Lobelia wieloletnia to roślina często spotykana w ogrodach. Do najczęstszych gatunków należą lobelia szkarłatna i lobelia lśniąca. Jak o nie zadbać? Jakie potrzeby zimą ma lobelia? Zimowanie wielu odmian tego gatunku będzie łatwiejsze dzięki poradom, które znajdziesz w tym artykule!
Lobelia – zimowanie rośliny doniczkowej
Posadzenie w donicy jest jednym ze sposobów, na jakie można uprawiać lobelię. Zimowanie w takich warunkach wymaga jednak przestawienia rośliny w bezpieczne miejsce. Jeśli zdecydujesz się sadzić gatunku w doniczkach, upewnij się, czy są wieloletnie, czy jednoroczne. Wiele sklepów sprzedaje np. lobelię przylądkową, która w polskim klimacie jest zdecydowanie rośliną jednoroczną. Oznacza to, że musisz ją w następnym sezonie wegetacyjnym wysiać z nasion.
Jeśli jednak zdecydujesz się na któryś ze wspominanych wcześniej gatunków lobelii, zimowanie nie powinno sprawić ci wielu problemów. Wystarczy, że lobelie w pojemnikach wstawisz do ciepłego pomieszczenia. Najlepiej sprawdzi się oranżeria, jednak wiele osób nie dysponuje tego rodzaju pomieszczeniami. Powinno to być wnętrze, w którym temperatura będzie na plusie, a dodatkowo roślina uzyska odpowiedni dostęp do światła słonecznego.
Lobelia – zimowanie w gruncie
Zależnie od gatunku lobelii zimowanie wygląda nieco inaczej. Przykładowo lobelia wielka jest odporna na temperatury sięgające nawet -29 stopni. Oznacza to, że w polskim klimacie dobrze sprawdzi się nawet tam, gdzie są duże mrozy, czyli w obszarze Tatr czy na Suwalszczyźnie. Jest w pełni mrozoodporna. Z kolei gatunki lśniący i szkarłatny znoszą dobrze przymrozki, ale już temperatura poniżej 0 źle na nie wpływa. Co w takiej sytuacji?
Jeśli w twoim ogrodzie rośnie któraś wspominana wyżej lobelia, zimowanie powinno polegać na zabezpieczeniu rośliny rosnącej w gruncie. Jak tego dokonać? Najlepiej jest zabezpieczyć bylinę odpowiednimi materiałami, które uchronią ją przed niską temperaturą, ale zapewnią dostęp tlenu. Mowa o:
- suchych, zdrowych liściach drzew;
- korze ogrodowej, najlepiej kupionej z pewnego miejsca;
- gałązkach iglaków;
- trocinach bez dodatku szkodliwych substancji, np. klejów;
- kompoście.
Warstwa powinna być dostatecznie gruba, bo podczas zimowania lobelia nie potrzebuje dostępu do światła słonecznego – nie rośnie wtedy ani nie kwitnie, jest w okresie przetrwania. Z uwagi na okres zimowania warto też wybrać miejsce, które przez cały rok jest w pełnym słońcu. Dzięki temu stanowisko będzie dodatkowo ogrzewane przez promienie słońca, co pozytywnie wpłynie na stan rośliny w uprawie.
Nie ma powodu, aby rezygnować w ogrodzie z takich roślin jak lobelia. Zimowanie tego gatunku można przeprowadzić zarówno we wnętrzach, jak i w gruncie. Trzeba się tylko do tego odpowiednio przygotować. Pamiętaj, że w zależności od gatunku lobelia może być rośliną wieloletnią albo tylko jednoroczną.