Lustro w ogrodzie często wykorzystuje się do powiększenia przestrzeni. Ma to swoje zalety, jeśli masz mały ogród, a chcesz, by rośliny były bardziej zaakcentowane. Jak zamontować lustro? Jakie zwierciadło najlepiej wybrać? Przeczytaj i przekonaj się!
Lustra potrafią wydobyć głębię ogrodu. Za ich pomocą możesz zwrócić uwagę na swoje piękne rośliny, a nie bez znaczenia jest to, że lustro w ogrodzie może mieć różne kształty i rozmiary. Odpowiednio rozmieszczone zwierciadła sprawią, że twój ogród stanie się jedyny w swoim rodzaju. Dowiedz się już teraz, w jaki sposób osiągnąć taki efekt!
Po co umieszcza się lustro w ogrodzie?
Odpowiednio umiejscowione lustro w ogrodzie sprawia, że przestrzeń staje się większa. Nie od dziś stosuje się tę technikę. W małych ogrodach powiększa się tym sposobem teren, a w dużych ogrodach takie zwierciadła zwykle są ciekawą dekoracją.
Jakie lustro wybrać?
Lustro w ogrodzie nie może być tak samo delikatne, jak to używane w pomieszczeniach. Powinno być:
- solidne;
- grube;
- odporne na uderzenia i niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Nie wybieraj szkła do ogrodu, jeśli masz dzieci lub psa, bo nieumyślnie mogą zbić szklane lustro, rzucając piłkę lub inną zabawkę. Co najwyżej może sprawdzić się bardzo grube lustro łazienkowe. Weź jednak wówczas pod uwagę, że srebrny podkład zacznie się łuszczyć po latach.
Lustro z tworzywa sztucznego
Lustro akrylowe jest odporniejsze na promienie UV i uderzenia niż lustro szklane. Możesz je znaleźć także pod angielską nazwą safe mirror. Materiał, z jakiego je wykonano, gwarantuje solidność, a samo lustro jest lekkie, giętkie i tanie. Nie zniszczy się tak szybko jak szkło, natomiast może się porysować. Jaki rozmiar wybrać? Duże lustro zniekształci odbijany obraz, dlatego lepiej wybrać nieco mniejsze.
Lustro z poliwęglanu
Lustro ogrodowe z poliwęglanu jest naprawdę trwałe i nie tłucze się. Możesz zastosować je tych miejscach ogrodu, gdzie prawdopodobieństwo uderzenia jest naprawdę duże, np. obok psiej budy. Płaskie lustro nie deformuje obrazu, bez względu na wielkość zwierciadła. Poliwęglan to trwały, ale drogi materiał, który najczęściej wykorzystywany jest w lustrach drogowych.
Rozmiar lustra do ogrodu
Jaki będzie odpowiedni rozmiar lustra ogrodowego? To zależy od przeznaczenia. Małe tafle nadadzą się do wyeksponowania pojedynczych roślin lub dekoracji. Natomiast większe rozmiary nie skupiają się wyłącznie na danym krzewie czy kwiatku. Odbijają sporo roślinności i kompozycje z niej stworzone oraz duże rzeźby.
Rodzaje ram
Ostre krawędzie lustra możesz przykryć pnącą się roślinnością, np. posadzić bluszcz na murku. Jeśli nie podoba ci się takie rozwiązanie, zdecyduj się na wykorzystanie ram. Na rynku dostępne są ramy wykonane z drewna i z metalu.
Ramy drewniane
Ramy drewniane mogą być naprawdę różne. Wyrzeźbione i masywne ramy najlepiej wybierać do grubych ścian i murów. Będą zwracać na siebie uwagę, zwłaszcza gdy zostaną pomalowane na złoto lub srebrno.
Jeśli wolisz pozostać przy minimalistycznej aranżacji lustra w ogrodzie, sprawdź delikatne ramki. Są zrobione z cienkich desek, czasem z niewielkim wyrzeźbieniem. Takie lustro nie będzie wydawać się tak ciężkie i skupi uwagę na tym, co jest w środku.
Ramy metalowe
Ramy metalowe zwykle są zrobione z powyginanych prętów i delikatne. Dają subtelny efekt i nie zajmują wiele miejsca. Jeśli chcesz wybrać metal, możesz kupić stojak, dzięki któremu nie będziesz musiał przymocowywać lustra do ściany.
Gdzie umieścić lustro w swoim ogrodzie?
- Wybór miejsca powinien paść raczej na ścianę domu lub mur. Będziesz miał pewność, że silny wiatr nie strąci lustra, a samo lustro optycznie powiększy niewielki obszar.
- Aby dodatkowo wzmocnić iluzję, możesz zrobić symetryczną ścieżkę, poprowadzoną do zwierciadła. Zabieg ten sprawi, że część ogrodu jeszcze bardziej zwiększy swoje rozmiary.
- Ponadto, jeśli użyjesz drewnianej ramy w postaci okiennic, doda to tajemniczości i sprawi, że będziesz chciał sprawdzić, co jest po drugiej stronie magicznej furtki.
- Mocując lustro przy oczku wodnym, sprawisz, że optycznie wyda się większe.
- W wąskim ogrodzie optymalne będzie ustawienie dwóch luster naprzeciwko siebie, aby poszerzyć zagospodarowaną przestrzeń.
- Nie ustawiaj lustra w ogrodzie tak, by promienie słońca padały na rośliny. Skupienie światła może bowiem spalić lub poparzyć roślinność.
Jak zamontować lustro do ogrodu?
Montaż lustra najlepiej zostawić fachowcom, którzy precyzyjnie oszacują, pod jakim kątem ustawić lustro, by tafla odpowiednio odbijała roślinność. Po zamontowaniu lustra dobrze będzie kilka razy do roku przetrzeć je wodą z dodatkiem kilku kropli gliceryny. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w montażu, dostosuj się do tych porad:
- Lustro należy mocować w pogodny dzień.
- Nie ustawiaj go idealnie prosto, bo zniweczy to majestatyczny efekt. Należy przechylić je w dół i w bok. Dzięki temu ustawieniu człowiek nie będzie mógł przeglądać się w nim.
- Ściana, do której chcesz przymocować zwierciadło, musi być czysta i sucha.
- Następnie punktowo rozprowadzaj specjalny klej do stosowania na zewnątrz, by móc zamocować lustro.
- Przyłóż lustro i podeprzyj je drewnianymi klockami, tak by nie spadło.
- Oddal się i sprawdź, czy to ustawienie jest odpowiednie. Jeśli chciałbyś je zmienić, użyj do tego specjalnych przyssawek, by móc odpowiednio przesunąć lustro.
- Przyłóż styropian, aby osłonić lustro przed zarysowaniem i pozostaw tak na 1 dzień.
- Po tygodniu umyj i wypoleruj zwierciadło.
Lustro w ogrodzie może pełnić funkcję wyłącznie ozdobną, ale ma też walory praktyczne – zwiększa przestrzeń i sprawia wrażenie obfitości roślin. Skorzystaj z naszych wskazówek i stwórz ciekawy efekt!