Pomidory to jedne z ulubionych warzyw Polaków. Co roku notuje się ich urodzaj. Popularność zawdzięczają wyjątkowemu smakowi, ale także uniwersalności. Można jeść je na świeżo, ale także wykorzystać do dań gorących, takich jak zupy, leczo, gulasze. Z pomidorów przygotowuje się także przeciery i sosy na zimę, a niektórzy amatorzy oryginalnych smaków z pomidorów robią słodkie ciasto i dżem. Pomidory bogate są w duże ilości witamin i minerałów, na przykład potasu. Mają też likopen, który charakteryzuje się właściwościami przeciwnowotworowymi. Uprawa pomidorów nie jest specjalnie wymagająca, jednak trzeba je odpowiednio pielęgnować. Niestety u wszystkich roślin zdarzają się choroby, np. rak bakteryjny, antraknoza, szara pleśń, septorioza liści, kanciasta plamistość bakteryjna, zaraza ogniowa, zaraz ziemniaczana czy rdza. Czy można temu zapobiec? Doskonałym remedium są opryski pomidorów z miedzianu. Najpierw jednak trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy pryskać pomidory miedzianem?
Miedzian – co to jest?
Miedzian jest grzybobójczym środkiem, którym rekomenduje się opryskiwać różne rośliny w ogrodzie, w celu zwalczania chorób o podłożu bakteryjnym i grzybowym. Cieszy się popularnością zarówno wśród profesjonalnych rolników, jak i amatorskich ogrodników, którzy uprawiają warzywa i owoce tylko na własne potrzeby w przydomowym ogródku. Bazowym składnikiem preparatu, zgodnie z nazwą, jest tlenochlorek miedzi. O ochronnych właściwościach miedzianu na kondycję roślin wiadomo już od setek lat. W XX wieku wykorzystywano go we Francji, podczas plagi mączniaka rzekomego, żeby ochronić winorośle. Poza szeroką profilaktyką chorób drzew i krzewów, środki miedziowe pomagają w walce z bateriami i grzybami, które atakują pomidory. Co trzeba podkreślić, stosować miedzian można także we wszystkich uprawach ekologicznych. Jest to więc preparat w pełni bezpieczny i naturalny. Na pytanie, kiedy pryskać pomidory miedzianem, nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od konkretnej sytuacji, co szczegółowo wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Środek miedzian dostępny jest w dwóch formach:
- Miedzian 50 WP – jest to zielonkawy proszek, który służy do sporządzania roztworu wodnego do opryskiwania roślin,
- Miedzian Extra 350 SC – formuła koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania z wodą, jest uważany za bardziej skuteczny i wygodny w użytkowaniu.
Jak działa oprysk z miedzianu?
Zastanawiasz się, nie tylko kiedy pryskać pomidory miedzianem, ale także jak działa ten oprysk? Choroby pomidorów to poważna sprawa, dlatego najlepiej im zapobiegać. Doskonałym sposobem jest właśnie oprysk z miedzianu. Jego działanie polega na tym, że jony miedzi przedostają się do zarodników chorobotwórczych grzybów, a następnie blokują kiełkowanie i dalszy rozwój. Najważniejsza w tej sytuacji jest profilaktyka.
Kiedy pryskać pomidory miedzianem? Choroby pomidorów
Pomidory nie są specjalnie wymagające w uprawie. Dzięki kilku zabiegom pielęgnacyjnym odwdzięczają się bardzo obfitymi plonami. Narażone są jednak na różne choroby. W ich efekcie krzaki powoli, ale nieubłagalnie zamierają, a plony są nie tylko mniejsze, ale także gorszej jakości. A oto najczęstsze choroby pomidorów.
Zaraza ziemniaka
Pomimo nazwy, jest to jedna z najgroźniejszych chorób, na które mogą zapaść pomidory gruntowe. Objawia się dużymi, brunatnymi i twardymi plamami, a także nalotem w kolorze białym na spodzie liści. Objęte zarazą owoce nie są w stanie dojrzeć i szybko opadają. Na rozwój choroby ma wpływ wysoka wilgotność, a także niedaleka odległość pomidorów od upraw ziemniaków. Jeśli zauważysz pierwsze objawy, od razu trzeba działać. Zwalczanie choroby wiele osób zaczyna od domowych sposobów.
Alternarioza pomidora (sucha plamistość liści)
Jest to choroba pomidorów o podłożu grzybowym, która atakuje zwłaszcza podczas upalnych, deszczowych dni. Pierwsze oznaki pojawiają się na liściach. Jeśli tylko zauważysz ciemnobrunatne plamy, jest to czas na działanie. Porażone owoce gniją, a liście opadają. Na powierzchni pojawia się nalot grzybni. Sposób zwalczania alternariozy jest podobny jak w przypadku zarazy ziemniaka.
Brunatna plamistość liści
Brunatna plamistość liści to bardzo szybko postępująca choroba grzybowa. Czym się objawia? Przede wszystkim żółtawymi plamkami na powierzchni liści, które wraz z postępem choroby robią się większe i brunatne. Na spodzie pojawia się nalot grzyba, który może być szarawy, fioletowy, ale także brunatny. W wyniku choroby wszystkie liście niszczeją, obumierają, a następnie opadają. Pomidory nie mają szansy dojrzeć.
Korkowatość korzeni pomidora
Na czym polega korkowatość korzeni pomidora? Na starszych, większych korzeniach pomidorów zaczyna narastać gruba warstwa korka. W wyniku tego młode odrosty obumierają, a cała roślina więdnie. Dodatkowo krzaki pomidorowe mają mniejsze liście, a plony są słabsze. Zakażenie gleby, które powoduje korkowatość, narasta przez wiele lat. Dlatego rekomenduje się dezynfekcję podłoża za pomocą specjalnych preparatów po każdym zbiorze pomidorów.
Bakteryjna cętkowatość pomidora
Choroba ta charakteryzuje się brązowymi, a czasami czarnymi plamami, które bardzo dynamicznie się powiększają, w efekcie doprowadzając do obumierania niektórych części rośliny. Chorobę powoduje niebezpieczna bakteria – Pseudomonas syringae. Przenosi się ona błyskawicznie poprzez wiatr, deszcz, a nawet pielęgnacyjne zabiegu. Choroba ta jest trudna do zwalczenia, dlatego rekomendowane jest stosowanie profilaktyki. Jeśli zastanawiasz się, kiedy pryskać pomidory miedzianem, to profilaktyka bakteryjnej cętkowatości pomidora jest doskonałym momentem.
Opryski miedzianem – zasady użytkowania
Jakie są najważniejsze zasady użytkowania, jeśli chodzi o opryski miedzianem? Jeśli chodzi o miesiące, w których należy stosować ten preparat, rekomenduje się opryskiwanie pomidorów od początku kwietnia, aż do momentu wybarwienia się połowy owoców. Środek stosuje się nie częściej niż 2-3 razy w sezonie, mniej więcej co 7 tygodni. Najlepszą kombinacją jest stosowanie preparatów z miedzianem na przemian ze środkami grzybobójczymi, które należą do innej grupy chemicznej. Dzięki temu drobnoustroje nie przyzwyczają się do oprysków.
Dawkowanie preparatu a jego skuteczność
Na rynku dostępne jest wiele różnych preparatów, które służą do ochrony rośliny, a także zwalczania chorób. Miedzian jest bezpiecznym środkiem, ale konieczne jest zachowanie ostrożności podczas jego użytkowania. Najlepiej pryskać pomidory wieczorem. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko zatrucia pożytecznych owadów, wśród nich na przykład pszczół. Warto pamiętać, żeby środkami o działaniu powierzchniowym opryskać wszystkie rośliny. Wszystkich preparatów powinno się używać maksymalnie trzy razy w ciągu sezonu. Więcej nie znaczy lepiej – drobnoustroje szybko przyzwyczajają się do oprysku i staje się on mniej skuteczny. Dlatego kluczowe jest stosowanie wszelkich środków ochrony roślin zgodnie z zaleceniami.