Zapamiętaj!
- Pistia, znana również jako osoky topian, sałata wodna lub osoky piscia, jest rośliną pływającą występującą głównie w stojących lub wolno płynących ciepłych wodach.
- Posiada rozbudowany system korzeniowy z pierzastymi korzeniami o długości do 20 cm i liśćmi, które osiągają do 15 cm długości i 8 cm szerokości.
- Idealne warunki dla pistii to temperatura wody 22 stopnie Celsjusza, twardość wody 3 do 6 GH i pH wody 6,5 do 7 pH.
- Dobrze oświetlone środowisko wodne jest niezbędne do jej wzrostu.
- Wymagania obejmują regularną pielęgnację, taką jak obrywanie pędów i przycinanie martwych liści.
- W chłodnych miesiącach zimowych pistie można przenieść do glinianych doniczek z torfem pod wodą.
- Pistia jest świetnym dodatkiem nie tylko w celach dekoracyjnych, ale także jako schronienie dla narybku i ikry ryb.
- Dodatkowo pochłania NO3 i PO4 w wodzie oraz hamuje rozwój glonów.
Każdy, kto posiada akwarium lub oczko wodne wie, jak ważnym elementem jest dobór odpowiednich roślin. Wielu fanów akwarystyki decyduje się na uprawę rośliny o nazwie pistia. Przekonaj się co sprawia, że jest ona tak popularna, jak właściwie o nią dbać i czy jest to roślina odpowiednia również dla twojego zbiornika wodnego.
Pistia – występowanie
Pistia rozetkowa, znana także jako topian osokowaty, sałata wodna lub piscja osokowata, występuje głównie w wodach ciepłych, stojący lub wolno płynących. Można natknąć się na nią w zbiornikach wodnych tropikalnej Afryki. W Polsce pełni rolę rośliny ozdobnej, uprawianą przez wiele osób w akwariach lub ogrodowych oczkach wodnych.
Ciekawy jest fakt, że w Ameryce pistia wodna uważana jest za niezbyt cenną, a niekiedy traktuje się ją wręcz jak chwast. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że roślina rozwija się wyjątkowo szybko, czasem zarastając na całej powierzchni zbiorników.
Pistia stratiotes – opis
Pistia to roślina pływająca i to jedna z większych Jej liście, rozetowo ustawione, osiągają długość do 15 cm i szerokość do 8 cm. Są klinowane, przykorzeniowe, z wierzchu zamszowo-aksamitne w dotyku. Posiadają niebieskozielony (z wierzchu) i srebrzystozielony (od spodu) kolor. Liście utrzymują się na powierzchni wody dzięki swojej gąbczastej strukturze.
Pistia posiada bardzo rozbudowany system korzeniowy. Składa się na niego mnóstwo pierzastych korzeni o długości do 20 cm. Zdarza się, że pistia rozetkowa wypuszcza bardzo krótki pęd kwiatowy; kwiaty są niepozorne, w kolorze żółtym. Aby się pojawiły, roślina musi mieć zapewnione sprzyjające warunki.
Uprawa i pielęgnacja rośliny pistia
Pistia pływająca nie jest rośliną trudną w uprawie. Warto jednak wiedzieć o jej wymaganiach, aby mogła rozwijać się prawidłowo, niezależnie od tego czy chcemy, aby rosła w oczku wodnym czy w akwarium.
Woda idealna dla pistii powinna mieć takie parametry jak:
- temperatura wody około 22 stopnie Celsjusza;
- twardość wody 3 do 6 GH;
- odczyn wody 6,5 do 7 pH.
Ponadto pistia potrzebuje dobrze oświetlonego zbiornika wodnego. Z tego powodu jej uprawa w akwarium, wyposażonym w sztuczne oświetlenie, może być nieco problematyczna; jednak w żadnym razie nie niemożliwa!
Należy pamiętać, że przy uprawianiu pistii pływającej w zbiorniku akwariowym, warto wyposażyć go w specjalną szybkę nakrywkową. Pozwoli to stworzyć klimat odpowiedni dwa rośliny: ciepły i wilgotny. Pistia nie wymaga stosowania CO2, czy nawożenia.
Warto wspomnieć, że pistia to roślina bardzo wrażliwa na niską temperaturę; w przypadku mroźnych zim roślinę można przesadzić do glinianej doniczki z torfem ustawioną w wodzie, dotykającą jej dna.
Pistię należy chronić nie tylko przed zimnem. Jest to roślina, która źle znosi suche powietrze oraz wodę skraplająca się na szybach nakrywkowych. Należy zatem pilnować, aby nasza sałata wodna nie znalazła się w podobnej sytuacji.
Bardzo ważnym elementem pielęgnacji pisti jest regularne obrywanie jej odrostów. Ponieważ roślinka rozrasta się bardzo szybko, pod wodą po jakimś czasie może nastać duszna i ciemna atmosfera, co negatywnie odbije się na samopoczuciu innych roślin oraz, przede wszystkim, ryb, które znajdują się w zbiorniku. Dobrym sposobem jest regularne skracanie korzeni tak, aby mierzyły około 5 cm długości oraz pozbywanie się obumierających liści.
Rozmnażanie sałaty wodnej
Pistia rozmnaża się bardzo szybko przez odrosty. Wystarczy oderwać pojedynczą roślinkę, która już wkrótce zaczyna samodzielnie się rozrastać. Rozmnażanie można przeprowadzać również za pomocą nasion, które znajdują się w jagodach pistii. Warto pamiętać, aby poszczególne roślinki umieszczać w taki sposób, by jedna pistia nie nachodziła na drugą.
Zastosowanie pistii w zbiorniku wodnym
Pistia rozetkowa to nie tylko doskonały sposób na dekorację akwarium bądź oczka wodnego. Roślina stanowi przede wszystkim idealny schron dla narybku i stanowisko do składania ikry. Korzenie pistii są lubiane przez takie ryby jak gurami, czy bojownik. Ponadto roślina pobiera swoimi korzeniami znaczącą ilość NO3 oraz PO4 z wody, przez co hamuje rozwój glonów.
Pistia – podsumowanie
Jak widać, chociaż pistia rozetkowa posiada pewne specyficzne wymagania, nie są one zbyt trudne do spełnienia. Ponadto roślina jest wyjątkowo atrakcyjna wizualnie i z pewnością będzie dobrze prezentować się w twoim zbiorniku wodnym!