Klon palmowy coraz częściej gości w polskich ogrodach. Może być uprawiany bezpośrednio w ziemi lub w sporej donicy. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące tej rośliny. Poznaj jej wymagania już teraz!
Klon palmowy (łac. Acer palmatum) to dekoracyjne drzewko niewielkich rozmiarów. Charakteryzują je efektowne liście, które postrzępione są podobnie jak u palmy. Prezentują się spektakularnie, zwłaszcza w odmianach o barwie purpurowej. Drzewko stanowi perłę ogrodów w stylu japońskim, gdzie jest zwykle zlokalizowane w reprezentacyjnym miejscu. Dzięki nieco orientalnemu wyglądowi przykuwa wzrok i trudno przejść obok niego obojętnie. Zastanawiasz się, które odmiany klonu palmowego najlepiej sprawdzą się w ogródku lub na działce i jak wygląda ich uprawa w polskim klimacie? Chcesz wiedzieć, jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne, by utrzymać drzewko w idealnej kondycji? Zapraszamy do lektury naszego artykułu. Poznasz wszystkie najważniejsze informacje o uprawie tej wyjątkowej rośliny.
Klon palmowy – charakterystyka
Klon palmowy pochodzi z terenów Azji, a konkretnie Japonii i Korei Południowej. Drzewko zwykle jest niewielkich rozmiarów. W naturalnym środowisku osiąga do 5 metrów wysokości. W ogrodach z kolei nie przekracza 3 metrów, a zdarza się nawet, że wysokość wynosi jedynie 1,5 metra, zwłaszcza jeśli drzewko uprawiane jest w pojemniku. Mówi się wówczas o odmianach karłowatych. Jak wygląda? Oto kilka najważniejszych cech.
- Korona ma kształt parasolowaty lub lekko zwisający.
- Gałęzie są cienkie, w kolorze brązowym lub szarym.
- Najbardziej dekoracyjnym elementem są liście. Mają od 5 do 7 klap, które są głęboko wycięte. W gatunku podstawowym mają kolor zielony, a następnie jesienią barwią się na złoty, pomarańczowy i czerwony. Ogrodnicy bardzo doceniają także odmiany, które mają kolorowe liście przez cały sezon.
Klon palmowy świetnie się prezentuje od wczesnej wiosny, kiedy pojawiają się drobne kwiaty, aż do schyłku jesieni, kiedy liście ulegają przebarwieniu. Gatunek nie jest specjalnie trudny, jeśli chodzi o jego uprawę. Jest jednak wymagający, jeśli chodzi o systematyczną pielęgnację i odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem. To drzewo, które rośnie bardzo wolno, sprawdza się do stworzenia bonsai.
Klon palmowy – interesujące odmiany
Wiele osób myli ze sobą klon palmowy, klon japoński i klon czerwony. Są to jednak zupełnie inne gatunki. A jakie odmiany można wyróżnić, jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych? Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich.
- Klon palmowy „Atropurpureum” – najczęściej sadzona odmiana. Swoją popularność zawdzięcza pięknym, dekoracyjnym liściom w kolorze intensywnie bordowym, które zachowują ten kolor przez cały sezon. Drzewko jest także wyjątkowo mrozoodporne. Dzięki niewielkim rozmiarom sprawdza się także w mniejszych ogrodach i stanowi niezwykłą ozdobę.
- Klon palmowy „Bloodgood” – dorasta do 6 m wysokości, ma wyprostowany pokrój. Kora jest koloru ciemnoszarego. Ciemnopurpurowe liście są mocno powcinane.
- „Red Filigree Lance” – odmianę tę charakteryzują intensywnie czerwone liście.
- „Dissectum Nigrum” – ciekawa odmiana karłowa, która dorasta do 1,5 m wysokości. Liście są brązowo-czerwone, głęboko powcinane. Ma delikatnie przewieszony pokrój. Inną odmianą jest „Dissectum”, o zwisających pędach i liściach zielonych, które dopiero jesienią zmieniają barwę na żółtą i pomarańczową.
- „Orange Dream” – bardzo dekoracyjna odmiana klonu palmowego. Wiosną liście są pomarańczowe, a później wybarwiają się na żółto.
- „Ukigumo” – odmianę wyróżniają piękne, nakrapiane liście w kolorze biało-zielonym.
- Klon palmowy „Sangokaku” – odmiana o liściach zielonych. Po okresie wegetacji przybierają kolor złocistożółty, z charakterystycznym, brzoskwiniowym odcieniem.
- „Ornatum” – wyróżnia ją parasolowaty kształt korony. Charakterystyczne są też liście, które mogą mieć barwę albo czerwono-brązową albo brązowo-zieloną. Jesienią zmieniają kolor na intensywnie czerwony.
- „Mikawa Yatsubusa” – jedna z najwolniej rosnących odmian, osiąga maksymalnie 80 cm wysokości. Charakterystyczne ułożenie liści sprawia, że jest to odmiana wyjątkowo dekoracyjna.
Jakie wymagania ma klon palmowy?
Jakie stanowisko należy przygotować dla klonu palmowego? Niezależnie od tego, czy planujesz posadzić go w ziemi, czy w donicy, wybór lokalizacji ma bardzo duże znaczenie.
- Acer palmatum preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione, ale z lekką dawką cienia.
- Pomiędzy promieniowaniem słonecznym a cieniem powinien być zachowany balans. Rośliny nie należy narażać na skrajności.
- Klon palmowy nie lubi także wiatru, dlatego jego stanowisko powinno być dobrze osłonięte. Rekomendowane jest miejsce na przykład niedaleko żywopłotu lub murku, który zabezpieczy przed przeciągami.
Podłoże dla Acer palmatum
Jeśli chodzi o podłoże, gatunek preferuje glebę żyzną, umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną. Idealny jest odczyn lekko kwaśny, ale klon palmowy poradzi sobie także na podłożu obojętnym, a nawet lekko zasadowym. Drzewko nie będzie jednak dobrze rosnąć na ciężkiej, bardzo mokrej i zbitej glebie. Niezależnie od danej odmiany większość z nich jest dość wrażliwa na mróz. Trzeba więc pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drzewa przed niskimi temperaturami zimą. W takim wypadku sprawdza się ściółkowania podłoża wokół rośliny słomą. Klon można także zabezpieczyć jutą ogrodniczą lub agrowłókniną.
Podlewanie i nawożenie klonu palmowego
Klon palmowy to roślina, która lubi balans i równowagę. Z tego względu nie można doprowadzać ani do jej przelania, ani do przesuszenia. Roślinę trzeba regularnie podlewać. Jest to istotne zwłaszcza w trakcie upalnego lata, kiedy często opady deszczu nie występują. O okazy uprawiane w donicach należy dbać szczególnie, bo w pojemnikach ziemia nagrzewa się szybciej, a w efekcie wysycha. Do podlewania najlepiej stosować wodę odstaną o temperaturze pokojowej. Rekomenduje się częste podlewanie, ale niezbyt obfite. Jeśli chodzi o nawożenie, zalecane jest używanie nawozów do krzewów i drzew ozdobnych z liśćmi albo naturalnego kompostu. Najlepiej robić to od wiosny do połowy lata.
Klon palmowy – pielęgnacja
Klony palmowe rosną bardzo wolno i zwykle naturalnie mają ładny kształt. Z tego względu nie trzeba wykonywać zbyt wielu zabiegów, jeśli chodzi o ich przycinanie. Zalecane jest uszczykiwanie wierzchołków młodych pędów. Dzięki temu dobrze się rozgałęziają, a drzewko ma gęsty, zwarty pokój. Jeśli konieczne będzie usunięcie jednej gałęzi, na przykład w wyniku jej złamania, miejsce to należy zabezpieczyć specjalnym preparatem. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że pojawi się na niej grzyb. W uprawie tej rośliny ważny jest zabieg ściółkowania gleby dookoła pnia. Dzięki temu chroni się płytko ukorzenione drzewko przed nadmierną suszą, a także przemarznięciem.
Choroby i szkodniki klonu palmowego
Klon palmowy jest wprawdzie wymagającym, ale przy tym bardzo wytrzymałym gatunkiem. Powinien być odporny na szkodniki i rzadko być podatny na choroby. Czasami na roślinie mogą pojawić się mszyce. W wyniku nadmiernego podlewania mogą rozwinąć się takie choroby jak:
- mączniak prawdziwy;
- antraknoza;
- papierowa plamistość liści klonu;
- werticilioza.
W razie pojawienia się niepokojących objawów, takich jak przyschnięte liście, ich nienaturalne zwijanie lub obecność plam, warto działać. Możesz skonsultować taki problem z doświadczonym szkółkarzem lub innym ogrodnikiem, który ma na ten temat niezbędną wiedzę. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów zwykle udaje się uratować drzewko.
Klon palmowy – rozmnażanie
Jak wygląda rozmnażanie klonów palmowych? Proces ten odbywa się wiosną, a konkretnie w kwietniu i maju, poprzez sadzonki zdrewniałe. Możliwe jest także rozmnażanie pod koniec maja i w czerwcu, za pomocą sadzonek półzdrewniałych. Klon palmowy można także bezproblemowo wysiać z nasion, choć roślina zwykle ma nieco inne zabarwienie i pokrój niż egzemplarz mateczny. Jeśli więc pożądana jest konkretna odmiana, która charakteryzuje się specyficznym, określonym wyglądem, lepiej kupić gotowe drzewko w szkółce lub rozmnożyć za pomocą sadzonek.
Klon palmowy doskonale prezentuje się w ogrodach japońskich, a także przydomowych ogródkach. Jest to także idealna roślina do donicy na balkon lub taras. Gatunek jest bardzo dekoracyjny, dlatego często pełni funkcję solitera w pobliżu stawów i wodnych oczek. Jeśli się na niego zdecydujesz, zyskasz wiele możliwości, jeśli chodzi o ciekawe kompozycje z innymi krzewami. Klon palmowy jest wprawdzie dość wymagający, ale także wytrzymały. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będzie cieszył oczy ogrodnika przez długie lata.