Klon polny jest najrzadziej naturalnie występującym w Polsce gatunkiem tych drzew. Istnieje wiele mniejszych odmian sprawdzających się w roli żywopłotu. Przeczytaj artykuł i poznaj tę łatwą w uprawie roślinę.
Z dalszej części tekstu dowiesz się jak odróżnić klon polny od innych gatunków. Podpowiemy także, w jaki sposób sadzić i jak pielęgnować młode krzewy oraz dorosłe rośliny. Poznasz naturalne miejsca występowania tego drzewa w Polsce oraz jego liczne odmiany.
Jak rozpoznać klon polny?
Klon polny wyróżniają matowe, ciemnozielone liście, które miejscami przybierają kolor żółtozielony. Są dość małe, wierzch blaszki jest lekko błyszczący, owłosione od spodu, płytko klapowane z poziomo ułożonymi skrzydełkowatymi owocami, ustawionymi względem siebie nawet do 180°, tak zwanymi skrzydlakami. Skrzydełka są długości 3-4 cm.
Kolejną cechą rozpoznawczą jest wydzielanie soku mlecznego przez ogonki liściowe. Kora rośliny jest szarobrunatna, podłużnie spękana. Drzewo posiada krótki, często krzywy pień i gęstą koronę. Możesz zauważyć wyrastające z pienia korkowe gałązki. Na wiosnę na drzewie pojawiają się miododajne żółto-zielone kwiaty.
Gdzie naturalnie występują drzewa liściaste z gatunku Acer campestre?
Klon polny występuje w południowej i środkowej Europie, na Kaukazie oraz w Azji. W Polsce jest najmniejszym i najrzadziej spotykanym gatunkiem klona. Porasta tereny Podgórza Karpackiego, doliny Wisły, Śląsk, Wielkopolskę i Kujawy. Rośnie na terenach nizinnych do maksymalnie 700 m n.p.m. Szczególnie upodobał sobie zarośla śródpolne, suche i ciepłe zbocza i lasy dębowe. Sadzony, wyrasta na większości gleb, ale preferuje świeże, dobrze przepuszczalne i zasadowe podłoża.
Dobrze znosi suszę i zanieczyszczenia powietrza dlatego chętnie obsadzany jest w terenach miejskich, parkach, alejach i skwerach. Coraz częściej spotkać go można również w przydomowych ogrodach, ponieważ świetnie sprawdza się w roli żywopłotu ze względu na stosunkowo małe rozmiary. Najczęściej dorasta do 10 m, na żyznych glebach może osiągnąć jednak nawet 15 m wysokości.
Odmiany klonu polnego – dostępność roślin w Polsce
Klon polny często wykorzystywany jest do obsadzenia wąskich ulic oraz ogrodzeń, ale drzewo to posiada około trzydziestu mniejszych odmian o wielkości dużego krzewu, które sprawdzają się w roli ciętego żywopłotu.
„Schwerinii” to najpopularniejsza w Polsce odmiana charakteryzująca się owalną koroną i licznie występującymi liśćmi. Mają one okrągły kształt i mocny zielony kolor.
„Nanum” to odmiana karłowata rosnąca do maksymalnie 5 m wysokości. Posiada gęstą i zaokrągloną koronę. Wiosną i latem liście mają kolor zielony, jesienią zmieniają barwę na żółtą. Roślina jest bardzo odporna na zanieczyszczenie powietrza oraz wysokie temperatury.
„Royal Ruby” – mała roślina osiągająca do 5 m wysokości. Odmiana o niskich wymaganiach glebowych, odporna jest na choroby i szkodniki. Wyróżniają ją młode czerwonopurpurowe pędy oraz liście, a także żółte kwiaty.
„Carnival” jest odmianą karłowatą dorastającą maksymalnie do 3 m wysokości. Dzięki jej rozmiarom może być sadzona zarówno w pojemnikach czy donicach, jak i w ogrodach bezpośrednio w glebie. Wyróżnia się zielonymi liśćmi z kremowo-białym obrzeżeniem.
„Elsrijk” osiąga wysokość do 12 m i jest odporny na niesprzyjające warunki pogodowe oraz silny wiatr. Korona obrastająca w zielone liście przybiera kulisty kształt.
Klon polny – sadzenie i uprawa
Klon polny nie jest bardzo wymagający w uprawie i pielęgnacji. Z łatwością dopasuje się do każdych warunków glebowych. Może rosnąć zarówno na podłożu bardzo żyznym, jak i na piaszczystym czy kamienistym. Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Przed umieszczeniem sadzonki w glebie warto przyciąć korzenie, pobudzi to pędy do szybszego wzrostu.
Jak stworzyć żywopłot z klonu polnego?
Klon polny bardzo często wykorzystuje się do obsadzenia żywopłotu. Jego stosunkowo wolny wzrost i tworzenie zwartych koron powoduje, że z powodzeniem obsadza się nim wąskie ulice, ogrodzenia, ale też parki i aleje. Jeśli chcesz wykorzystać to wyjątkowe drzewo, wymagało to będzie odpowiedniego przygotowania i pielęgnacji.
Po pierwsze konieczne jest przycięcie korzeniu na etapie sadzenia. Dzięki temu zacznie szybciej krzewić. Regularnie należy nawadniać oraz nawozić kompostem lub specjalnym nawozem do ozdobnych roślin drzewiastych młode krzewy. Już w roku sadzenia należy przyciąć wierzchołki pędowe na równą wysokość. Dzięki temu roślina będzie się rozrastała wszerz. Klon polny należy przycinać regularnie w okolicach czerwca oraz sierpnia.
Zastosowanie klonu w przemyśle
Drewno pozyskane z klonu polnego to bardzo ceniony wśród stolarzy budulec. Materiał pozyskany z drzewa jest bardzo twardy jednak mniej trwałe niż w przypadku klonu zwyczajnego. Z surowca wykonuje się między innymi forniry, meble i zabawki. Charakteryzuje się białawym kolorem oraz pięknym rysunkiem słojów. Ze względu na rzadkie występowanie w naturze, nie ma większego przemysłowego znaczenia, co za tym idzie wszystko, co zostało wykonane z drewna klonu, jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Na masową skalę wykorzystuje się inne gatunki pospolicie rosnące w polskich lasach.
Dlaczego warto posadzić klon polny we własnym ogrodzie? Jest mało wymagający dlatego, nawet jeśli nie jesteś doświadczonym ogrodnikiem, z pewnością poradzisz sobie z sadzeniem i pielęgnacją drzewa. Świetnie sprawdza się jako żywopłot czy roślina ozdobna. Istnieje ponad trzydzieści odmian klonu polnego i z łatwością znajdziesz taką, która trafi w twoje potrzeby. Co więcej, jeśli masz smykałkę stolarską, to zawsze będziesz mógł wykorzystać drewno rośliny do swojego hobby.