Żurawki to piękne, a jednocześnie mało wymagające byliny ozdobne. Ich obecność nada uroku każdej kompozycji na rabacie. Są to kwiaty zimozielone, co oznacza, że nie zrzucają swoich liści. Mimo to, że dość dobrze znoszą ujemną temperaturę, to brak dostępu do płynącej w ziemi wody może je zabić. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zabezpieczyć żurawki na zimę – kiedy i czym je okrywać.
Pielęgnacja żurawki – po co chronić zimoodporne rośliny?
Żurawki są łatwe w uprawie w polskich warunkach pogodowych. Wykazują zimoodporność do około -20°C. Nie oznacza to jednak, że możesz zostawić je całkowicie bez opieki przez zimowe miesiące. Gdy temperatura spada poniżej zera, powierzchnia ziemi zamarza, co uniemożliwia bylinie pobieranie z niej wody. Mogą szkodzić jej także wysuszające wiatry oraz gwałtowne opady śniegu. Warto zabezpieczać te rośliny, szczególnie w okresach długich, silnych mrozów. Jeżeli wiesz, że w twoim rejonie zima bywa szczególnie surowa, tym bardziej należy zadbać o swój ogród.
Jak zabezpieczyć żurawki na zimę?
Jak zabezpieczyć żurawki na zimę? Rośliny stojące w donicach owiń włókniną lub innym materiałem izolacyjnym. Należy też przenieść je w miejsce chłodne, lecz osłonięte od wiatru. Świetną opcją będzie chociażby garaż. W ujemnych temperaturach gałęzie są bardziej podatne na złamania.
Odmiany żurawki rosnące bezpośrednio w glebie należy odpowiednio okryć. Możesz zastosować do tego kompost. Podczas swojego stopniowego rozkładu będzie jednocześnie chronił roślinę przed czynnikami zewnętrznymi i dostarczał jej cennych składników odżywczych. Jeżeli w danym roku jesień jest raczej sucha, przed okryciem warto kilkukrotnie podlać byliny. Jako rośliny zimozielone, które nieustannie transpirują, mogą całkowicie zamrzeć, jeśli ziemia nie będzie odpowiednio wilgotna.
Czym zabezpieczyć żurawki przed zimą?
Najlepiej do tego celu sprawdzi się nieduża kołderka ze stroiszu. Jest to naturalny, ekologiczny, a jednocześnie darmowy materiał izolacyjny. Doskonale chroni przed mrozem, a jednocześnie nie blokuje dostępu powietrza. Stroisz to nic innego jak zebrane gałęzie drzew iglastych. Najczęściej używa się świerka lub jodły. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że nie gnieżdżą się pod nimi gryzonie.
Alternatywnie możesz zabezpieczyć żurawki na zimę korą, liśćmi, słomą lub torfem. Nie należy używać do tego folii – musi być to materiał przewiewny. W przeciwnym razie może łatwo dojść do gnicia i zaparzenia pędów.
Jesień czy zima? Kiedy okryć ogrodowe odmiany żurawki?
Żurawki należy okrywać dopiero, gdy temperatura powietrza stale utrzymuje się poniżej zera. Roślina jest odporna na mróz i może jej zaszkodzić jedynie brak wody. Przykryte byliny w ciepłe dni narażone są na atak chorób grzybiczych i gryzoni. Nie można ochraniać roślin zbyt wcześnie także dlatego, że opóźnia to ich okres przechodzenia w spoczynek. Oznacza to, że ujemne temperatury z łatwością uszkodzą pędy.
Po pierwszych przymrozkach usuń wszystkie uszkodzone części rośliny. Glebę dookoła najlepiej okryć niedużą warstwą stroiszu. Odkrywać je możesz już wczesną wiosną, gdy nadejdą pierwsze cieplejsze dni. Najlepiej zabrać się za to, gdy średnia temperatura utrzymuje się nieznacznie powyżej zera, około 2-5 °C. Jeżeli zauważysz na żurawkach pierwsze pąki, jest to jednoznaczny znak, by całkowicie odkryć rośliny. Byliny warto też od razu obficie podlać.
Wiesz już, jak zabezpieczyć żurawki na zimę. Nie wymagają one szczególnej ochrony. Mróz nie jest im straszny, lecz może on uniemożliwić pobieranie bylinom wody z ziemi. Pamiętaj, że przegranie i nadmierna wilgoć są dla roślin tak samo groźne jak wichury i śnieżyce – sprzyjają bowiem rozwojowi chorób grzybiczych.