Trawy ozdobne rosną nie tylko w ogrodzie, ale przecież też dziko na łąkach i nikt nie przestrzega procesu przycinania. W ogrodach jednak – bardziej kontrolowanym środowisku – istnieje kilka opcji jak sobie z nimi radzić. Kiedy przycinać trawy ozdobne?
Trawy ozdobne stanowią bardzo efektowną ozdobę ogrodów. Ogólnie rzecz biorąc, trawy są roślinami lubiącymi pełnię słońce. Wyglądają bardzo reprezentatywnie, choć nie mają wysokich wymagań konserwacyjnych. Trawy ozdobne należy przycinać wczesną wiosną, najlepiej w marcu, jak najbliżej ziemi. To także dobry moment na podzielenie młodych kępek.
Aby znaleźć trawę ozdobną, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym klimat, rodzaj gleby i osobiste preferencje. Istnieją bowiem gatunki bardziej kępiaste i zbite, a inne rozłożyste i płożące. Duży wybór istnieje także w gamie kolorów, odcieni oraz kwiatów.
Co to są trawy ozdobne?
Rodzina traw lub Gramineae jest jedną z największych wśród wszystkich roślin, składa się z ponad 10 000 gatunków. Odmiany zbóż, takie jak kukurydza, jęczmień i owies, stanowią istotny element naszej diety. Myśląc o trawach, przychodzą nam na myśl raczej te używane w celach bardziej dekoracyjnych i estetycznych.
Trawy ozdobne — dlaczego warto i dla kogo sprawdzą się najlepiej?
Trawy ozdobne są bardzo użyteczne, wytrzymałe i efektowne. Wprowadzają dynamikę, fakturę i dramatyzm do ogrodów wszystkich stylów, przez prawie cały rok w zależności od decyzji, kiedy i czy je przycinasz. Opcji aranżacyjnych istnieje bezliku. Trawy ozdobne można bowiem przeplatać z innymi równie wysokimi roślinami lub wyeksponować jako punkt centralny ogrodu. Dla fanów ogrodów naturalistycznych i odrobiny chaosu mogą zainspirować się pobliskimi łąkami, na których natura jest jedynym architektem krajobrazu. Trawy ozdobne są tak wszechstronne, że można je nawet sadzić w pojemnikach. Łatwe w uprawie i utrzymaniu, dostępne w wielu licznych kształtach i kolorach sprawdzą się idealnie w każdym zielonym zakątku tych początkujących, jak i doświadczonych ogrodników.
Jak dbać o trawy ozdobne?
Ponieważ, jak wspomnieliśmy wcześniej, trawy ozdobne mają bardzo niskie wymagania uprawowe, najbardziej problematyczne stają się kwestie dotyczące pielęgnacji traw ozdobnych: sadzenia, przycinania i podziału. Czytaj dalej, aby poznać najlepsze wskazówki i techniki, które pozwolą Twojej trawie pięknie rosnąć.
Kiedy sadzić trawy ozdobne?
Najodpowiedniejszym momentem na sadzenie traw ozdobnych jest wiosna lub wczesna jesień. Ta zasada tyczy się większości roślin. Dlaczego? Wprowadzenie traw w okresie letnich upałów może prowadzić do problemów z zakorzenieniem się. Podlewanie roślin latem może być trudne ze względu na brak czasu, wyjazdy, wysoką temperaturę i koszty. Jeśli przegapisz wiosenny okres na wprowadzenie zmian w ogrodzie, lepiej zdecyduj się na przeczekanie lata i wsadzenie traw jesienią. Pamiętaj jednak, aby zrobić to, co najmniej 6-8 tygodni przed pierwszymi przymrozkami.
Czy wszystkie trawy ozdobne należy przycinać?
Cięcia wymaga większość gatunków traw ozdobnych. Należą do nich także te najpopularniejsze. Jeśli chodzi o trawy wysokie, są to np.:
- różne gatunki i odmiany miskantów (Miscanthus);
- trawa pampasowa (Cortaderia selloana)
- trzcinnik (Calamagrostis), trzęślica (Molinia);
- proso rózgowate (Panicum virgatum);
Wśród traw niskich do cięcia nadają się m. in.:
- różne odmiany rozplenicy (Pennisetum);
- imperata cylindryczna `Red Baron` (Imperata cylindrica);
- hakonechloa, ostnice (Stipa);
- sesleria lśniąca (Sesleria nitida).
Istnieje też kilka gatunków traw ozdobnych, których w ogóle nie powinno się ciąć, zwłaszcza zimozielone. Takie postępowanie mogłoby je uszkodzić. Są to:
- turzyce (Carex);
- kostrzewa sina (Festuca glauca);
- i kostrzewę niedźwiedzią (Festuca gautieri);
- oraz kosmatki (Luzula).
Te gatunki, zamiast ciąć, należy wyczesać w celu pozbycia się z nich obeschniętych pędów. Przycinać można też ewentualnie ich zaschnięte końcówki.
Kiedy przycinać trawy ozdobne?
Trawy można przycinać od późnej jesienią lub wiosną, ale zazwyczaj wybiera się tę drugą porę. Warto podkreślić, że trawy przybierają odcienie brązu wraz ze spadkiem temperatury. Trawy ozdobne pokryte śniegiem lub lodem mogą nadać romantycznej atmosfery. Poza tym temin wiosenny jest też zalecany, ponieważ nieprzycięta trawa lepiej znosi zimowanie. Przede wszystkim jednak weź pod uwagę walory estetyczne wybranego rodzaju rośliny. Jednak nie wszystkie trawy ozdobne wyglądają dobrze przez zimę. Internet jest pełen zdjęć ogrodów w różnym okresie rozwoju. Przycinaj więc te, które nie wyglądają dla ciebie dobrze jesienią.
Przycinanie wysokich i gęstych traw — wyposażenie
Zacznij od zaopatrzenia się w dobrej jakości parę rękawiczek, żeby się nie poranić. Zachowaj ostrożność zwłaszcza podczas przycinania tych wyższych i pokaźniejszych rozmiarów gatunków. Najlepiej wybierz grube i skórzane rękawiczki, a ochronią Cię przed ostrymi krawędziami traw. Potrzebny Ci będzie również sekator oraz taśma lub sznurki do wiązania trawy, Jeśli mierzysz się z dużą i silnie ukorzenioną kępą, być może wygodniejsze będzie użycie cięższych narzędzi takich jak nożyce elektryczne lub piły.
Jak przeprowadzić proces przycinania?
Im bardziej rozrośnięta trawa ozdobna, tym większy bałagan podczas jej ścinania. Aby go zmniejszyć, zacznij od wiązania łodyg. Noś rękawiczki – niektóre źdźbła trawy mogą być dość ostre. Każda szeroka taśma wystarczy, o ile jest wystarczająco lepka, aby przykleić się do trawy. Biodegradowalna taśma papierowa jest zalecana dla podejścia przyjaznego dla środowiska. Jako alternatywę, wielu ogrodników lubi używać sznurków rozciągniętych ciasno wokół trawy.
W zależności od wysokości trawy ozdobnej może być konieczne owinięcie każdego pęczka trawy w dwóch lub trzech miejscach na całej długości łodyg. A szczególnie szerokie rośliny mogą wymagać podzielenia łodyg na co najmniej dwie sekcje przed wiązaniem w wiązkę.
Cięcie młodych okazów trawy ozdobnej przeprowadza się na wysokości około 10 cm nad ziemią. Starsze i bardziej rozrośnięte trawy tnie się już na wysokości 20 cm.
Co zrobić ze ściętą trawą?
Powiązane wcześniej pędy można teraz łatwo zebrać i wyrzucić na kompost. Pojedyncze źdźbła, które opadły, można z kolei zgrabić. Wszystko razem może być użyte do zasilania kompostu. Warto tu przy okazji wspomnieć, że proces kompostowania można łatwo przyspieszyć. Aby to zrobić, pokrój łodygi na kawałki przed dodaniem ich do sterty kompostu. Łatwo to zrobić, jeśli łodygi trawy są nadal związane w wiązki. Podczas kompostowania dużych ilości suchej, martwej trawy, aby proces rozkładu zachodził szybko, warto dodać do kompostu dodać też przynajmniej równą ilość trawy świeżej. Innym sposobem na przyspieszenie kompostowania jest dodanie do pryzmy odrobiny nawozu azotowego.
Przycinanie trawy ozdobnej – podsumowanie
Najlepszy moment na cięcie trawy to wczesna wiosna, zazwyczaj można robić to już od połowy marca. Nie ma też problemu z tym, aby zrobić to trochę późnej. Wiosenne cięcie przeprowadza się na wysokości 10 cm. Jest ono istotne, ponieważ daje miejsce młodym pędom na rozrośnięcie się. Ścinki można przeznaczyć na kompost.