Wiedza w pigułce…
- Szatany, które można pomylić z borowikiem szlachetnym, to goryczak żółciowy i borowik szatański – oba są niejadalne, a ten drugi jest silnie trujący.
- Młode grzyby są do siebie bardzo podobne, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni co do gatunku, nie powinniśmy ich zbierać.
- Borowik szlachetny ma białą nóżkę i jasnobrązowy, zamszowy kapelusz, podczas gdy borowik szatański posiada czerwonawy trzon, a goryczak ma różowawy odcień od spodu kapelusza.
- Jednym z niezawodnych sposobów rozpoznania goryczaka od borowika szlachetnego jest smak – goryczak będzie miał nieprzyjemnie gorzki smak, podczas gdy prawdziwek będzie miał przyjemny, orzechowy smak.
- Jeśli nie jesteśmy pewni, jakiego gatunku grzyb znaleźliśmy, zawsze lepiej jest postępować z ostrożnością i nie ryzykować zatrucia.
Szatan – jaki to grzyb?
Określenie „szatan” odnosi się z zasadzie do dwóch różnych grzybów: goryczaka żółciowego i borowika szatańskiego.
Oba z nich są niejadalne, a ten drugi wręcz silnie trujący. Do złudzenia mogą przypominać one pożądanego przez grzybiarzy borowika szlachetnego. Na szczęście istnieją sposoby, które bez problemu pozwolą rozpoznać, z jakim grzybem mamy do czynienia!
Młode okazy
Świeżo po wyjściu z ziemi wszystkie grzyby są do siebie podobne, również te trujące. Najważniejszy grzech grzybiarza to chciwość – jeśli nie jesteśmy pewni co to za gatunek, lepiej nie zbierajmy danego okazu. W późniejszym stadium różnice między borowikiem a szatanem staną się wyraźniejsze.
Ocena wzrokowa
Choć wszystkie trzy gatunki grzyba są do siebie dość podobne, na ogół jest możliwe rozróżnienie ich tylko na podstawie wyglądu. Borowik szlachetny cechuje się białą nóżką i jasnobrązowym, zamszowym kapeluszem. Borowik szatański natomiast posiada czerwonawy trzon, wpadający czasem w bordowy. U goryczaka z kolei możemy zaobserwować różowawy odcień od spodu kapelusza, co nie występuje u borowika szlachetnego.
Od Redakcji
Drodzy Czytelnicy! Zanim zaczniecie masowo panicznie unikać lasów w obawie przed złośliwym szatanem pod postacią grzyba, mamy dla Was dobrą wieść. W Polsce spotkanie z tym diabelskim borowiczkiem to prawdziwa rzadkość! No i przyznamy się bez bicia: jego wygląd nie jest specjalnie zachęcający. Nawet jeśli jesteście w kategorii „znam się na grzybach… chyba”, to ten wredny typ z pewnością nie skusi Was swoim diabelskim urokiem. Więc głowy do góry i na grzybobranie!
Test smaku
W porównaniu do borowika szatańskiego, goryczak żółciowy nie różni się bardzo od borowika szlachetnego. Łatwo można go jednak rozpoznać na podstawie… smaku. Niezawodnym testem na upewnienie się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z prawdziwkiem, jest odłamanie kawałka kapelusza i dotknięcie go językiem. Jeśli znaleziony przez nas okaz to faktycznie grzyb jadalny, przywita nas przyjemny, orzechowy smak. Jeśli jednak zebraliśmy goryczaka smak, jak smak nazwa wskazuje, będzie nieprzyjemnie gorzki.