Hiacynt wodny (Eichhornia crassipes) słynie z efektownego wyglądu dzięki dużym, mięsistym liściom. To typowa roślina wodna, która prawidłowo rozwija się właśnie w takim otoczeniu. Najczęściej można ją spotkać w ogrodowych lub parkowych oczkach wodnych.
Wymagania uprawowe i pielęgnacyjne tego gatunku nie są wygórowane. Zwykle właścicielom oczek wodnych udaje się uprawa tej pływającej rośliny. Warto jednak poznać kilka porad dotyczących hodowli hiacynta wodnego, by jak najdłużej zachowywał swoje walory dekoracyjne.
Hiacynt wodny – efektowny wygląd
Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to gatunek tropikalny pochodzący z Ameryki Południowej, a konkretnie z Amazonii. Za unoszenie się na powierzchni wody odpowiadają liście hiacynta, które z górnej części wypełnione są powietrzem. Zwykle kwiaty te występują w barwach:
- fioletowej;
- liliowej;
- różowej.
Równie okazałe są liście hiacynta wodnego w ciemnozielonym kolorze i sercowatym kształcie. Z kolei korzenie także mają barwę fioletową.
Kwiaty osadzone są na cienkich łodygach, a w ramach jednego kwiatostanu pojawia się ich od 5 do 15 sztuk. Przeważnie maja barwę liliową poza górnym płatkiem. W tym miejscu hiacynt wodny ma barwę fioletowo-niebieską z żółtą plamką w środku. Możesz liczyć na zakwitnięcie tego gatunku jedynie wtedy, gdy będzie miał dostęp do pełnego słońca, a wokół będzie wystarczająco ciepło (przynajmniej 20 stopni Celsjusza).
Eichornia crassipes. Uprawa i pielęgnacja
Można uprawiać hiacynta wodnego bez większych wymagań. Jego hodowla udaje się w większości oczek wodnych. Należy mu zapewnić jedynie stosunkowo płytką wodę i mocno nasłonecznione stanowisko. Kwiat rozwinie się w zbiorniku wodnym, który niekoniecznie jest pokaźnym stawem ogrodowym. Możesz urządzić amatorskie oczko na tarasie czy balkonie.
Nawożenie tej rośliny ozdobnej nie jest konieczne, chyba, że woda, w której rośnie hiacynt, jest uboga w składniki odżywcze. Wtedy możesz wykorzystać nawozy wieloskładnikowe, dzięki czemu hiacynt w wodzie wyrośnie zdecydowanie większy i pokaźniejszy, zaś liście zachowają ładną barwę. Co ważne, choroby czy szkodniki nie są dla tej rośliny większym zagrożeniem.
Sadzenie i rozmnażanie
Hiacynt wodny to roślina jednoroczna, ponieważ nie jest mrozoodporna. Można go jednak z powodzeniem rozmnażać przez podział. W sklepie ogrodniczym bez problemu znajdziesz sadzonki gatunku. Samo sadzenie też nie jest kłopotliwe. Zakupione nasiona połóż na powierzchni wody, najlepiej wiosną, w drugiej połowie maja, kiedy nie występują już przymrozki. Hiacynt zacznie się rozrastać i kwitnąć już w czerwcu, kiedy temperatura wody wynosi powyżej 20 stopni.
Co ważne, jeśli w zbiorniku wodnym znajduje się wysokim stopień zanieczyszczeń organicznych, tym szybciej hiacynt będzie zdrowo wzrastał.
Znaczenie hodowli hiacynta w wodzie
Hiacynt wodny spełnia bardzo istotną rolę w ekosystemie wodnym. Z uwagi na fakt, że roślina nie ukorzenia się w ziemi, ale w wodzie, z której pobiera składniki pokarmowe, oczyszcza ją i hamuje rozwój glonów. Dodatkowo gęste pokrywa liściowe pontederii stanowi dla wody zabezpieczenie przed przegrzaniem, gdy temperatura powietrza gwałtowanie wzrasta.
Trzeba jednak regularnie przycinać zbyt mocno rozrastającą się roślinę, ponieważ mogą negatywnie wpływać na inne okazy wokół. Co ciekawe, w tropikalnym klimacie hiacynt wodny uznawany jest raczej za chwast, który ściąga chmary owadów i zarastając wodne trasy przepływowe. W związku z tym, hodując hiacynta wodnego, kontroluj jego rozwój. Jeśli będziesz zmuszony usunąć rośliny lub ich części, możesz wykorzystać je do kompostowania.
Eichhornia crassipes i jego zimowanie
Co do zasady hiacynt wodny może zimować w oczku wodnym, choć w klimacie umiarkowanym zdarza się to raczej rzadko. Po sezonie wegetacyjnym możesz usunąć okazy w wody i jesienią dodać je do naturalnych nawozów dla innych roślin. Jeśli pozostawisz je na zimę w zbiorniku wodnym, opadną na dno i zanieczyszczą przestrzeń.
Można spróbować zimowania hiacynta wodnego przez zachowanie jego fragmentu w wodzie lub torfie. Wtedy należy ją przechowywać w cieple i na widnym stanowisku. Doskonale nada się w tym celu południowy parapet. Nie powinieneś być jednak zaskoczony, jeżeli kłącze zostanie zajęte chorobą grzybową i zmarnieje.
W naszych warunkach klimatycznych hodowanie hiacynta wodnego jest możliwe i często odnosi się sukces w uprawie, jednak należy zapewnić mu kilka istotnych warunków. Wokół rośliny powinno być ciepło i słonecznie. To gatunek, który utrzymuje się zwykle przez jeden rok, a jego zimowanie jest mało możliwe. Warto jednak ozdobić swój ogród oczkiem wodnym i hodowlą hiacyntów wodnych, które dodadzą przestrzeni elegancji i uroku. Jeżeli chcesz pobudzić gatunek do wzrostu, wczesną wiosną możesz dodatkowo przyciąć jego pędy.