Poziomki to byliny z rodziny różowatych. Botanicy wyróżniają 22 gatunki – w tym truskawkę, która powstała po skrzyżowaniu odmiany chilijskiej z wirginijską. To z natury rośliny z wysoką tolerancją na mróz. Dziko rosnące okazy w lesie radzą sobie bez nawożenia czy podlewania. Trzeba pamiętać, że krzewy w doniczce czy skrzynce są bardziej narażone na niskie temperatury. Ziemia w balkonowym pojemniku łatwiej i szybciej zamarza. Jak zabezpieczyć poziomki na zimę? Przede wszystkim należy ochronić system korzeniowy przed przemarzaniem, a można to zrobić na wiele różnych sposobów. Byliny, które wyrosły z sadzonek posadzonych na grządce, zazwyczaj nie potrzebują specjalnych przygotowań przed mrozami.
Uprawa poziomek na balkonie, w pojemniku. Zasady zimowania różowatej byliny
Jednym ze sposobów zabezpieczenia poziomek w doniczce jest przeniesienie krzaczka na zimę do ogrodu – temperatura gruntu będzie znacznie wyższa, niż ziemi w skrzyni. W takim przypadku należy uważnie dobierać miejsce wkopania krzewu. Najlepsze są stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, z żyzną, próchniczą ziemią o neutralnym lub lekko kwaśnym odczynie. Należy też dokładnie usunąć chwasty – razem z korzeniami! Dużą przeszkodą w uprawianiu poziomki mogą być zwłaszcza:
Wybrane miejsce trzeba dobrze osłonić od wiatru, który mógłby zdmuchnąć pokrywę śnieżną. Jeżeli długie rozłogi nie będą przykryte śniegiem podczas silnych mrozów, istnieje duże ryzyko przemarznięcia płytkich korzeni i obumarcia rośliny. Dlatego podczas zimowania poziomek z balkonu w ogrodzie należy stale doglądać rośliny oraz reagować na zmiany pogody. Prognozy zapowiadają duży spadek temperatury bez opadów? Można wykonać ściółkowanie, ale tylko na czas najsilniejszych mrozów. Do tymczasowego okrycia można użyć słomy lub agrowłókniny, która przy okazji zatrzyma wilgoć.
Jak zabezpieczyć poziomki na zimę w domu?
Jeśli roślina zostaje na balkonie, trzeba dobrze ocieplić skrzynkę bądź doniczkę – najlepiej owinąć pojemnik matą słomianą, trocinową, bambusową albo agrowłókniną o odpowiedniej grubości. Kolejny sposób to wstawienie całej donicy do większego kartonu i wypełnienie wolnych przestrzeni materiałami izolacyjnymi. Na dno i po bokach najlepiej wstawić kawałki styropianu, a w pozostałe miejsce włożyć gazety, słomę, włókninę itd. Można też przykryć poziomkę słomianą ściółką od góry.
Jeżeli balkonowa uprawa ma zimować wewnątrz, najlepiej wybrać pomieszczenie chłodne i z dostępem do światła słonecznego. Na przykład ustawić doniczkę przy okienku w piwnicy albo garażu. Przy takim rozwiązaniu nie można zapomnieć o podlewaniu rośliny. Poziomka słabo znosi przesuszenie z niedoboru wody, a zbyt wysoka temperatura w pokoju, blisko kaloryfera może źle wpłynąć na jej kondycję. Do podlania najlepiej wybierać dni bez przymrozków. Z kolei nadmiar ciepła zimą oznacza, że bylina będzie słabiej kwitnąć na wiosnę, a także wyda mniej aromatycznych, czerwonych owoców latem i jesienią.
Leśne poziomki na działce. Jak zabezpieczyć poziomki na zimę w ogrodzie?
Krzewy uprawiane na działce najlepiej rosną w warunkach maksymalnie zbliżonych do lasów i polan. Zabezpieczenie poziomki na zimę w ogrodzie tak naprawdę zaczyna się już w momencie przygotowania grządki oraz sadzenia nasion, siewek bądź sadzonek. Roślin nie należy uprawiać w miejscach podwyższonych, narażonych na działanie wiatru – choćby z uwagi na możliwość rozwiania pokrywy śnieżnej. Konieczne jest także pieczołowite odchwaszczanie i zwiększenie żyzności gleby nawozem organicznym, np. obornikiem. Najlepsze pory na sadzenie poziomek, które pozwalają bylinie dobrze się przyjąć i zaaklimatyzować, to w przypadku odmian leśnych przełomy maja i czerwca oraz lipca i sierpnia.
Krzak potrzebuje też odpowiednio dużo przestrzeni. Minimalna odległość pomiędzy okazami to ok. 30 cm – więcej w przypadku większych odmian poziomki. Przed zimą należy usunąć zaschnięte i zwiędłe liście, reszty części naziemnej nie trzeba w ogóle ruszać. Zimowanie w ogrodzie nie jest specjalnie pracochłonne, jak zresztą cała uprawa poziomki pospolitej.