Zdecydowanie jedną z największych zalet tej rośliny wieloletniej są piękne kwiaty o różnorodnych odcieniach – zwykle dominuje kolor niebieski i fioletowy. Łubin trwały może być stosowany jako roślina uprawna lub ozdobna. Na jego pielęgnację składa się jedynie okresowe podlewanie w gorące dni. Warto podkreślić także, że istnieje wiele odmian łubinu, co najlepiej świadczy o popularności tej rośliny. Spodobała ci się? Przeczytaj zatem jej dokładną charakterystykę i dowiedz się więcej!
Charakterystyka łubinu trwałego
Łubin trwały pochodzi z Ameryki Północnej i już dawno na dobre się u nas zadomowił. Jest to bylina osiągająca nawet 150 cm wysokości, wytwarzająca wzniesione i proste łodygi, które kończą się sporych rozmiarów, pięknymi kwiatostanami. Te zaś składają się z niewielkich kwiatków. Mogą być one białe, fioletowe, żółte czy czerwone. Bardzo popularne są również odmiany dwubarwne. Jej liście natomiast są dłoniasto złożone, składające się z lancetowatych, dość ostro zakończonych listków. Czas kwitnienia łubinu trwałego przypada na okres od czerwca aż do lipca.
Odmiany łubinu trwałego
Czy wiesz, że istnieje wiele odmian łubinu trwałego? Poniżej przedstawiamy ci te najpopularniejsze:
- „Kastellan” – ma kwiaty w fioletowo-białych barwach;
- „Russel Chandelier” – wyróżnia się żółtymi kwiatami;
- „Manhattan Lights” – posiada kwiaty kremowo-różowe;
- „Noble Maiden” – ma kwiaty w białym kolorze.
Czy łubin trwały jest trujący?
Tak. Łubin trwały zaliczany jest do roślin trujących, aczkolwiek warto wiedzieć, że ma mniejszą zawartość alkaloidów w porównaniu np. do łubinu wąskolistnego.
Jakie wymagania uprawowe ma łubin trwały?
Najczęściej uprawa łubinu trwałego nie jest problematyczna. Można by rzec, że to mało wybredna roślina. Choć warto, abyś pamiętał o tym, aby zapewnić jej odpowiednie stanowisko – najlepiej, aby było ono słoneczne, ponieważ wtedy łubin trwały najlepiej kwitnie. Równie ważna jest gleba – łubiny trwałe najlepiej sadzić w glebie, która jest lekka, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna o lekko kwaśnym odczynie pH. Istotną informacją jest to, że ta bylina nie przepada za glebami wapiennymi. Nie ma również konieczności, aby gleba była wyjątkowo żyzna, ponieważ jest to roślina należąca do rodziny bobowatych, dlatego może pochwalić się zdolnością wiązania azotu z powietrza.
Czy łubin trwały wymaga cięcia?
Warto zdecydować się na cięcie łubinu trwałego, jeśli chciałbyś, aby ta piękna roślina powtórzyła kwitnienie. W takiej sytuacji tuż po lipcowym przekwitnięciu powinieneś ściąć ją nisko nad ziemią, a ta dzięki temu zacznie wytwarzać nowe kwiaty. Jeśli jednak twoim celem jest pozyskanie nasion, to zrezygnuj z cięcia.
Kiedy zdecydować się na sianie łubinu?
Miłośnicy ogrodnictwa często wskazują, że łubin trwały ma też inną zaletę w postaci szybkiego kiełkowania. Na siew łubinu najlepiej zdecydować się w maju i czerwcu, dzięki czemu nasiona na pewno nie zmarzną, a roślina zdąży zakwitnąć.
Jak wygląda rozmnażanie łubinu trwałego?
Łubin trwały zdecydowanie najczęściej rozmnaża się poprzez wysiew nasion prosto do gruntu w maju-czerwcu bądź jesienią. Wymagają one zasadzenia na głębokości 1–3 cm w rozstawie co około 30–40 cm. Pamiętaj również, aby przed siewem zadbać o zaprawienie nasion preparatami przeciw chorobom grzybowym.
Jakie jest zastosowanie łubinu trwałego?
Łubiny trwałe są znakomite do tworzenia ciekawych rabat bylinowych, które na pewno będą się prezentować wyjątkowo pięknie w każdym ogrodzie. Warto tutaj podkreślić, że centra ogrodnicze oferują mieszanki nasion różnych odmian łubinu, dzięki czemu bez problemu uda ci stworzyć wielokolorową rabatę, choć jeśli chcesz, to możesz zdecydować się na wysiew nasion łubinu trwałego tylko jednej odmiany. Bardzo często łubiny trwałe są też wykorzystywane jako kwiaty cięte zachowujące trwałość przez średnio 10–15 dni.
Gdzie kupić sadzonki łubinu trwałego?
Chcesz, aby w twoim ogrodzie znalazły się piękne łubiny trwałe, które są bezproblemowe w uprawie? Już dziś zatem możesz kupić sadzonki tej rośliny praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Dodatkowo wiedz, że są one dość tanie – kosztują zaledwie kilkanaście złotych.
Wiesz już, czym jest łubin trwały i jak wygląda jego uprawa. Zdecydowanie jest to okazała bylina, która rewelacyjnie sprawdzi się w każdym ogrodzie, dlatego już dziś powinieneś podjąć się uprawy tej rośliny.