Kowal bezskrzydły to gatunek, który niejednokrotnie można spotkać w swoim ogrodzie. Dotyczy to zarówno pojedynczych osobników, jak i całych ich grup. Czy wskazany okaz jest szkodliwy? Sprawdź bardzo przydatne informacje na ten temat, które możesz wykorzystać!
Jeżeli jesteś właścicielem własnego ogródka, istnieje całkiem spora szansa na spotkanie okazu, jakim jest kowal bezskrzydły. Niektórzy uważają go za uciążliwego i sprawiającego problemy w uprawie. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Zajmując się ogrodnictwem, z pewnością warto wiedzieć, jak prezentują się osobniki omawianego gatunku. Wiedza na ten temat może być bardzo przydatna, aby być w stanie odróżnić je od egzemplarzy faktycznie mogących przysporzyć pewnych kłopotów z prowadzonymi uprawami. Zobacz kilka praktycznych wskazówek, które możesz wykorzystać i dowiedz się więcej na ten temat!
Kowal bezskrzydły – podstawowe informacje na jego temat, które warto znać!
Kowal bezskrzydły, nazywany również kowalem dwuplamkiem, ma dosyć charakterystyczny wygląd. Jego długość wynosi około centymetra lub nieco więcej. Gatunek jest koloru czerwono-czarnego. Ciemne plamki na pancerzu stanowią swego rodzaju dekorację. Takie pluskwiaki występują w ogrodach w grupach, choć zdarza się również, że można spotkać pojedyncze okazy. Ze względu na liczebność mogą wzbudzać pewne obawy. Nie są one jednak uzasadnione. Nieraz można je znaleźć w okresie wczesnej wiosny w domach, czy też pod drzewami lipy, której owocami się odżywiają. Żywią się też martwymi owadami i odchodami.
Skąd wzięła się nazwa omawianego okazu? Zobacz ciekawe informacje!
Wskazany pluskwiak przez wielu nazywany jest tramwajarzem, ponieważ w czasie długiej kopulacji trwającej niejednokrotnie ponad 12 godzin samiec i samica są złączeni ze sobą w sposób, który może przypominać konstrukcję tramwaju. Nierzadko kopulacja trwa nawet około 7 dni. Niektóre egzemplarze pozbawione są skrzydeł, co może być traktowane jako ciekawostka. Nawet te, które je mają, nie mogą korzystać z nich do latania. Są one bowiem słabo rozwinięte. Warto wiedzieć również, że omawiany okaz wydziela nieprzyjemny zapach w sytuacji zagrożenia takiej jak przykładowo dotknięcie przez człowieka.
Tramwajarz – czy jest szkodnikiem, a może jest pożyteczny w ogrodzie? Sprawdź!
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy omawiany okaz jest groźny dla twojej uprawy, odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Nie ma jednoznacznego potwierdzenia na tego rodzaju tezę, dlatego też nie należy walczyć z kowalami bezskrzydłymi. Co więcej, mogą one być pomocne w sferze rozkładania resztek organicznych, gdyż się nimi odżywiają. Ciekawostką może być fakt, że niejednokrotnie dochodzi u kowali do aktów kanibalizmu.
Dlaczego wiele osób sądzi, że owad zwany tramwajem jest szkodliwy?
Negatywna opinia, z jaką borykają się kowale, może mieć spory związek z faktem, że są one nieco podobne do poskrzypek liliowych. Przyglądając się obu wariantom jedynie pobieżnie, łatwo jest je ze sobą pomylić. Dlatego właśnie przy prowadzeniu ogrodu bardzo ważną rolę odgrywa wiedza i skrupulatność. W przypadku braków w tym obszarze tematycznym nietrudno o różnego rodzaju błędy. Poskrzypki mogą nieść ze sobą problemy w przestrzeni zielonej, dlatego też ich rozpoznanie jest bardzo istotne.
Poskrzypka liliowa – jakie szkody może wyrządzić w ogrodzie? Dowiedz się!
Problemy na terenie zielonym mogą wywoływać zarówno larwy poskrzypki, jak i dorosłe już egzemplarze. Często można spotkać ten okaz na:
Chrząszcz ten żeruje wiosną i wczesnym latem, niszcząc liście roślin. Bardzo dużo je, dlatego też powstają tutaj niejednokrotnie liczne dziury, które bez wątpienia mają duże znaczenie estetyczne dla hodowanych okazów.
Jak można walczyć z poskrzypkami liliowymi? Sprawdź przydatne wskazówki!
W walce z poskrzypkami można wykorzystywać opryski, niemniej jednak trzeba mieć świadomość faktu, że chrząszcz niejednokrotnie wykazuje odporność na tego rodzaju preparaty. Dlatego właśnie niestety zwalczanie poskrzypki często polega po prostu na zbieraniu i niszczeniu larw oraz żuków. Należy również przyglądać się spodom i wierzchom liści, aby odnaleźć ewentualnie złożone jaja. Samodzielna likwidacja chrząszczy nie jest z pewnością przyjemnym zajęciem, niemniej jednak w trosce o uprawiane rośliny trzeba ją przeprowadzać. Okaz ten jest bardzo rozpowszechniony i występuje w wielu lokalizacjach.
Jak odróżnić poskrzypkę od kowala? Poznaj praktyczne informacje na ten temat!
Poskrzypka również ma czerwony pancerz, na którym niejednokrotnie występują czarne kropki. Sprawia to, że odróżnienie jej od kowala może sprawiać wielu osobom pewien kłopot. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że na powierzchni pancerza drugiego ze wskazanych okazów ciemne zabarwienia układają się w swego rodzaju wzór. W przypadku poskrzypki ma się do czynienia z mniejszą regularnością w tym zakresie. Ponadto kształt obu egzemplarzy przedstawia się nieco inaczej. Podczas gdy kowale są podłużne i ich odwłok się rozszerza, poskrzypki mają nieco bardziej zaokrągloną i równomierną budowę.
Choć odróżnienie kowala od poskrzypki może sprawiać problemy, warto stawiać na skrupulatną analizę budowy okazów. Różnice występują również w budowie i wyglądzie ich główek. Przed przystąpieniem do walki z poskrzypkami z pewnością warto zweryfikować, czy na pewno ma się do czynienia właśnie z nimi.