Lawenda zawędrowała do Polski z ciepłych obszarów Morza Śródziemnego. Oznacza to, że jest ona przystosowana do znacznie wyższych temperatur. Kwiatostany, liście i łodygi lawendy wąskolistnej ulegają uszkodzeniu poniżej 15 stopni Celsjusza. Korzenie nie są w stanie przeżyć w zimnie poniżej 20 stopni. Lawenda francuska jest jeszcze bardziej wrażliwa. Warto też wiedzieć, że krzewy rosnące w wilgotnych obszarach ogrodu są wyraźnie mniej mrozoodporne niż te na stanowiskach bardziej suchych i przepuszczalnych. Sprawdź, jak zabezpieczyć lawendę na zimę, by ponownie zakwitła na wiosnę.
Jak zabezpieczyć lawendę na zimę? Hodowla w ogrodzie
Lawenda jest najbardziej narażona na przemarzanie w okresie zimnym, wietrznym i bezśnieżnym. Szczególnie delikatne są niewielkie, młode krzewy i bardziej ciepłolubne odmiany. Pierwsze działania ochronne na tej roślinie należy wykonać już końcem października, mniej więcej wraz z pierwszymi przymrozkami. Przygotowanie do zimy rozpoczyna się jednak właściwie już w sierpniu. W tym czasie należy ograniczyć azot, który wydłuża okres wegetacyjny. Zamiast niego użyć nawozu z mączką bazaltową, która zwiększa odporność na uszkodzenia.
Zimowanie lawendy w doniczce
Okazuje się, że nie wszystkie gatunki lawendy mogą zimować w ogrodzie. Do polskiego klimatu najlepiej sprawdzi się lawenda wąskolistna. Jeśli posiadasz lawendę francuską lub hiszpańską, najlepiej przenieść je na zimę z tarasu lub balkonu do jasnego, chłodnego pomieszczenia. Jest to oczywiście możliwe tylko dla lawendy hodowanej w donicach. Tego typu rośliny rosnące w gruncie traktuje się w Polsce raczej jako gatunki jednoroczne. Nie są one w stanie przeżyć dużych mrozów. Ciepłolubne odmiany można przezimować w temperaturze 5-10°C.
Pamiętaj też, aby w okresie jesiennym i późnoletnim stopniowo ograniczać podlewanie krzewów. Podczas zimowania lawendy, podlewaj ją tylko minimalnie – tak, by nie doprowadzić do całkowitego wyschnięcia gleby. Aby roślina wróciła do pełni swojej świetności, wczesną wiosną mocno ją przytnij i stopniowo zwiększaj wilgotność. W ten sposób stymuluje się jej lepsze krzewienie i gęstsze wzrastanie pędów. Przenieś ją na zewnątrz dopiero mniej więcej w połowie maja, gdy nie ma już ryzyka przymrozków.
Czym okrywać lawendę na mrozy?
Aby zabezpieczyć na zimę lawendę, okrywa się ją gałęziami drzew iglastych, słomą lub białą agrowłókniną. Stosując ostatnie rozwiązanie, nie należy trzymać krzewów pod przykryciem przez całą zimę. Agrowłóknina może spowodować zaparzenie się roślin, dlatego podczas cieplejszych dni warto ją odkryć i zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. Dodatkowe zabezpieczenie dla lawendy na zimę może stanowić obsypanie podstawy jej pędów zwykłą ziemią ogrodową, torfem lub rozdrobnioną korą.
Czy przycinać lawendę jesienią?
Nie jest to konieczne. Krzewy lawendy wymagają dwukrotnego cięcia w ciągu roku – pierwszego wczesną wiosną, na początku kwietnia, a kolejnego od razu po kwitnieniu. Najpóźniej do połowy września możesz usunąć uschnięte kwiaty – wraz z kilkoma centymetrami zielonych pędów. Nie zaleca się wówczas usuwać starszych, zdrewniałych części roślin. Cięcie jesienią i zimą nie jest zalecane. Lepiej poczekać z takimi zabiegami do kolejnej wiosny.
Lawendę należy chronić przez zimę przed mrozami, ponieważ bardzo źle znosi ujemne temperatury i może ich nie przeżyć. W Polsce te chłodne miesiące są znacznie bardziej surowe niż w krajach śródziemnomorskich, skąd pochodzą te piękne krzewy. Po tym artykule wiesz już, jak zabezpieczyć lawendę na zimę – nie powinno więc stanowić problemu hodowanie jej w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Pamiętaj, aby oprócz osłonięcia jej przed zimnem ograniczyć też podlewanie i nawożenie. W ten sposób roślina przejdzie w stan spoczynku i stanie się bardziej odporna na działanie niekorzystnych czynników.