Helichrysum petiolare częściej spotykana jest w doniczkach niż w ogrodach. Jest ciekawym tłem do kwiatów ozdobnych bądź kolorowych liści. Jej odmian jest mnóstwo. Sprawdź, jak zadbać o kocankę włochatą w czasie kwitnienia oraz przezimowania.
Charakterystyka roślin
Helichrysum petiolare pochodzą z południowej części Afryki. Dobrze znoszą intensywne nasłonecznienie. W ogrodach zwykle stanowią uzupełnienie kompozycji kwiatowej, niż grają w niej główną rolą. W naturalnym środowisku kocanka włochata jest rośliną wieloletnią, ale w Polsce uprawia się na jeden sezon.
Jaka jest prawidłowa nazwa?
Prawidłowa nazwa tej rośliny to kocanki. Potocznie przyjęło się określanie kocanka. Pod tą nazwą możesz ją spotkać w internecie.
Wygląd
Jej wysokość to maksymalnie 45 cm, natomiast pędy mogą mieć nawet do 1 m długości. Największym atrybutem są liście z delikatnym, srebrzystym meszkiem na całej powierzchni. Włoski pełnią funkcję nie tylko ozdobną – zatrzymują wodę i chronią przed promieniami słonecznymi.
Kwiaty
Latem roślina kwitnie, wypuszcza pąki kwiatów, których kolor zależy od gatunku. Nie są one wyjątkowo urokliwe dla ludzi, natomiast miodowy zapach przyciąga owady zapylające.
Odmiany
Jej odmiany charakteryzują się różną barwą liści i wielkością. Najpopularniejsze z nich to:
- „Golden” – mają żółte liście i najdłużej rosną ze wszystkich rodzajów;
- „Bicolour Yellow Green Leaved” – posiada zielono-żółte liście. Możesz spotkać się z nią pod nazwą „Rondello”;
- „Blue Green Leaved” – ma listki koloru niebieskawego, inaczej zwana „Silver”.
Kocanka włochata – uprawa
Nie jest to wymagająca roślinka i nie potrzebuje profesjonalnej opieki. Dobrze czuje się w nasłonecznionym miejscu. Radzi sobie również w półcieniu (kolorowe odmiany mogą zzielenieć ze względu na małą ilość promieni słonecznych). Gleba powinna być przepuszczalna, względnie żyzna. Jeśli chcesz sadzić ją w doniczce, wystarczy jej zwykła ziemia kwiatowa. W pojemnikach kocanka włochata musi mieć odpływ i dodatkowo warstwę drenażu.
Pielęgnacja kocanki włochatej
Mimo że jest mało wybredna, potrzebuje prawidłowej pielęgnacji. To bylina, dlatego nie możesz podlewać jej często i dużą ilością wody. Spowoduje to gnicie korzeni i zwiędnięcie kwiatu. Jednocześnie nie doprowadzaj do przesuszenia. Najlepsze jest regularne podlewanie niewielką ilością, by podłoże było wilgotne, ale nie mokre. Nie mocz listków. Narazisz je na ataki chorób grzybiczych.
Unikaj wystawiania kocanki włochatej na pochmurny i deszczowy dzień. Takie warunki atmosferyczne sprawiają, że traci swój ładny wygląd. Co około 2 tygodnie możesz wspomóc ją nawozem wieloskładnikowym.
Przycinanie
Kocanka włochata szybko się rozrasta, dlatego najlepiej podcinać ją 2–3 razy w sezonie. Zapewni to kontrolę nad jej rozrostem, czyli ładny pokrój i zagęszczenie rośliny. Nie podcinaj jednak odmian karłowatych i powoli rozrastających się.
Zimowanie
Kocanki włochate nie tolerują obniżających się temperatur z początkiem jesieni (poniżej 0°C). Trudno utrzymać ją przez zimę. Zazwyczaj jest jednoroczna i na nowy sezon kupuje się nowy egzemplarz. Jeśli chcesz spróbować przezimować swoją roślinkę, przenieś ją do pomieszczenia, w którym panuje temperatura 10–15°C. Nie zapomnij o regularnym dostarczaniu wody!
Kocanka włochata – rozmnażanie
Rozmnaża się ją głównie z sadzonek, które pobierzesz z wierzchów pędów. Szybko puszczą korzenie w gruncie przepuszczalnym, np. wymieszany torf z piaskiem. Odpowiednia temperatura niezbędna do tego procesu to blisko 25°C. Po rozkwitnięciu przesadź ją na docelowe stanowiska. Należy zrobić to w momencie, gdy ryzyko przymrozków jest niewielkie, czyli w drugiej połowie maja.
Uprawa kocanki włochatej jest łatwa. Możesz wykorzystać ją do uzupełnienia swojej roślinnej kompozycji lub wykorzystać jako ozdobę balkonową.