Kocimiętka jest rodzajem roślin z rodziny jasnotowatych. Na całym świecie istnieje około 200 gatunków uroczej rośliny. Kocimiętka jest uwielbiana przez koty – są one wabione przez nietuzinkowy zapach kocimiętki. To jednak nie koniec zalet rośliny: kocimiętka zachwyca pięknym wyglądem, dzięki czemu jest jedną z bardziej popularnych ozdobnych bylin ogrodowych. Kocimiętka przypomina nieco lawendę. Roślina kwitnie od kwietnia aż do lipca. Jak radzi sobie z niskimi temperaturami kocimiętka? Zimowanie może wymagać dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdź, jak zadbać o roślinę w okresie zimowym!
Kocimiętka – zimowanie i uprawa kocimiętki w ogrodzie
Kocimiętka wydziela ciekawą woń. Aromat kocimiętki bywa wykorzystywany do skutecznego odstraszania niektórych owadów (np. komarów i much). Nadaje się do uprawy w ogrodzie bezpośrednio w gruncie oraz w doniczkach. Jak przygotować roślinę do zimy? Jesienią, przed nadejściem mrozów, należy skrócić kocimiętkę nawet o 1/3 długości. Choć roślina jest mrozoodporna i wykazuje wysoką odporność na mroźny wiatr, warto zastosować zimą okrycie ze słomy, suchych liści bądź agrowłókniny. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych okazów. Przycinanie kocimiętki przyczyni się do lepszego rozwoju rośliny po okresie zimowym.
Większość odmian kocimiętki są roślinami wielorocznymi. Okazy uprawiane zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach, mogą dorastać nawet do 90-100 cm wysokości. Kwiaty kocimiętki są doskonałym dodatkiem do bukietów. Jak uprawiać kocimiętkę? Roślina nie ma zbyt wielkich wymagań, dlatego jest stosunkowo łatwa w uprawie. Kocimiętka w doniczce nie będzie wymagała specjalnego traktowania w okresie zimowym. Jeśli jednak postanowiłeś uprawiać roślinę w ogrodzie bezpośrednio w gruncie, kocimiętka zimowanie powinna odbyć pod termoizolacyjnym okryciem.