Judaszowiec jako roślina ozdoba cieszy się prawdopodobnie największą popularnością wśród ogrodników w całej Polsce. Chcesz pięknie przystroić ogród? W takim razie sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować sadzonki judaszowca.
W Polsce znanych jest wiele gatunków drzew ozdobnych, które pięknie kwitną. Jedne z najwspanialszych to np. judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis), który wyróżnia się różowym kwiatostanem niemalże na całej powierzchni drzewa. O roślinach tego typu warto wiedzieć, iż te są drzewami wiosennymi, których kwiaty pojawiają się nie tylko na powierzchni pędów, ale i na konarach. W pełni porośnięte gałęzie i konary wyrastające z ziemi to główna cecha charakteryzująca tę roślinę. Judaszowiec w ogrodach występuje jako krzewy ozdobne i stosunkowo niewielkie drzewka kwitnące wyłącznie wiosną.
Judaszowiec – charakterystyka
Judaszowiec należy do grupy drzew kwitnących, które wyróżniają się pięknie porośniętymi gałęziami i konarami. Cała grupa roślin tej rodziny liczy aż 9 gatunków, z jakich zaledwie 5 nada się do uprawy w Polsce. Z wyglądu judaszowiec wygląda jak zwykły krzew ogrodowy, choć na wygląd wpływa znacząco sposób pielęgnacji rośliny. Naturalny wygląd to parasolowaty pokrój, który sprawia, że judaszowiec pięknie dopełnia aranżację każdego ogrodu.
Okres kwitnienia judaszowca przypada na maj. To stosunkowo późno, ale dla efektu pięknych kwiatostanów na powierzchni całego drzewa warto poczekać nieco dłużej. Pęki po kilka sztuk oblepiają całą powierzchnię drzewa i przybierają kolory ciemno-różowe lub jasno-różowe. W tym samym czasie na powierzchni rośliny pojawiają się także zielone liście. Czas kwitnienia utrzymuje się średnio przez 3 tygodnie. W tym czasie możesz podziwiać piękno swojego ogrodu z sadzonkami judaszowca.
Rodzaje judaszowca w Polsce
Obecnie w Polsce natkniesz się na kilka odmian judaszowca, a mianowicie:
- judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum);
- judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis);
- judaszowiec chiński (Cercis chinensis);
- judaszowiec wschodni (Cercis Siliquastrum).
Polskie ogrody słyną z obecności judaszowców w powyższych gatunkach. Spotkasz je także w miejscach publicznych, a w szczególności w parkach. Jeśli przygotowujesz stanowisko dla sadzonek judaszowca w swoim ogrodzie, koniecznie weź pod uwagę fakt, iż to judaszowiec kanadyjski jest najbardziej odporny na mróz. Jego stanowisko w ogrodzie nie ma więc większego znaczenia. Judaszowiec jest rośliną ciepłolubną, dlatego najlepiej sadzić ją w najcieplejszych rejonach Polski. W zależności od tego, jaki gatunek wybierzesz, zwróć też uwagę na wysokość dorosłych drzew. Judaszowiec południowy oraz kanadyjski osiąga wysokość w naturalnych stanowiskach nawet ponad 10 metrów. Jako sadzonka ogródkowa roślina osiągnie maksymalnie do kilku metrów wysokości.
Uprawa judaszowca – o czym warto pamiętać?
Uprawa judaszowca w Polsce nie jest szczególnie skomplikowana. Sadzonki znajdziesz praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym i kupisz ja nawet za zaledwie kilka złotych. Rośliny tego gatunku doskonale wzrastają w polskich warunkach klimatycznych i jednocześnie są wysoce odporne na mróz. Dzięki temu wiosenne przymrozki nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia. Judaszowiec kwitnie w maju oraz czerwcu, jeszcze zanim na pędach pojawiają się pierwsze liście. Zjawisko kwitnienia pąków na całej powierzchni drzewa to inaczej kaulifloria, która występuje u roślin tropikalnych.
Uprawa i pielęgnacja judaszowca w dowolnym typie jest prosta. Drzewa tego typu preferują gleby żyzne i zasobne w wapń. Idealne warunki to takie, gdzie przepuszczalność gleby jest na najwyższym poziomie. Mocno nasłonecznione miejsca delikatnie osłonięte od wiatru to idealne stanowisko dla judaszowca. Pamiętaj, że niektóre odmiany judaszowca praktycznie nie wymagają podlewania, a letnie susze nie są dla nich problemem. Zanim posadzisz ten dekoracyjny krzew dobrze zastanów się nad doborem miejsca, gdyż te bardzo źle znoszą przesadzanie. Najlepsze stanowisko do uprawy judaszowca to południowa ściana domu oraz tereny w pobliżu żywopłotów i innych, większych drzew. Sadzonek judaszowca nie musisz nawozić, gdyż te przy zachowaniu odpowiednio zasobnej gleby pobiorą z niej wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Judaszowiec – jakie sadzonki warto wybrać?
Zastanawiasz się, jakie sadzonki judaszowca będą najlepsze do uprawy ogrodowej? Roślina pomimo prostej uprawy dość ciężko adaptuje się w zupełnie nowych warunkach. Z tego względu wybieraj tylko dobrze rozrośnięte sadzonki z mocno rozwiniętym systemem korzeniowym. Najlepsze krzewy, które bez problemu przyjmują się w nowym miejscu to takie w wieku nie większym niż 1-2 lata. Pamiętaj też, aby kupować tylko sadzonki zdrowe i wolne od chorób oraz szkodników. Wybieraj tylko wyspecjalizowane sklepy ogrodnicze, a zyskasz pewność, że kupisz najlepsze sadzonki judaszowca na rynku.
Jak posadzić judaszowca w ogrodzie? Podpowiadamy!
Klimat w Polsce pozwala na bezpieczną uprawę judaszowca w dowolnym gatunki, pod warunkiem że sadzonki mają dostęp do bogatej w minerały gleby. Możesz posadzić drzewko bezpośrednio w ziemi lub umieścić je w specjalnie przygotowanym otworze razem z donicą. Pamiętaj, że do poprawnej uprawy potrzebujesz pojemnika o minimalnej głębokości na poziomie 80 cm oraz średnicy 60 cm. Dno doniczki wysyp kilkucentymetrową warstwą drenażu. Warstwa właściwa do posadzenia judaszowca w doniczce to torf i gruboziarnisty piasek zmieszane w stosunku 3:1. Zimą koniecznie zabezpiecz judaszowca przed mrozami. Wystarczy, że ułożysz ściółkę z kory lub słomy.
Ciekawą kwestią jest rozmnażanie judaszowca. Możesz to zrobić generatywnie wraz ze styczniowym lub wiosennym wysiewem nasion. Drugą opcją jest rozmnażanie wegetatywne. Potrzebujesz jednak do tego niezdrewniałych sadzonek. Szlachetne odmiany judaszowca rozmnożysz wyłącznie poprzez szczepienie.
Czy warto posadzić sadzonki judaszowca w ogrodzie?
Oglądając na żywo kwitnące sadzonki judaszowca, a także zdjęcia w sieci na pewno stwierdzisz, że ta roślina jest jedną z najpiękniejszych, jakie posadzisz w swoim ogródku. Pamiętaj, że judaszowiec kanadyjski jest obecnie pod ochroną, gdyż jego dzikie uprawy znacząco zmalały. Warto więc rozmnażać drzewka tego typu i cieszyć się ich pięknem w okresie kwitnienia. Cały pień obrośnięty sercowatymi liśćmi i różowymi kwiatami wygląda wręcz niesamowicie. Pamiętaj też, że to istny raj dla pszczół i innych owadów, które np. przenoszą pyłki. Kwiaty pojawiające się jeszcze przed liśćmi w smaku są delikatnie słodkie i przypominają owoce egzotyczne. Nie musisz się obawiać, kwiaty z judaszowca są jadalne i w pełni bezpieczne dla człowieka. Mogą stanowić ciekawą ozdobę dania obiadowego w restauracji i nie tylko. Postaw na to przepiękne drzewo i skorzystaj z wielu dobrodziejstw, jakie oferuje.