwiązaniem?
Małe drzewka ozdobne, jak wskazuje na to ich nazwa, są stosunkowo niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można je wykorzystywać w niedużych ogrodach. Istnieje szereg propozycji, które mogą się tu świetnie sprawdzić. Osoby zainteresowane mogą zdecydować się na drzewa ozdobne liściaste, a także na iglaki. Oba warianty mogą wyglądać bardzo efektownie. Istotnym zagadnieniem jest bez wątpienia fakt, że niskie drzewa i krzewy ozdobne potrzebują odpowiedniej opieki. Należy więc wiedzieć, jak zajmować się poszczególnymi roślinami obecnymi w przydomowym ogródku i wykazywać się starannością w tym zakresie.
Klon kolumnowy – jak wygląda i na czym polega jego uprawa? Dowiedz się!
Klon kolumnowy nie jest szczególnie trudny w uprawie, gdyż ma stosunkowo niewielkie wymagania. Liście mają tutaj ciemnoczerwony kolor, co sprawia, że prezentują się one bardzo efektownie. Rośnie wolno, a swoim odcieniem może się wspaniale wyróżniać na zielonym tle innych hodowanych roślin. Stanowisko dla tego ozdobnego drzewa powinno być usytuowane w słońcu lub półcieniu. Osoby zainteresowane mogą przycinać pędy, formując klon zgodnie ze swoimi preferencjami. Trzeba jednak pamiętać, aby robić to z wyczuciem i ostrożnie, aby nie uszkodzić rośliny.
Brzoza brodawkowata jako drzewko dekoracyjne do ogrodu – poznaj ją!
Brzoza brodawkowata potrzebuje lekkiej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Podczas sadzenia warto zapewnić jej odpowiednio nasłonecznione stanowisko. Gałązki tego ozdobnego drzewa zwisają, co daje ciekawy efekt wizualny. Osoby, które chcą hodować taką brzozę, powinny pamiętać o podlewaniu młodych roślin. Niemniej jednak omawiany gatunek nie jest wymagający, choć trzeba się liczyć z tym, że z czasem osiąga on pokaźne rozmiary.
Magnolia – dlaczego może być wspaniałą ozdobą ogrodu i jak się nią zajmować?
Niektórym magnolia może się kojarzyć z dużą rozłożystością i wysokością, niemniej jednak wszystko zależy tutaj od wybranej odmiany. Warianty duże można wykorzystać jako główny punkt aranżacji ogrodu, podczas gdy niewielkie propozycje to nieraz świetny pomysł na delikatne urozmaicenie przestrzeni zielonej. Magnolie zakwitają w okresie wiosennym na:
- różowo
- biało
- czerwono
- żółto
- kremowo
Kwiaty są tutaj naprawdę piękne i dosyć spore. Stanowisko dla tego drzewka powinno być osłonięte od wiatru, a także odpowiednio nasłonecznione. Przycinanie polega tutaj na usuwaniu uschniętych gałęzi lub ich części.
Jarząb pospolity i jego hodowla w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
Nazywany również jarzębiną jarząb pospolity kojarzyć się może z uroczymi, jaskrawoczerwonymi owocami, których nie można jednak jeść na surowo. W maju i czerwcu omawiana roślina kwitnie. Można wówczas obserwować piękne, białe kwiaty. Drzewko to nie ma dużych wymagań w odniesieniu do gleby. Nieraz rośnie w cieniu, choć w procesie planowania ogrodu warto zadbać o to, aby zapewnić mu nasłonecznione stanowisko. Nie trzeba przeprowadzać tu cięcia, choć osoby zainteresowane mogą nieco skracać pędy. Jeśli chcesz hodować jarząb pospolity w ogrodzie, pamiętaj, aby nie sadzić go za blisko innych drzew.
Wierzba japońska – jak ją umiejętnie pielęgnować w swoim ogrodzie?
Wierzba japońska jest niedużym drzewkiem, które może być ciekawym rozwiązaniem do ogródka. Należy ją sadzić na nasłonecznionych stanowiskach o wilgotnej oraz żyznej ziemi. Dodatkowo trzeba monitorować zapotrzebowanie rośliny na wodę, ponieważ jest ono dosyć spore. Dlatego właśnie niezbędne jest tutaj częste podlewanie. W okresie wczesnej wiosny potrzebne jest natomiast przycinanie drzewka.
Trzmielina w ogrodzie – dlaczego może być ciekawym rozwiązaniem?
Trzmielina to bardzo efektowna roślina, gdyż jej liście mają dekoracyjny charakter i wspaniale się prezentują. Nieraz obecne są na nich ozdobne elementy żółte, czy też białe. Istnieją tutaj rozmaite warianty, które można wykorzystywać w swoim ogrodzie. Osoby zainteresowane mają do dyspozycji między innymi takie gatunki jak trzmielina:
- japońska
- szczepiona na pniu
- zwyczajna
Warto zadbać tutaj o żyzne i próchnicze podłoże.
Wiśnia piłkowana – jak się prezentuje i dlaczego warto ją wykorzystać?
Wiśnia piłkowana może zaoferować mnóstwo pięknych kwiatów. Pojawiają się one wiosną i przybierają takie kolory jak:
- róż
- czerwień
- biel
- purpura
Dzięki temu może być ona naprawdę efektownym akcentem w przestrzeni zielonej. Można zdecydować się tutaj zarówno na formę krzewu, jak i drzewa. Stanowisko dla omawianej rośliny musi być osłonięte od wiatru, a także dobrze nasłonecznione. Ziemia powinna być wilgotna, a także żyzna.
Bukszpan w ogrodzie – co warto wiedzieć na jego temat? Dowiedz się!
Bukszpany są roślinami zimozielonymi, dzięki czemu mogą być one świetnym pomysłem dla tych, którzy w swoim ogrodzie chcą mieć efektowny żywopłot. Widoczne są tutaj drobne listki, które naprawdę ładnie wyglądają. Są one lśniące i intensywnie zielone. Można formować je na różne sposoby. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych preferencji. Ciekawym pomysłem może być tutaj bez wątpienia kulisty kształt, który jest bardzo elegancki i stylowy w przestrzeni ogrodowej. Roślina nie ma dużych wymagań glebowych, a stanowisko dla niej przeznaczone powinno być zlokalizowane w półcieniu lub cieniu.
Robinia akacjowa – na czym polega jej uprawa i jak ona wygląda?
Robinia akacjowa ma pięknie pachnące, jasne kwiaty. Są one:
- drobne
- gęste
- zwisające
Niewielkie i owalne liście mają jaskrawozielony odcień i prezentują się bardzo efektownie. Jeśli chcesz hodować tę roślinę, należy zapewnić jej słoneczne stanowisko. Ziemia powinna być tutaj żyzna. Korzenie drzewa są bardzo rozbudowane, a zatem musi mieć ono przestrzeń na ich wykształcenie. Po zasadzeniu potrzebne jest regularne podlewanie. Po czasie wystarczy po prostu monitorować na bieżąco potrzeby rośliny, gdyż latem może ona wymagać nawodnienia.
Migdałek trójklapowy – jak go hodować i jak się on prezentuje? Poznaj go!
Bardzo ciekawym pomysłem na urozmaicenie ogródka może okazać się niewątpliwie migdałek trójklapowy, który ma piękne, różowe kwiaty o niewielkich rozmiarach. Czasem przybierają one barwę różowo-czerwoną. Rosną bardzo gęsto, dzięki czemu całość przedstawia się naprawdę imponująco. Stanowisko dla tej rośliny powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Migdałek potrzebuje podłoża:
- przepuszczalnego
- próchniczego
- dość wilgotnego
- żyznego
Pędy należy skracać już po okresie kwitnięcia. Gdy jest susza, należy umiejętnie nawadniać roślinę i obserwować jej potrzeby w tym zakresie.
Niewielkie ozdobne rośliny mogą być wspaniałą dekoracją ogrodu. Ważne jest tutaj staranne zaplanowanie koncepcji na aranżację terenu zielonego. Zarówno wykorzystanie dokładnie poprzycinanych żywopłotów z bukszpanu, jak i zastosowanie efektownej magnolii jako głównego akcentu w przestrzeni, czy też luźne rozmieszczenie rozmaitych gatunków może być interesującą strategią od strony kompozycyjnej. Trzeba zadbać o dopasowanie kolorystyczne kwiatów, a także o odpowiednią przestrzeń do rozwoju dla ozdobnych drzew i krzewów.