Guzikowiec zachodni (Cephalanthus occidentalis) to przepiękny krzew, który doceniany jest przede wszystkim za walory estetyczne. Roślina jest jednak dość wymagająca w uprawie. Jakie warunki należy zapewnić? Czy konieczne jest przycinanie? Sprawdźmy to!
Flora Polski bez wątpienia jest niezwykle bogata. W środowisku naturalnym występuje mnóstwo interesujących i wyjątkowych roślin. Zieleń liści i jaskrawe kolory kwiatów dodają uroku naszej planecie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej roślinie należącej do rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Guzikowiec zachodni jest stosunkowo rzadko spotykanym krzewem w Polsce. Cieszy się zainteresowaniem przede wszystkim wśród kolekcjonerów i prawdziwych miłośników ogrodnictwa. To niezwykle ciekawa i wzbudzająca zachwyt roślina o dość skomplikowanych wymaganiach. Poznaj najważniejsze informacje!
Guzikowiec zachodni (Cephalanthus occidentalis)
Cephalanthus occidentalis to łacińska nazwa rośliny zaliczanej do rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Guzikowiec zachodni jest krzewem występującym naturalnie w Ameryce Północnej i Wschodniej, USA, Kanadzie i Meksyku. Rośnie na bagnach oraz terenach podmokłych. W Polsce niezwykle rzadko spotykany. Krzew ozdobny w naszym kraju jest dostępny tylko w nielicznych szkółkach. Elementami dekoracyjnymi są główkowate kwiatostany o średnicy 3 cm. Kwiatostany tworzone są przez kremowe, rurkowate kwiaty, które przypominają piłeczki pingpongowe. Dowiedz się, jak właściwie uprawiać guzikowca zachodniego!
Morfologia rośliny
Guzikowiec zachodni tworzy krzewy o kulistym pokroju. W naturalnych warunkach osiąga nawet 3 m wysokości i 2 m szerokości. W Polsce jednak dorasta do 1,5 m wysokości i porównywalnej szerokości. Młode pędy rośliny są cienkie i czerwone. Rozwijają się na nich małe, naprzeciwległe pąki. Jajowate lub eliptyczne liście mają kolor ciemnozielony i osiągają nawet 15 cm długości. Są błyszczące i opadają jeszcze przed zimą. Liście pojawiają się dopiero na początku maja, a jesienią zmieniają barwę na żółtą. Roślina ma główkowate kwiatostany składające się z drobnych kremowobiałych i pachnących kwiatów.
Uprawa guzikowca zachodniego
Najbardziej charakterystyczne są kwiaty guzikowca zachodniego. Jednak to nie jedyne atuty rośliny. Po przekwitnięciu ozdobą za czerwone owocniki. Wrażenie robi również żółty kolor, które przybierają jesienią liście. Uprawa krzewu wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz regularnego podlewania bardzo ważne jest zaopatrywanie rośliny w składniki odżywcze. Przydatny będzie do tego kompost, który należy stosować dwa razy w roku. Guzikowiec zachodni jest rośliną miododajną, która wabi motyle i pszczoły. Jest całkowicie mrozoodporna i niestraszne jej przymrozki. Wykazuje również dużą odporność na szkodniki i choroby.
Zastosowanie
Guzikowiec zachodni to interesujący krzew o liściach ładnych z połyskiem i efektownie wyglądających kwiatach. Świetnie sprawdzi się w przydomowych ogrodach, parkach i kompozycjach naturalistycznych. Dobrze wygląda posadzony w grupie 3-5 krzewów. Tworzy wtedy zielone kopuły pokryte sporą ilością kwiatostanów wielkości piłeczek pingpongowych. Ponieważ lubi wilgotne środowisko i może być okresowo zalewany, znajduje zastosowanie w strefach bagiennych i przy oczkach wodnych. Może być wykorzystany także w formie strzyżonego żywopłotu.
Warunki dotyczące gleby i stanowiska
Najważniejszą informacją jest to, że ozdobny krzew nie znosi suszy. Trzeba więc zapewnić mu regularne podlewanie i odpowiednio wilgotną glebę. Najlepiej sprawdzi się podłoże gliniaste, gliniasto piaszczyste, próchniczne, przeciętne ogrodowe, przepuszczalne i żyzne. Gleba powinna mieć odpowiednie pH: od obojętnego (6,1-6,7), przez lekko zasadowe (7,0 do 7,2), aż po zasadowe (>7,2). Krzew preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione. Poradzi sobie również w półcieniu.
Kwitnienie ozdobnego krzewu
Bez wątpienia największym atutem guzikowca zachodniego są jego kuliste kwiatostany. Są one puszystymi białymi kuleczkami o średnicy 3-4 cm, dzięki czemu przypominają nieco piłeczki do ping-ponga. Z tego powodu roślina najlepiej prezentuje się w okresie kwitnienia. Guzikowiec kwitnie od połowy lipca do początku września.
Rozmnażanie i sadzenie guzikowca zachodniego
Rozmnażanie ozdobnego krzewu jest stosunkowo łatwe. W czerwcu należy sporządzić dwuwęzłowe sadzonki zielne. Szacuje się, że przy użyciu ukorzeniaczy i zapewnieniu właściwych warunków, aż 80% sadzonek ukorzenia się prawidłowo. Sadzonki guzikowca sadzi się jesienią lub wiosną. Ważną informacją jest to, że krzewu nie lubi zabiegu przesadzania, dlatego nie należy tego robić. Kolejną metodą rozmnażania krzewu jest wysiew nasion zebranych z owocostanów. Nasiona należy umieścić w skrzynkach bezpośrednio po zbiorze lub wiosną.
Kiedy przeprowadzać cięcie krzewu?
Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Ponieważ guzikowiec kwitnie na tegorocznych pędach, wczesną wiosną zalecane jest tzw. wiosenne cięcie. Przycina się wówczas półzdrewniałe kawałki pędów oraz usuwa dolne liście i pąki kwiatowe. Nie ma przymusu, aby wykonywać cięcie każdego roku, gdyż roślina rośnie stosunkowo powoli. Cięcie jest konieczne, jeśli roślina jest mocno zdziczała. Pozwoli ono również pobudzić krzew do obfitszego kwitnienia. Poza krótkim cięciem można również zdecydować się na cięcie radykalne – polega ono na pozostawieniu odziomkowych części pędów z kilkoma oczkami.
Guzikowiec zachodni jest rzadko spotykanym, ale niezwykle przykuwającym wzrok krzewem ozdobnym. Intrygujące kwiatostany bez wątpienia upiększą każdy ogród. Pamiętaj jednak, że roślina potrzebuje wysokiego poziomu wilgotności, co przy wymaganym stanowisku słonecznym może przysporzyć kłopotu.