Klon japoński to drzewo o luźnej koronie. Powolny wzrost i ozdobne liście sprawiają, że pasuje on do aranżacji w stylu orientalnym. Poznaj zasady prawidłowej pielęgnacji tego gatunku i przekonaj się, że warto mieć tę roślinę w swoim otoczeniu.
Modne obecnie ogrody orientalne idealnie pasują do minimalistycznego, nowoczesnego budownictwa. Typowe dla nich gatunki charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, oryginalnymi barwami i wyjątkowo malowniczym pokrojem. Z uwagi na ich walory dekoracyjne, ładnie prezentują się w ogródkach przydomowych lub jako elegancki element zieleni osiedlowej. Taką rośliną jest właśnie klon japoński (Acer japonicum). Poznaj zasady uprawy i pielęgnacji tego pięknego krzewu.
Klon japoński – preferowane stanowisko i wymagania
Wymagania klonu japońskiego co do stanowiska są dość duże. Drzewo lubi miejsca słoneczne, ale może też rosnąć w lekkim cieniu. Preferowana jest gleba przepuszczalna, wilgotna i zasobna w próchnicę. Przy wyborze miejsca zwróć uwagę na to, że gatunek ten wytwarza korzenie blisko powierzchni gleby i jest dość wrażliwy na niskie temperatury. Dlatego warto zabezpieczać bryłę korzeniową na zimę. Najłatwiej to zrobić za pomocą ściółkowania tego miejsca. Młode okazy należy okrywać, aby nie przemarzły. Klony japońskie nie wymagają obfitego nawożenia. Nie należy ich także przesadzać, aby nie uszkodzić płytkich korzeni.
Ważne zabiegi pielęgnacyjne w hodowli klonu japońskiego
Regularnie przeprowadzane cięcie, podlewanie oraz ściółkowanie to najważniejsze zabiegi, którym należy poddawać klon japoński. Przycinanie wystających z korony gałęzi, formowanie i skracanie pędów sprzyja zagęszczaniu korony i pomaga utrzymać jej pożądany kształt. Cięcie najlepiej jest prowadzić latem, gdy soki nie krążą już tak intensywnie, jak to ma miejsce na początku sezonu wegetacyjnego.
Podlewanie
Dostarczanie wystarczającej ilości wody jest niezwykle istotne, zwłaszcza podczas upalnego i suchego lata. Ściółkowanie powierzchni gleby dookoła klonu zapobiega wysychaniu korzeni, które u tego gatunku znajdują się dość płytko. Ponadto zabieg ten pomaga zabezpieczyć bryłę korzeniową przed mrozem, zwłaszcza wtedy, gdy temperatura spada znacznie poniżej zera i w czasie bezśnieżnych zim.
Ochrona przed chorobami i szkodnikami
Szkodnikami, które mogą pojawić się na liściach i młodych pędach są mszyce. Gdy tylko zauważysz, że drzewko zostało zaatakowane, stosuj opryski preparatem owadobójczym. Tak działa Confidor albo Decis. Należy też uważnie obserwować swoje okazy pod kątem pojawienia się objawów świadczących o chorobie grzybiczej – na liściach i pędach pojawiają się ciemne plamy. W takim przypadku musisz zastosować preparaty grzybobójcze i pamiętać o odkażaniu narzędzi ogrodniczych oraz usuwaniu opadłych liści, które najlepiej jest wtedy palić.
Acer japonicum – zastosowanie w ogrodzie i zieleni osiedlowej
To niewielkie drzewo osiąga maksymalnie kilka metrów wysokości, dlatego można je uprawiać nawet w niewielkim ogrodzie w zabudowie szeregowej. Z pewnością nie sprawi kłopotów swoimi rozmiarami, za to świetnie urozmaici wygląd otoczenia. Równie dobrze prezentować się będzie jako element zieleni osiedlowej. Klon japoński zielony jest mało kłopotliwy w pielęgnacji i przy odpowiednio prowadzonym cięciu tworzy malownicze kuliste korony.
Walory dekoracyjne klonu japońskiego, czyli pokrój i barwa liści i kwiatów
Dwie główne cechy świadczące o nieodpartym uroku klonów japońskich to ich piękny pokrój oraz liście. Są one duże, okrągłe w zarysie i ostro klapowane (około 9 klap). Podwójnie piłkowane brzegi nadają im ciekawego wyglądu. Jesienią blaszki liściowe przebarwiają się na intensywny czerwony kolor. Równie interesująco prezentują się kwiaty, które również są sporych rozmiarów (nawet 15 mm) i czerwonego koloru. Pojawiają się na pędach wiosną wraz z rozwojem liści.
Nietypowe odmiany – klon japoński niebieski, czerwony, zielony
Przeglądając Internet w poszukiwaniu ciekawych odmian, prawdopodobnie natkniesz się na klon japoński niebieski. Wygląda on dość nietypowo, ponieważ zdjęcia prezentują roślinę o intensywnie niebieskich liściach. Jednak są to przerobione fotografie, gdyż w naturze nie występują rośliny o takim kolorze blaszki liściowej. Klon japoński czerwony staje się jesienią, gdy jego liście przebarwiają się na kolor karminowy.
Popularne odmiany klonu polecane do uprawy amatorskiej to:
- klon japoński „Aureum” o kulistej koronie, jego liście są żółte w środku i czerwone na brzegu;
- „Aconitifolium” to odmiana o dekoracyjnych, okrągłych w zarysie liściach, które jesienią zmieniają barwę na pomarańczowoczerwoną i ciemnoczerwoną. Ten klon jest wyjątkowo ozdobny wiosną podczas kwitnienia i jest wtedy chętnie odwiedzany przez owady;
- „Vitifolium” charakteryzuje się liśćmi przypominającymi liście winorośli, jesienią barwi się na czerwono i żółto.
Przedstawione wyżej odmiany są idealne do uprawy w przydomowym ogrodzie i jako ozdoba osiedlowych zieleńców. Starannie wybierz stanowisko dla swojego klonu i obserwuj, jak efektownie prezentuje się o każdej porze roku.