Leszczyna turecka, lub leszczyna drzewiasta, to średniej wielkości drzewo, o pięknej, rozłożystej koronie i smacznych orzechach. Sprawdź, czy warto mieć ją w swoim ogrodzie i jak odpowiednio o nią dbać.
Odmiana leszczyny Corylus colurna, to wyjątkowo efektowna oraz praktyczna roślina, którą coraz więcej osób sadzi w swoich prywatnych ogrodach. Jeżeli i ty marzysz o imponującej roślinie, jaką jest leszczyna turecka, zapoznaj się z poniższym tekstem; poruszamy w nim jej wymagania i sposób pielęgnacji.
Corylus colurna – występowanie
Leszczyna turecka, nazywana leszczyną drzewiastą (łac. Corylus colurna) jest rośliną z rodziny brzozowatych albo leszczynowatych, w zależności od systemu. Leszczyna pojawia się w Europie Południowo-Wschodniej oraz Azji Mniejszej (od Kaukazu, aż po Himalaje). W Polsce jest gatunkiem zadomowionego antropofitu. Występuje zarówno w parkach, jak i prywatnych ogrodach. W jej naturalnym środowisku można się na nią natknąć w ciepłych liściastych lasach górskich (nierzadko w towarzystwie dębów) lub w śródpolnych zarośli.
Do tego samego rodzaju leszczyn zalicza się ok. 15 gatunków roślin; są to średniej wielkości drzewa albo bardzo duże krzewy.
Leszczyna turecka – opis rośliny
Leszczynę turecką zalicza się do średniej wielkości drzewa, które może dorastać nawet do 25 m wysokości (chociaż zdarza się to rzadko). Ponadto leszczyna osiąga od 8 do 12 m szerokości.
Korona drzewa jest regularna, stożkowata, chociaż z wiekiem staje się raczej zaokrąglona. Kora leszczyny tureckiej na jej pniu i konarach jest brązowawa i jasnoszara, pokryta korkiem. Złuszcza się ona tarczykowato. Liście leszczyny tureckiej są pojedyncze i szerokojajowate; mają zieloną barwę (na jesień przyjmują złotożółty kolor) i długi ogonek. Ponadto są one niemal nagie. Kwiaty leszczyny tureckiej są podzielone na kwiatostany męskie, oraz kwiatostany żeńskie. Męskie pojawiają się na szczytach pędów bocznych, w zwisających kotkach; pojawiają się od marca do kwietnia. Z kolei kwiaty żeńskie są ukryte w pączkach i wystają ponad znamię słupka.
Warto zwrócić uwagę na owoce leszczyny: są to orzechy laskowe, grubościenne i żeberkowane, pokryte frędzelkowatą i wydłużoną okrywą. Są jadalne i, przede wszystkim, bardzo smaczne.
Jak uprawiać leszczynę turecką?
Leszczyna turecka należy do średnio wymagających roślin. Jest to ciepłolubny gatunek, który, podczas bardzo ciężkich zim, może przemarzać. Dobrze jest wybrać dla niej stanowisko nasłonecznione lub lekko zacienione. Leszczyna turecka najlepiej czuje się na podłożu bogatym w wapń, chociaż dzięki swoim zdolnościom adaptacyjnym dostosuje się do każdej gleby, także tej, którą masz w swoim ogrodzie.
Leszczyna bardzo dobrze znosi suszę i wysoką temperaturę. Nie straszne jej również szkodniki i większość chorób; ponadto dobrze radzi sobie nawet przy znacznie zanieczyszczonym powietrzu.
Rozmnażanie leszczyny tureckiej
Rozmnażanie leszczyny tureckiej może odbywać się na kilka sposobów.
- Pierwszy z nich polega na rozmnażaniu leszczyny przez wysiew. Dokonuje się go na wiosnę, po wcześniejszej stratyfikacji.
- Innym sposobem jest rozmnażanie drzewa przez szczepienie zimą w szklarni.
- Kolejny sposób to rozmnażanie leszczyny poprzez odkłady.
Jak dbać o leszczynę turecką?
Leszczyny tureckie nie mają zbyt wielu wymagań. Jest to roślina łatwa w uprawie i pielęgnacji. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą na swobodny rozrost drzewa.
Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny, szczególnie jeżeli gleba, na której rośnie, jest lekka i piaszczysta. Jeżeli jednak masz do czynienia z glebą ciężką, podlewanie nie jest tak ważne. Kiedy na leszczynie tureckiej pojawiają się liście (tj. w okresie letnim) zaleca się nawożenie rośliny. W przypadku, kiedy drzewo jest już nieco starsze, można zachowawczo wykonywać cięcia gałęzi, aby nadać mu odpowiednio kształt. Najlepszym okresem na to działanie jest luty oraz marzec.
Zastosowanie leszczyny tureckiej
Leszczyna turecka pełni funkcję przede wszystkim ozdobną – nie bez powodu! Nawet bezlistna leszczyna prezentuje się bowiem wyjątkowo imponującą. Z drugiej strony jest to również roślina uprawna (lub sadownicza), bardzo popularna w obrębie Morza Śródziemnego. Oprócz tego twarde drewno leszczyny nadaje się do obróbki mechanicznej; wykorzystuje się je do wyrabiania mebli. Ponadto bardzo ważne są orzechy leszczyny tureckiej, z których pozyskuje się znany w kosmetyce, przemyśle spożywczym oraz farmaceutyce, olej.
Leszczyna turecka – podsumowanie
Większość odmian leszczyny stanowią średnich rozmiarów krzewy; leszczynę turecką natomiast można śmiało zaliczyć do sporego drzewa, zwracającego uwagę swoją rozłożystą koroną oraz smacznymi orzechami. Drzewo świetnie prezentuje się zarówno w szpalerach, jak i soliter, czyli na środku ogrodu, samotnie.
Jeżeli marzysz o posiadaniu jej w swoim ogrodzie, pamiętaj o jak najdokładniejszym zapoznaniu się z wymaganiami rośliny. W ten sposób łatwiej będzie zapewnić drzewu odpowiedni wzrost i cieszyć się jego widokiem przez bardzo długi czas!